سرمقاله

فقر مردم در گرداب تناقض

ژوبین صفاری

رئیس پلیس تهران بزرگ از توقیف 559 دستگاه خودروی مزاحمین خیابانی و دستگیری 13 نفر در همین رابطه طی سه روز پایانی هفته گذشته خبر داد و گفت: سامانه پیامکی 110 و 197 از سوی پلیس تهران بزرگ مورد تایید نیست.
سردار حسین رحیمی در حاشیه طرح جمع‌آوری خودروهای مزاحمین خیابانی در جمع خبرنگاران گفت: موضوع مزاحمین خیابانی یا دوردورها با توجه به اینکه در برخی نقاط شهر تهران اوج گرفته و تماس‌های مکرری از سوی شهروندان درباره برخورد با آنها داشتیم، به طور ویژه بعد از فارغ شدن از ماموریت‌های ماه مبارک رمضان، از روز چهارشنبه در دستور کار پلیس قرار گرفت. وی ادامه داد: در این طرح با 559 دستگاه خودرو که با دوردور کردن برای شهروندان ایجاد مزاحمت می‌کردند برخورد و این خودروها توقیف شده‌اند و همچنین 13 نفر در این رابطه دستگیر شده و 1883 خودرو اعمال قانون شده‌اند. رئیس پلیس تهران بزرگ تاکید کرد: به همه افرادی که از این طریق برای شهروندان ایجاد مزاحمت می‌کنند تذکر می‌دهم. این اقدام آنها با جدیت توسط پلیس دنبال شده و ما این موضوع را رها نخواهیم کرد و هر شب این طرح اجرا می‌شود. وی ادامه داد: همچنین با تمام موتورسیکلت‌های که فاقد شماره پلاک هستند برخورد خواهد شد و تردد خودروها یا موتورسیکلت‌های فاقد شماره پلاک در سطح شهر خلاف قانون است.
رئیس پلیس تهران بزرگ خاطرنشان کرد: ما برای برخورد با این افراد متخلف با رئیس دادسرای ارشاد جلساتی را برگزار کرده‌ایم. در مرحله اول، خودروهای مزاحمین خیابانی به مدت یک هفته توقیف و چنانچه این تخلفات تکرار شود فرد نیز بازداشت خواهد شد.
وی در پاسخ به این سوال که در فضای مجازی از سوی برخی افراد سامانه پیامکی 110 و 197 برای معرفی خودروهای بدحجاب به پلیس اعلام شده است، آیا این سامانه مورد تایید پلیس تهران بزرگ است یا خیر، گفت: ما در تهران بزرگ چنین سامانه‌ای برای شناسایی خودروهای بدحجاب و بی‌حجاب نداریم و این موضوع را تکذیب می‌کنیم. ما به دنبال این هستیم که ارتباط پیامکی را از طریق مرکز فوریت‌های پلیسی 110 بین پلیس و مردم ایجاد کنیم اما در حال حاضر چنین اتفاقی هنوز صورت نگرفته است.
وی در بخش دیگری از صحبت‌هایش همچنین با اشاره به برخورد با واحدهای صنفی و سفره‌خانه‌های لاکچری که اقدام به برپایی لهو و لعب می‌کردند، گفت: برخی واحدهای صنفی از جمله سفره‌خانه‌ها و قهوه‌خانه‌های لاکچری با اجرای موسیقی غیرمجاز اقدام به لهو و لعب کرده و در ساعات پایانی شب تخلفاتی را مرتکب می‌شدند که پلیس با این واحدهای صنفی متخلف نیز برخورد کرده و تاکنون 547 واحد صنفی متخلف پلمپ شده‌اند. رئیس پلیس تهران بزرگ تاکید کرد: به همه واحدهای صنفی که در این حوزه فعالیت می‌کنند تذکر جدی می‌دهیم که قطعا پلیس با رستوران‌های لاکچری که شئونات اخلاقی را رعایت نمی‌کنند با قاطعیت برخورد کرده و اجازه فعالیت به آنها را نمی‌دهند. وی با بیان اینکه 11 نفر در رابطه با قهوه‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌های لاکچری دستگیر شده‌اند، گفت: رعایت شئونات اسلامی و عمومی در جامعه از موضوعاتی است که پلیس مسئول حفظ ارزش‌ها به آن توجه کرده و با افراد متخلف در این خصوص برخورد می‌کند، اما بدانید که پلیس در عین حال حامی تمامی واحدهای صنفی است که در چارچوب قوانین و مقررات کسب معاش می‌کنند. سردار رحیمی در پاسخ به این سوال که برخی قهوه‌خانه‌های لاکچری در آپارتمان‌ها فعالیت کرده و افراد با کدهای مخصوص وارد این قهوه‌خانه‌ها و سفره‌خانه‌ها می‌شوند، آیا پلیس در این رابطه اقداماتی انجام داده است، گفت: برخی از واحدهای صنفی که در این طرح پلمپ شده‌اند از همین موارد هستند. پلیس روی این قهوه‌خانه‌ها اشراف دارد و برخوردهای جدی نیز با این افراد انجام خواهد داد.
رئیس پلیس تهران بزرگ با بیان اینکه روزانه چهار الی پنج هزار معتاد برای دریافت دارو و متادون به مراکز DIC در مناطق شوش، مولوی و هرندی مراجعه می‌کنند، از کم‌کاری برخی دستگاه‌ها برای پاکسازی این مناطق انتقاد کرد. رحیمی افزود: طرح تکمیل اقدامات پلیس در مناطق شوش، مولوی و هرندی با جدیت در حال انجام است و تاکنون 115 منزل پلمپ شده‌اند و هر منزلی که پلمپ می‌شود آب، گاز و برق آن نیز قطع می‌شود. وی با بیان اینکه سه الی چهار نفر توانسته‌اند مجوز بازگشایی چند باب از این منازل را دریافت کنند، گفت: این منازل سال‌های سال است که به پاتوقی برای عرضه و خرید و فروش و مصرف مواد مخدر در این مناطق تبدیل شده است و تقریبا تمام این منازل مخروبه بوده و اصلا منزل مسکونی نیست. او ادامه داد: همچنین در این مناطق 14 مرکز DIC وجود دارد که پس از سه الی چهار ماه پیگیری ما هنوز نتوانسته‌ایم این مراکز را از این مناطق منتقل کنیم و متاسفانه روزانه چهار الی پنج هزار معتاد برای گرفتن قرص و متادون به این مراکز مراجعه می‌کنند و ما نمی‌دانیم چرا علی‌رغم انتقال این مراکز از این مناطق تصویب شده است اما همچنان از سوی برخی دستگاه‌ها و سازمان‌ها اقدامی برای جابه‌جایی آن صورت نمی‌گیرد.
رئیس پلیس تهران بزرگ با بیان اینکه همچنین بالغ بر 300 معتاد که دارای بیماری‌های مسری هستند همچنان در این مناطق حضور دارند، تصریح کرد: متاسفانه برخی خرده‌فروشان هنوز دست از سر مردم این منطقه برنداشته‌اند و همچنان امیدوارند بتوانند در این مناطق مواد عرضه کنند و وجود این مراکز DIC کار ترمیمی و تشخیصی در این منطقه را به کندی پیش می‌برد. سردار رحیمی خاطرنشان کرد: بعد از چهار الی پنج دهه این مناطق پاکسازی شده‌اند و معتقدم که باید برای آسایش و راحتی ساکنان آن، دستگاه‌های متولی سریع‌تر اقدامات لازم را انجام داده تا به طور کل معضل این منطقه برطرف شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام