EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 03 شهریور 1398   Sunday 25 August 2019

سرمقاله

طرحی نو دراندازیم

جهانبخش محبی‏نیا

رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی تاکید کرد‌: برای آنچه در منطقه در حال رخ دادن است باید یک کمیته حقیقت‌یاب شکل گیرد.
حشمت‌الله فلاحت‌پیشه در گفت‌وگو با ایلنا، در واکنش به حادثه نفتکش‌ها در تنگه هرمز‌ گفت: معتقد هستم برای ناامنی مسیر نفتکشی در دریای عمان جمهوری اسلامی ایران، کشورهای منطقه و سایر کشورهای دنیا باید دو اقدام کوتاه و بلندمدت انجام دهند. رئیس کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی ادامه داد: اقدام کوتاه مدت این است که یک کمیته حقیقت‌یاب منطقه‌ای با حضور ایران و دیگر کشورها در مورد این مسائل شکل بگیرد.
وی تاکید کرد: معتقد هستم طرف‌های ثالثی در این اتفاقات حضور دارند که قصدشان ناامن کردن منطقه است و سود این موضوع به جیب‌شان می‌رود. نماینده مردم اسلام‌آباد غرب در مجلس با اشاره به اینکه در کنار کار کوتاه‌مدت اقدامات همیشگی هم باید صورت گیرد، گفت: کار بلند‌مدت آن است که کشورهای منطقه فراتر از اختلافات سیاسی یک سازوکار برای امنیت آبراه منطقه اتخاذ کنند و این موضوع را به صورت کارشناسی مورد بررسی قرار دهند. وی با بیان اینکه کشورهای منطقه باید یک «معاهده منطقه‌ای» ایجاد کنند،‌ اظهار کرد: اثر این کار این است که عملا حوزه‌های ترانزیتی، اقتصادی و تجاری از حوزه چالش‌های سیاسی دور و به خط قرمز طرف‌های معاهده تبدیل می‌شود و همگان بر سر ایجاد امنیت همکاری می‌کنند. رئیس کمیسیون فرهنگی مجلس با اشاره به اینکه این دو اقدام باید صورت گیرد زیرا با یکدیگر مرتبط هستند، گفت: آنچه‌ در حال حاضر اتفاق می‌افتد نه تنها منجر به یک همکاری جمعی برای دستیابی به امنیت منطقه نمی‌شود، بلکه باعث ایجاد موضع‌گیری‌های متقابل می‌شود.
وی تاکید کرد:‌ موضع‌گیری‌های متقابل فقط اوضاع را پیچیده‌تر می‌کند، لذا معتقد هستم برای ایجاد این دو اقدام کشورهای مختلف باید به مذاکره بنشینند. فلاحت‌پیشه ادامه داد: البته در این میان کشورهای منطقه که موضع میانه‌ای دارند مانند عمان، کویت و قطر راحت‌تر می‌توانند در این زمینه کمک کنند که این همکاری‌ها شکل بگیرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام