EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 03 شهریور 1398   Sunday 25 August 2019

سرمقاله

طرحی نو دراندازیم

جهانبخش محبی‏نیا

همتی درخصوص تاثیر سفر (آبه شینزو)، نخست‏وزیر کشور ژاپن بر نوسانات بازار ارز گفت: متاسفانه در بازار ارز همیشه افرادی به دنبال بهره‏برداری از ابزارهای سیاسی برای برهم‏زدن ثبات بازار و ایجاد نوسان هستند، دراینجا باید یادآور شوم هیچ‏یک از بنیان‏های اقتصادی که تعیین‏کننده نرخ ارز است، تغییری نکرده است و بانک مرکزی بر بازار مسلط است. از این رو به مردم عزیزمان اطمینان می‏دهم که از نظر مبانی اقتصادی مشکلی در تثبیت بازار اقتصادی نداریم.
به گزارش ایلنا از بانک مرکزی، رئیس‏کل بانک مرکزی که به استان آذربایجان‏شرقی سفر کرده است درخصوص هدف از سفر خود به این استان عنوان کرد: هدف از سفر به استان آذربایجان‏شرقی لبیک گفتن به فعالان و مسئولان اقتصادی این استان بوده است تا این‌گونه از نزدیک مسائل اقتصادی مرتبط با صادرات، پولی و بانکی و ارزی را بررسی و ارزیابی کنیم.
همتی با ظالمانه خواندن تحریم‌های آمریکا علیه کشورمان تصریح کرد: یکی از اهداف اصلی ما رشد صادرات غیرنفتی کشور و بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور است که امیدواریم طی جلسات مشترک با فعالان اقتصادی، مسئولان و نمایندگان مجلس شورای اسلامی استان بتوانیم این مسائل را مورد بحث و بررسی قرار دهیم.
رئیس‏کل بانک مرکزی درخصوص اهداف اقتصادی سفر نخست‏وزیر کشور ژاپن به ایران گفت: درباره روابط دوجانبه، گسترش روابط اقتصادی و مالی میان دو کشور،سرمایه‌گذاری کشور ژاپن در بخش‌هایی از اقتصاد کشورمان نظیر بهداشت و محیط زیست بحث و گفت‌و‌گو شده است. خوبشختانه روابط دیرینه‌ای با کشور ژاپن داریم و قطعاً با این سفر روابط ایران و ژاپن تقویت می‌شود. علی‏رغم تلاش‌های نوسان‌گیران، هیچ خریدی در صرافی‌های بانکی کشورمان وجود نداشت و این در حالی بود که قیمت زیر ۱۳ هزار تومان بود. از این رو تاکید می‌کنم این جریان گذراست و باید به این نکته توجه داشت که در بازار ارز آنچه اهمیت دارد بازار حواله است و این یکی از موفقیت‌های بانک مرکزی بوده است که در حدود سه ماهی که از ابتدای سال گذشته چیزی در حدود 9,5 میلیارد دلار تامین ارز برای کالاهای وارداتی انجام شده است. لذا در شرایط فعلی راه‌های خوبی را برای تامین درآمد ارزی کشور تامین کرده‌ایم و به امید خدا این روند را ادامه می‌دهیم و از این بابت هیچ‌گونه نگرانی وجود ندارد و بازار ارز به‌طور جدی با نرخ منطقی به مانند چند روز گذشته، کار خود را آغاز می‌کند. با روندی که برای صادرات غیرنفتی و نیز راه‌هایی که برای بازگرداندن ارز حاصل از صادرات به چرخه اقتصادی کشور پیدا کردیم این مسائل را پشت سر خواهیم گذاشت و همان‌گونه که مقام معظم رهبری نیز در نام‌گذاری سال با عنوان «رونق تولید» تاکید کرده‌اند، ما نیز تمام برنامه‌ریزی‌مان را بر این امر متمرکز کردیم و امیدواریم واردات محدودتر و صادرات با قدرت و شدت بیشتری ادامه یابد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام