EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 29 مرداد 1398   Tuesday 20 August 2019

سرمقاله

عیدی برای زدودن ناهنجاری‏ها و تهدیدها

سیده فاطمه ذوالقدر

عصبانیت مثل سایر احساسات، با تغییرات روانی و بیولوژیکی همراه است. وقتی عصبانی می‌شوید، ضربان قلب و فشارخون و همین طور سطح هورمون‌های انرژی، آدرنالین و نورآدرنالین، بالا می‌رود. اما برای رهایی از این وضعیت چه باید کرد؟ وقتی عصبانی هستید، بهتر است قبل از اینکه کسی شما را آرام کند، خودتان این کار را برای خودتان انجام دهید. اما چگونه؟! برای دانستن جواب این سوال، در ادامه مطلب همراه‌مان باشید.
سه نفس عمیق بکشید
زمانی که شما عصبانی هستید، بدن شما نیز عکس‌العملی منفی به این احساس نشان می‌دهد مثلا عضلات تان منقبض می‌شود یا تپش قلب‌تان بالا می‌رود. در این شرایط سه نفس عمیق بکشید. نفس آخر را سعی کنید آهسته‌تر انجام دهید. این کار شما را آرام می‌کند و کمی از عصبانیت درونی‌تان می‌کاهد. دانشمندان دریافته‌اند که مدارهای عصبی هنگام تنفس سریع یا نفس نفس زدن، موجب اضطراب و آشفته شدن انسان‌ می‌شود و وقتی نفس کشیدن آرام و عمیق و شمرده باشد، آرامش عمیق‌تری را هم در پی‌خواهد داشت.
علت عصبانیت‌تان را دریابید
گاهی وقت‌ها شما دلیل واقعی عصبانیت‌تان را نمی‌دانید. در این شرایط نباید از آن فرار کنید. در جایی با خودتان خلوت و اتفاقاتی که برایتان افتاده را مرور کنید. واقعا چه چیزی شما را آنقدر عصبانی کرده است؟ در واقع آنچه برای شما در این وضعیت ضروری ست، درک علت عصبانیت‌تان است. زمانی که ما علت عصبانیت‌مان را می‌شناسیم، بهتر می‌توانیم با آن دست و پنجه نرم کنیم و حتی در زمان‌های مشابه، عکس‌العمل نشان دهیم. پس هر وقت که علت آن را فهمیدید، می‌توانید برای رهایی از این احساس به دنبال راه حل باشید.
این تمرین را انجام دهید
هر زمان که عصبانی شدید، می‌توانید با چند حرکت ساده، عصبانیت را از خودتان دور کنید: روی یک مبل، صندلی یا حتی زمین بنشینید. پاهایتان را به صورت صاف در مقابل تان قرار دهید. دست‌هایتان را روی ران‌هایتان بگذارید. شانه‌هایتان را شل کنید به طوری که عضلات اطراف آن نیز راحت و ریلکس شوند و از حالت انقباض درآیند. حال هوا را از بینی به داخل بکشید و آن را به آرامی از دهن خارج کنید تا اندام شما در حالتی ریلکس قرار گیرد. اگر می‌خواهید که این تمرین را در برنامه روزانه‌تان جای دهید، حداقل 3 دقیقه در روز برای آن زمان بگذارید اما اگر در مواقع عصبانیت می‌خواهید این ترفند را پیاده کنید، 1 دقیقه هم زمان خوبی برایتان است.
پیاده‌روی کنید
زمانی که شما خیلی عصبانی هستید، از محلی که خون‌تان در آنجا به جوش آمده، دور شوید. 5 دقیقه پیاده‌روی یا انجام عالیت‌هایی چون یوگا می‌تواند خشم شما را فرو برد. البته گاهی دور شدن فیزیکی از آن شرایط غیرممکن است. در این شرایط، سعی کنید که به جای فیزیک، ذهن‌تان را آنجا دور کنید.
احساسات‌تان را بنویسید
حتما شنیده‌اید که نوشتن عصبانیت را کاهش می‌دهد. پس اگر تا به حال این روش را امتحان نکرده‌اید، حتما این بار که عصبانی شدید، امتحانش کنید. مثلا اگر از دست فردی ناراحت هستید، نام او و هر آنچه در مورد کارهای او به ذهن‌تان می‌رسد را روی کاغذ بنویسید. عصبانیت خود را در قالب جریان سیال ذهن بیرون بدهید، بعد متن‌تان را بخوانید و اگر چیز جدیدی به ذهن‌تان رسید به آن اضافه کنید. در نهایت وقتی دیگر چیزی برای گفتن نداشتید و متن را کامل کردید، آن را پاک کنید. از این پاک کردن به‌ عنوان نمادی در جهت رها کردن آن چیز‌هایی استفاده کنید که شما را عذاب می‌دهند. با این روش، کلی سبک‌تر خواهید شد.
در مورد عصبانیت‌تان صحبت کنید
صحبت کردن در مورد عصبانیت با بیان آن فرق دارد. ممکن است که شما عصبانیت‌تان را با پرت کردن اشیا، داد و فریاد زدن یا هر رفتار دیگری بیان کنید که با صحبت کردن زمین تا آسمان فرق دارد. شما باید فردی جز طرفی که عصبانیت کرده را پیدا کنید و در مورد عصبانیت‌تان با او صحبت کنید. در این شرایط، یک دوست بهترین گزینه خواهد بود.
منبع: برترین‌ها به نقل از rd


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام