سرمقاله

سوالات بی‫جواب در هیاهوی سوال از رئیس جمهوری

ژوبین صفاری

این کتاب‌ها برای آینده نوشته شده‌اند، راه‌هایی برای نوشتن، قصه‌ای از چگونه نویسنده شدن و چگونه هر ماجرای تلخ را قصه ساختن، این هفته برای نوشتن، کتاب بخوانید.
به گزارش ایرنا، این هفته برای بچه‌ها که امتحانات مدرسه را به پایان برده‌اند پیشنهاد کتاب خوبی داریم، شاید برای آن دسته کودکان و نوجوانان دست به قلم، خواندن این کتاب می‌تواند اتفاق خوبی باشد. سری به سیاست زده‌ایم و داستان‌هایی سیاسی را بازخوانی کرده‌ایم، در آخر هم دخترک چهار ساله کرمانی ما را به دنیای نوشتن می‌برد و از روزگاری سخن می‌گوید که آینده او را ساخته است.
اگر بچه‌ها هایکو بنویسند
هایکو، نوعی شعرگفتار ژاپنی است که بیشترین مفاهیم را با کمترین کلمات بیان می‌کند، این فرم شعری در ژاپن آغاز شده و در کنار نقاشی‌های ژاپنی، مجموعه هنری زیبایی می‌آفریند اما سال‌هاست در همه دنیا این سبک نوشتن مورد توجه قرار دارد. پاتریشیا دانیگن، شاعر، مترجم و عضو پژوهشی دانشگاه «ناروپا» در شهر کلرادو آمریکاست و مدرس ادبیات شرقی در این دانشگاه به شمار می‌رود. او برای اینکه بتواند هایکو نوشتن به نوجوانان یاد بدهد، کتابی خواندنی نوشته است. هایکو برای بچه‌های خلاق کتابی است که مخاطب آن کودکان و نوجوانان هستند، و ادانیگن در مقدمه آن، بچه‌ها را دارای چشم هایکوبین دانسته که جهان را بازتر و تازه‌تر می‌بینند. او نوشته است: ماتسوئو باش (۱۶۹۴-۱۶۴۴)، که مشهورترین شاعر هایکو یا هایکوسَرا است، گفته که هر که هایکو می‌نویسد چشم و دلش باید مثل چشم و دل بچه‌ها باشد. این کتاب می‌خواهد راه نوشتن هایکو را به شما نشان بدهد، یادتان بدهد که با «چشم هایکوبین» تان هرچه را که می‌بینید و احساس می‌کنید روی کاغذ بیاورید.»
«هایکو برای بچه‌های خلاق»، نوشته پاتریشیا دانیگن با ترجمه ع. پاشایی که هایکوشناس ایرانی است، در ۳۰۶ توسط نشر اتفاق به بازار کتاب ارائه شده است.
داستان یک جدایی
در سال ۲۰۱۴ مردم شبه جزیره کریمه که جزئی از خاک اوکراین بود، در یک همه‌پرسی شرکت کردند که بر اساس آن به خاک فدراسیون روسیه ملحق شوند. در این همه‌پرسی که با جنجال و آشفتگی بسیاری میان دو کشور و حتی اروپا و روسیه همراه بود، در نهایت کریمه به روسیه الصاق شد و اوکراین نیز از میان کشورهای مشترک‏المنافع، به رهبری روسیه کناره گرفت. این ماجرا برای آن دری کورکوف نویسنده اوکراینی، پیرنگ یک داستان شده است، او در آخرین اثر منتشر شده‌اش، به این رویداد می‌پردازد و از نگاه یک اوکراینی این ماجرا را بررسی می‌کند.
زنبورهای خاکستری در سال ۲۰۱۸ منتشر شده است و واکنش‌های گوناگونی دریافت کرده است، این کتاب قصه‌ای است که در درون این آشوب روی می‌دهد. مردی ناامید که منتظر زنبورهای کریمه است و می‌داند آن‌ها به زودی از راه خواهند رسید.
کورکوف، همیشه به ماجراهای سیاسی توجه خاصی دارد و در این کتاب نیز با مفهوم روس‌ها یا تجزیه‌طلب بازی می‌کند و مطالبی بسیار بیشتر از آنچه به نظر می‌رسد را در همین دوگانه‌سازی بازگو می‌کند.
«زنبورهای خاکستری» نوشته آن دری کورکوف در ۴۶۴ صفحه با ترجمه آبتین گلکار، بی‌واسطه از زبان روسی ترجمه شده و نشر افق چاپ آن را بر عهده داشته است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام