EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 29 مرداد 1398   Tuesday 20 August 2019

سرمقاله

عیدی برای زدودن ناهنجاری‏ها و تهدیدها

سیده فاطمه ذوالقدر

رئیس اداره پیشگیری از جرایم مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با استناد به افزایش پرونده‌های هتک حیثیت در محاکم قضائی گفت: بیشتر پرونده‏ها در پی غفلت کاربر و عدم توجه به توصیه‌های پیشگیرانه به وجود آمده است.
به گزارش ایسنا، سرهنگ مهدی شکیب با بیان اینکه متاسفانه خیلی از تکنولوژی‌ها و ابزارهایی که این روزها از سوی مردم مورد استفاده قرار می‌گیرد در کنار تمام مزیت‌ها، تهدیداتی نیز در پی داشته که برخی به آنها دقت نمی‏کنند، افزود: یکی از تکنولوژی‌های مورد استفاده این روزها، فضای سایبر خصوصا شبکه‏های اجتماعی است که کاربران بسیاری دارند، در حال حاضر اکثر شهروندان در شبکه‌های اجتماعی مختلف عضو هستند که با تشکیل کانال، گروه و اکانت‏های مختلف به انتشار و تبادل اطلاعات با سایر کاربران می‏پردازند. رئیس اداره پیشگیری از جرایم مرکز تشخیص و پیشگیری از جرایم سایبری همچنین ادامه داد: در این کانال‏ها و گروه‏ها اطلاعات شخصی، حساس و محرمانه تبادل می‏شود که اگر در اختیار فرد غریبه‌ای قرار بگیرد قطعا از آنها سوء‌استفاده می‏کند و برای افراد مشکلات بسیاری رقم می‏زند.
وی با اشاره به اینکه یک کاربر نباید عکس‌های خصوصی و خانوادگی خود را در فضای مجازی برای نمایش به اشتراک بگذارد، تصریح کرد: سوالی که ذهن کارشناسان اجتماعی فضای سایبر را مشغول کرده این است که چرا کاربران اجازه می‌دهند افراد غریبه به حریم خصوصی آن‏ها و خانواده آن‏ها وارد شوند. آیا باور ندارند که ورود افراد غریبه به این حریم همان تبعات ورود به حریم خصوصی در فضای حقیقی را دارد؟!
وی تصریح کرد: رویکرد پلیس فتا در ماموریت‏های محوله قبل از شناسایی مجرمان، موضوع پیشگیری است که تلاش می‏کند زمینه‏های وقوع جرم در فضای سایبر را به حداقل رسانده و یا با از بین بردن یکی از اضلاع مثلث جرم، مانع فعالیت مجرمان شود.
سرهنگ شکیب تاکید کرد: قطعا همکاری تمامی ارگان‏‏های مسئول در حوزه پیشگیری از وقوع جرایم سایبری می‏تواند زمینه انجام هر‏چه بهتر برنامه‏های پیشگیرانه پلیس فتا را فراهم کند البته در این میان همکاری رسانه‏‏ها و خود کاربران از اهمیت بیشتری برخوردار است. وی ادامه داد: این که باور کنیم توصیه‏هایی که از سوی پلیس فتا در رسانه‏ها منتشر می‏شود جدی است و آن‏ها را به کار گیریم قطعا در دام مجرمان سایبری نخواهیم افتاد. اما هنگامی که بسیار بی تفاوت از کنار این توصیه‏ها می‏گذریم قطعا قربانی یکی از ترفندهای مجرمان سایبری می‏شویم. رئیس اداره پیشگیری از جرایم مرکز تشخیص جرایم سایبری پلیس فتا ناجا با توصیه به کاربران فضای مجازی گفت: هنگام استفاده از تکنولوژی‏های روز از حریم شخصی خود نیز مراقبت کنیم تا با مشکلات جبران‏ناپذیر روبه‏رو نشویم. براساس گزارش سایت پلیس، سرهنگ شکیب از کاربران خواست: در صورت مواجهه با موارد مشکوک آن را از طریق سایت پلیس فتا به آدرس www.cyberpolice.ir مرکز فوریت‏های سایبری با همکاران ما در پلیس فتا مطرح کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام