سرمقاله

سوالات بی‫جواب در هیاهوی سوال از رئیس جمهوری

ژوبین صفاری

ایلام – «ابتکار»: رئیس تعمیرات شرکت پالایش گاز ایلام از تعمیر اساسی و راه اندازی توربوژنراتور 25 مگاواتی پالایشگاه گاز ایلام در سال جاری توسط شرکت‌های داخلی خبر داد و گفت: با انجام تعمیرات اساسی این توربین امکان بهره برداری 100 درصدی از ظرفیت تولید برق نیروگاه این پالایشگاه پس از حدود چهار سال مجددا محقق شد.
مسعود مرشدی با اشاره به اینکه توان نامی نیروگاه این پالایشگاه با برخورداری از سه دستگاه توربوژنراتور حدود ۷۵ مگاوات است، افزود: هدف اصلی از احداث این نیروگاه تامین برق مصرفی پالایشگاه بوده ولی با توجه به ظرفیت مازاد نیروگاه، در فصل تابستان و نیز سایر مواقع حسب اعلام نیاز مدیریت شبکه برق کشور به تامین بخشی از کسری برق شبکه استان کمک های شایانی کرده است.
وی اظهار کرد: توربین شماره یک پالایشگاه گاز ایلام که بر اثر اشکال در سیستم روغن کاری از حدود چهار سال قبل دچار خرابی شده و نیاز به تعمیرات اساسی داشت با سیاستگذاری مناسب در فرآیند برون سپاری به شرکت های داخلی متخصص و حائز صلاحیت در زمینه تعمیرات تجهیزات دوار واگذار شد.
وی تصریح کرد: این توربین از نوع فریم ۵ ساخت شرکت GE آمریکا و با توان نامی ۲۵ مگاوات است که تعمیرات آن در داخل کشور و در عین حال تامین و رفع اشکال تمامی قطعات آسیب دیده توسط شرکت های توانمند داخلی از اهمیت ویژه ای برخوردار بود.
رئیس تعمیرات شرکت پالایش گاز ایلام به بخش های آسیب دیده مجموعه این توربین اشاره و تصریح کرد: خرابی یاتاقان های تراست و ژورنال توربین و گیربکس، آسیب بخش هایی از روتور و تیپ پره های ثابت و متحرک کمپرسور محوری، تنها بخشی از مشکلات و خرابی این توربین بود که همگی توسط متخصصان داخلی، مرتفع شد.
مرشدی به اقدامات مهم انجام شده برای رفع اشکال توربین اشاره و خاطرنشان کرد: انجام عملیات حرارتی و ترمیم و تعمیر بخش های آسیب دیده روتور، ساخت و بابیت ریزی یاتاقانها، بالانس سرعت بالای مجموعه روتور در محل کارگاه شرکتهای متخصص داخلی و رفع اشکال ارتعاشات توربین پس از نصب روتور از جمله مهمترین آیتم های تعمیراتی قابل توجه این توربین بوده است.
وی با اشاره به اینکه بومی سازی قطعات یدکی مورد نیاز پالایشگاه گاز ایلام بخصوص در بخش تجهیزات حساس از سیاست های مسئولان این شرکت است، گفت: پالایشگاه ایلام تلاش می کند در راستای اقتصاد مقاومتی و حمایت از تولید کنندگان داخلی، زمینه ای فراهم کند تا از اتکا به خارج از کشور در زمینه تامین و ساخت قطعات کاسته شده که در این راستا تعدادی از قطعات مهم مورد نیاز در تعمیرات اساسی این توربین در داخل کشور و با بکارگیری ظرفیت های موجود شرکت های تولید کننده داخلی طراحی و ساخته شود.
رئیس تعمیرات شرکت پالایش گاز گفت: خوشبختانه با انجام تعمیرات اساسی توربین گازی مذکور در مدت یک و نیم سال و تحت نظارت کامل متخصصان این شرکت در اردیبهشت ماه سال جاری و پس از گذراندن تست های عملیاتی، این تجهیز حساس با موفقیت در مدار تولید قرار گرفت.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام