EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 03 شهریور 1398   Sunday 25 August 2019

سرمقاله

طرحی نو دراندازیم

جهانبخش محبی‏نیا

یک استاد دانشگاه گفت: عامل اصلی کاهش قیمت دلار در روزهای اخیر، عرضه گسترده ارز توسط سوداگران بزرگ اقتصادی است که به دلیل تحولات مربوط به سیاست خارجی و از ترس سقوط نرخ دلار اقدام به فروش گسترده ارز خود در بازار کردند.
به گزارش ایرنا، کامران صداقت درباره تحولات بازار ارز و دلایل کاهش نرخ طلا و سایر انواع ارز در بازار، اظهار کرد: کاهش نرخ دلار به دلیل افزایش عرضه و غلبه فروشندگان بر خریداران بوده است.
این کارشناس بازار ارز ادامه داد: افزایش عرضه ارز در بازار به دلیل شوک سیاسی ناشی از اخبار مربوط به سفر هیئت‌های خارجی از جمله نخست‏وزیر ژاپن به ایران بوده است.
وی اضافه کرد: تحت تاثیر این شوک سیاسی، هم عرضه فیزیکی دلار و سایر انواع ارز در بازار افزایش یافت و هم فضای ذهنی و روانی زمینه افت قیمت‌ها را فراهم کرد.
این استاد دانشگاه گفت: بیشترین فروش ارز در روزهای گذشته از سوی سوداگران بزرگ اقتصادی صورت گرفته که از ترس سقوط قیمت دلار اقدام به عرضه گسترده این ارز در بازار کردند. پس از افزایش عرضه توسط سوداگران بزرگ ارزی، دارندگان دلارهای خانگی نیز ارزهای خود را برای فروش روانه بازار کردند.
وی درباره نرخ واقعی دلار گفت: بر اساس واقعیت اقتصادی، نرخ واقعی دلار حدود هشت هزار تومان است و نرخ موجود (حدود ۱۳ هزار تومان) ماهیت سوداگرانه داشته و واقعی نیست.
صداقت با بیان اینکه در بلندمدت نرخ دلار به سوی قیمت واقعی خود یعنی هشت هزار تومان حرکت خواهد کرد، گفت: به دلیل شرایط کنونی اقتصادی نمی‌توان با سرعت به سوی این قیمت واقعی حرکت کرد.
وی خاطرنشان کرد: قیمت واقعی هشت هزار تومانی برای دلار در زمانی محقق خواهد شد که جدا از مسائل مربوط به تحریم‌ها، بتوانیم طرح رونق تولید را در داخل کشور اجرا، وام‌های کم‌بهره اعطا و نرخ سود بانکی را کاهش دهیم که این موضوع به سیاست‌های پولی و بانکی در آینده بستگی دارد.
قیمت واقعی هشت هزار تومانی برای دلار در زمانی محقق خواهد شد که جدا از مسائل مربوط به تحریم‌ها، بتوانیم طرح رونق تولید را در داخل کشور اجرا، وام‌های کم‌بهره اعطا و نرخ سود بانکی را کاهش دهیم که این موضوع به سیاست‌های پولی و بانکی در آینده بستگی دارد.
این کارشناس بازار ارز درباره افزایش نرخ ارز در سامانه نیما و نزدیک شدن به قیمت ارز در بازار آزاد گفت: قیمت ارز در آینده همچنان چندنرخی باقی خواهد ماند و زمینه برای تک نرخی شدن فراهم نیست زیرا به‌طور کامل، امکان کنترل بر عرضه ارز توسط صادرکنندگان و همچنین واردکنندگان وجود ندارد.
بر اساس این گزارش، نرخ دلار و سایر انواع ارز در هفته‌های اخیر روندی نزولی به خود گرفته که البته در روزهای گذشته شتاب آن بیشتر شده است. نرخ دلار که تا حدود ۱۵ هزار تومان بالا رفته بود در روزهای اخیر به کانال ۱۲ هزار تومانی سقوط کرده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام