سرمقاله

سوالات بی‫جواب در هیاهوی سوال از رئیس جمهوری

ژوبین صفاری

تارا پارکر در کتاب خود تحت عنوان «FOR BETTER»، در مورد یک سری رازهای علمی صحبت کرده است که می‌توانند به موفقیت بیشتر هر ازدواجی کمک کنند. او دستورالعملی 7 ماده‌ای پیشنهاد کرده که پایه شادمانی و سعادت در زندگی مشترک است. چهار ماده از این دستورالعمل را با هم می‏خوانیم:
ماده 1) خبرهای خوش را جشن بگیرید
اصلی‌ترین دلیل جدایی در اکثر ازدواج‌های ناموفق، چیزی نیست جز «افت شدید کیفیت زندگی» که خود در ارتباط مستقیم با «بی‌توجهی به نقاط قوت و مثبت رابطه» است. در واقع بیش از آن که افزایش رویدادهای منفی مهم باشند، «کاهش اتفاقات مثبت» اثر تخریبی دارند. Howard Markma- مدرس مرکز زناشویی و خانوادگی دانشگاه دنور و یکی از محققان پیشرو در زمینه مطالعات ازدواج در این باره می‌گوید: تمرکز بر جنبه‌های مثبت رابطه و به طور کلی مثبت‏نگری اهمیت بسیار زیادی دارد. به نظر می‌رسد که «سطح تفریح زوجین» و همچنین «قدرت دوستی آنها با یکدیگر»، دور نمای دقیقی از آینده پیش‏روی آنها باشد. اما برای آن که بتوانیم تبدیل به صمیمی‌ترین دوست همسر خود شویم چه باید کنیم؟ یک راه ساده‌اش این است: «خبرهای خوش را جشن بگیرید.» طبق نتایج حاصل از تحقیقات، زوج‌هایی که به طور منظم اوقات خوش، رویدادهای خوشایند و موهبت کنار یکدیگر بودن را جشن می‌گیرند، در رابطه زناشویی خود به مراتب متعهدتر هستند و سطوح بالاتری از اعتماد، مشارکت، صمیمیت و رضایت را تجربه می‌کنند.
ماده 2) قانون 5 به‌1 را رعایت کنید
آیا می‌دانید که برای گذر از رویدادهای بد، به چند اتفاق خوب و دلنشین نیازمند هستیم؟ 5 به‌1 چیست؟ اگر بخواهیم عوارض و آسیب‌های ناشی از ناملایمات زندگی را به حداقل برسانیم، به ازای هر حادثه بد به 5 اتفاق خوشایند نیاز خواهیم داشت. البته لازم نیست که تمامی رویدادهای مثبت و منفی زندگی خود را بشمارید اما اگر در این مورد احساسی از برابری دارید، باید به فکر اقدامی اساسی در راستای نجات رابطه زناشویی باشید. محققان دانشگاه واشینگتن اقدام به بررسی داده‌های به دست آمده از مطالعات مختلف کردند که طی آن به یک الگوی جالب دست یافتند. در ازدواج‌های پایدار، تعاملات مثبت میان همسران حداقل 5 برابر بیشتر از برخوردهای منفی است (پس برخورد منفی هم وجود دارد و طبیعی است). زمانی که این نسبت شروع به کاهش می‌کند، ازدواج با احتمال بالاتری در معرض خطر طلاق قرار می‌گیرد. البته که در جریان زندگی واقعی، هیچ زن و شوهری نمی‌توانند شمارش دقیقی از تعاملات مثبت و منفی خود را داشته باشد اما قاعده کلی این است که به ازای هر رفتار اشتباه خود تا جایی که در توان دارید به همسرتان محبت کنید تا نسبت 5 به 1 دستخوش تغییرات تنزلی نشود.
ماده 3) رابطه جنسی زندگی مشترک خود را تقویت کنید
با گذشت زمان و طی فراز و نشیب‌های زندگی مشترک، میل طرفین برای برقراری «رابطه جنسی با کیفیت» کاهش می‌یابد. با این حال باید توجه داشت که رابطه جنسی جزو اساسی و بسیار مهمی در حفظ سلامت زندگی زناشویی است. تارا پارکر در بخشی از کتاب خود به اهمیت این موضوع اشاره کرده است: رابطه جنسی منظم می‌تواند خلق همسران را تا حد زیادی بهبود بخشد، او را صبورتر سازد، خشم و عصبانیت را مدیریت کند و در نهایت تجربه‌ای بهتر از زندگی مشترک را رقم بزند.
ماده 4) هیجان‌آفرینی کنید
به این جمله دقت کنید: همسران بیش از آن که نیازمند رویدادهای خوشایند باشند، به قرارگیری در موقعیت‌های هیجان‌انگیز نیاز دارند. در واقع آنها باید فعالیت‌هایی را در کنار یکدیگر انجام دهند که شور و اشتیاق عشق دوران آشنایی را زنده کند. در کتاب «‌FOR BETTER‌» تارا پارکر یک بررسی جالب انجام شده است. از یک سری همسران خواسته شد که در آزمونی برای سنجش کیفیت زندگی مشترک خود شرکت کنند. آنهایی که قرارهای شبانه هیجان‏انگیز با یکدیگر داشتند (مانند امتحان رستوران‏های خوب شهر، رفتن به سینما، شهربازی و فعالیت‏های مشابه دیگر)، سطح رضایت بالاتری از ازدواج را نشان دادند. با انجام فعالیت‌های جدید می‌توان به طرز شگفت‌انگیزی سلامت و کیفیت یک رابطه عاطفی را احیا کرد. برای مثال به کوهنوردی بروید، دوچرخه‏سواری کنید، یا جایی جدید را برای مسافرت انتخاب کنید یا روش‏های جدیدی برای اعمال زناشویی در بستر امتحان کنید.
منبع: سواد زندگی


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام