EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 03 شهریور 1398   Sunday 25 August 2019

سرمقاله

طرحی نو دراندازیم

جهانبخش محبی‏نیا

گروه هنر - این روزها، روزهای پررونقی برای اهالی تئاتر است. نمایش‌های مختلفی در سالن‌های نمایش در حال اجرا هستند. در این گزارش به برخی از آن‌ها نگاهی کوتاه می‌اندازیم.
«کمیته نان» نام نمایشی است با نویسندگی و کارگردانی لیلی عاج. این نمایش که دومین اثر لیلی عاج درباره مشکلات صنفی و معیشتی، اجتماعی و سیاسی کارگران است در فضایی پرتنش به مسئله کول‌بَرها پرداخته و وضعیت زندگی‌های سخت طبقه کارگر را روایت کرده است. لیلی عاج پیش از این، نمایش «قند خون» را نیز با تمرکز بر مسائل اقتصادی زندگیِ کارگران کارخانه قند ورامین، در تئاترشهر و تماشاخانه باران روی صحنه برده بود.
الهام شعبانی، ارسطو خوش‌رزم، غزاله جزایری، شاهو رستمی، لبخند بدیعی و سعید احمدی بازیگران این اثر هستند.
«کمیته نان» از 23 اردیبهشت‏ماه تا 31 خرداد در سالن قشقایی مجموعه تئاترشهر واقع در تقاطع خیابان انقلاب و ولی‌عصر، مجموعه فرهنگی و هنری تئاترشهر در ساعت 18:30 به مدت 65 دقیقه روی صحنه خواهد بود.
عمارت «نوفل‌لوشاتو» در سالن یک، میزبان نمایش «کرونوس» است. علی صفری، کارگردانی و نویسندگی این اثر را به عهده دارد. حسین منفرد، میلاد آریافر، ابراهیم ناییج، کوروش شاهونه، علیرضا گلدهی، امیرعلی گودرزی و رها حاجی‌زینل در این اثر به ایفای نقش می‌پردازند. صفری، نویسنده و کارگردان اثر، درباره موضوع و مضمون نمایش «کرونوس» گفت: محوریت این نمایشنامه براساس زمان و مقوله چیستی انسان است و این اثر به بررسی اینکه در سال 3000 چه اتفاقی برای بشر رخ می‌دهد، می‌پردازد هرچند که قطعاً هیچ پیش‌بینی مسجل نیست. زمان در این اثر تقریبی است که شاید اتفاق‌های این نمایش خیلی زودتر از سال 3000 نیز رخ دهد و مکانی برای آن تعریف نشده است. این اثر داستان سیاهچاله‌ای است که انسان‌ها با آن درگیرند. انسان همواره در برخورد با موج جنگ، بیکاری و امواجی این‏چنینی قرار دارد که ممکن است زندگی‌اش به سمت و سویی سوق داده شود و در این نمایش نیز انسان‌ها در برابر امواج بیرونی قرار گرفته و برای ادامه زندگی و بقا از آن درگریزند و در این نمایش، مخاطب برداشت خود را از موجی که شخصیت‌‌های نمایش را تهدید می‌کند، دارد.
این اثر که از 19 خرداد روی صحنه رفته است تا 19 تیر به کار خود در عمارت «نوفل‌لوشاتو» به نشانی خیابان حافظ، نوفل لوشاتو، بعد چهارراه رازی، نرسیده به خیابان ولیعصر (عج)، کوچه زیبا، پلاک یک ادامه خواهد داد.
نمایش «مختلف‌الاضلاع» نیز با نویسندگی سهند خیرآبادی و کارگردانی نادر فلاح با تهیه‌کنندگی کمال تبریزی از 19 خرداد در تماشاخانه «سپند» کار خود را آغاز کرده است. کارگردان این اثر درباره آن می‌گوید: «مختلف‏الاضلاع» متشکل از پنج یا شش روایت‌ کوتاه و بر مبنای دونفره‌های تاریخی است. این اثر نمایش کمدی بر اساس دوتایی‌هایی است که برخی از آن‌ها مانند «هیتلر و هیملر» و «دن کیشوت و سانچو پانسا» معروفند و بعضی از آن‌ها چندان شناخته شده نیستند. هر روایت این نمایش که بسیار استریلیزه است، زبان ویژه‌ خود را دارد و در هر کدام لباس و گریم بازیگران عوض می‌شود.
میترا حجار و نادر فلاح بازیگران این اثر هستند. «مختلف‌الاضلاع» تا 21 تیر ساعت 22:30 به مدت 60 دقیقه در سالن مذکور به نشانی خیابان کریمخان، خیابان عضدی جنوبی (آبان)، خیابان سپند، پلاک ۶۹، تماشاخانه سپند ادامه خواهد داشت. «چند سی‌سی حادثه» اثر دیگری است که با نویسندگی، طراحی و کارگردانی رضا زنده‌جاه در خانه نمایش «مهرگان» اجرا می‌شود. ساناز تفکری، افسانه بخشی‏فرد، مریم احمدیان و صفورا کاظم‌پور بازیگران این نمایش هستند و راوی نیز مسعود فروتن است. «چند سی‌سی حادثه» که از 22 خرداد کار خود را آغاز کرده است، تا 9 تیر روی صحنه اجرا خواهد داشت. موضوع اصلی این نمایش فرار از خانه است که در قالب قصه‌ای درباره سه دختر روایت می‌شود. در این نمایش، تلاش شده تا با دیدگاه روان‌شناسانه و جامعه‌شناسانه نشان داده شود که انسان‌ها گاهی از خودشان و اطرافیان‌شان فرار می‌کنند و باید نگاه دقیق و بهتری به خودشان داشته باشند.
نمایش «آپرکات» به نویسندگی و کارگردانی محمدرضا قلی‌پور نیز از 19 خرداد در همین خانه نمایش روی صحنه است. بهروز بقایی، فرشته فرشاد، عماد عابدی و سوده ازقندی در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند. در خلاصه داستان نمایش آمده است: «تو راند آخر، با یه آپرکات گذاشتم تو فک زندگی، الان پهن شده کف زمین، من دیگه وامی‌سم کنج رینگ به شمارش داور گوش می‎دم...». این نمایش تا سوم تیرماه ادامه خواهد داشت.
خانه نمایش «مهرگان» در خیابان انقلاب، خیابان خارک، بن‏بست اول، پلاک ۵ واقع شده است.
نمایش «یک زن و یک مرد» از بیستم خرداد در خانه‏موزه استاد عزت‏الله انتظامی (قیطریه) به روی صحنه رفته است. مهین اسکویی این اثر را که به الکسی آربوزوف تعلق دارد، به فارسی برگردانده است. هوشمند هنرکار کارگردانی این نمایش را بر عهده دارد. این اثر، یک عاشقانه جذاب، لطیف و طناز است برای میانسالی. لیدیا (ناهید مسلمی) بیمار آسایشگاهی است که رادیون (کاظم هژیرآزاد) مدیر آن است و نمایش قصه ارتباط متفاوت، زیبا، عاشقانه و طنزآمیز این دو است.
این اثر تا 9 تیر در سالن مذکور به نشانی خیابان اندرزگو (قیطریه)، شرق به غرب، روبروی بلوار کاوه، خیابان احمدی، پلاک 28 ادامه خواهد داشت.
نمایش، «آبی مایل به صورتی» نیز اثر دیگری است که در تماشاخانه «سپند» در حال اجرا است. این اثر روایتی از یک تغییر جنسیت است به نویسندگی و کارگردانی ساناز بیان پس از اجرای موفق خود در سال ۹۶ که بیش از ۴ ماه اجرا شد، برای بار دوم در خردادماه امسال به روی صحنه رفته است.
عاطفه رضوی، آناهیتا اقبال‏نژاد، بهنام شرفی، امین میری، محمدهادی عطایی، مرضیه بدرقه، آیه کیان‏پور، امید سلیمی، ستایش محمودی و ملیکا پارسا در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند. همچنین حمیدرضا آذرنگ گفتار متن نمایش را انجام می‌دهد.
«است» نخستین اثر برگزیده بیست و دومین جشنواره تئاتر دانشگاهی است که پرنیا شمس و امیر ابراهیم‌زاده نویسندگی آن را بر عهده داشته‌اند. پرنیا شمس، در مقام کارگردان، این اثر را در «تالار مولوی» به روی صحنه برده است. پروانه ذابح، یاسمن رسولی، نگار رئوفی، شادی صف‌شکن، مهتاب کریمی، صدف ملکی و ماهور میرزانژاد در این نمایش به ایفای نقش می‌پردازند و نوید محمدزاده تهیه‌کنندگی آن را به عهده دارد.
نمایش «است» که محصول تلاش تعدادی از دانشجویان دانشگاه سوره است در جشنواره مذکور تندیس طراحی صحنه، تقدیر دوم بازیگری زن، تندیس بهترین متن و تقدیر دوم کارگردانی را از آن خود کرده و به عنوان اثر برگزیده معرفی شد.
علاقه‏مندان می‌‏توانند برای دیدن نمایش «است» تا 10 تیرماه به تالار مولوی واقع در دانشگاه تهران به نشانی خیابان انقلاب، خیابان ۱۶ آذر، جنب باشگاه دانشجویان، مرکز تئاتر مولوی مراجعه کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام