EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 03 شهریور 1398   Sunday 25 August 2019

سرمقاله

طرحی نو دراندازیم

جهانبخش محبی‏نیا

عضو کمیسیون فرهنگی مجلس گفت: فاصله دولت و ملت باعث می‌شود جامعه نتواند به انسجام و همبستگی لازم برسد.
پروانه سلحشوری در گفت‌و‌گو با خانه ملت، با اشاره به فاصله فرهنگ عمومی و فرهنگ رسمی در جامعه گفت: فاصله‌ای که بین هنجارها و ارزش‌هایی که از سوی نهادهای رسمی تبلیغ می‌شود و هنجارها و ارزش‌هایی که در سطح جامعه کنونی وجود دارد قابل تامل است. سال‌های اول انقلاب همخوانی بیشتری بین ارزش‌هایی که مردم کوچه و بازار به آن معتقد بودند با آنچه مسئولان اعتقاد داشتند وجود داشت، همه از یک الگوی خاص تبعیت می‌کردند و اختلاف کمتر بود یا اختلاف‌ها نمود عینی چندانی نداشت.
نماینده مردم تهران در مجلس گفت: وجود شبکه‌های اجتماعی باعث شد که مردم بتوانند آنچه در زیر پوست شهر می‌گذرد را به طور ملموس حس کنند؛ بنده در کمیسیون فرهنگی گفتم ماجرای پخش آهنگی در برخی مدارس حتی در غالب مدارسی که تحت نظارت دولت و تحت بیشترین کنترل‌ها هستند نشان داد آن هنجارها و ارزش‌های غیررسمی چه ما بخواهیم و چه نخواهیم وجود دارد حتی در جاهایی که ما انتظارش را نداریم و باید روی این موضوع تامل کنیم که مقوله فرهنگ با مهندسی کردن آن اصلاح نمی شود.
وی افزود: بنده به شدت معتقد هستم زنان و مردان باید به نوع پوششی که انتخاب می‌کنند باور داشته باشند و البته تا باور به حجاب، درونی نباشد فشار بیرونی چندان چاره ساز نخواهد بود و شاهد اتفاقاتی مثل سد لفور خواهیم بود.
سلحشوری خاطر‌نشان کرد: مردم فهمیده و فرهیخته‌ای داریم که بدون ناظر و کنترل‌گر بیرونی نیز به آن باور دینی و اعتقادی خود رجوع می‌کنند، پیامبر نیز دین اسلام را با رحمت و مهربانی گسترش دادند و تا زمانی که به ایشان حمله نمی‌شد جنگی نداشتند. نوع برخوردها بسیار اهمیت دارد و نباید به گونه‌ای باشد که انزجار از پوششی که دلخواه افراد است ایجاد شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام