EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 03 شهریور 1398   Sunday 25 August 2019

سرمقاله

طرحی نو دراندازیم

جهانبخش محبی‏نیا

اصفهان – بهمن راعی: رئیس گنجینه ملی آب ایران گفت: موزه صنعت آب و فاضلاب استان اصفهان باید با نگاه ملی و در شان پایتخت فرهنگی جهان اسلام ایجاد شود.چراکه اصفهان تنها شهری در کشور است که دارای خانه فرهنگ آب است.
رضا راعی در جریان بازدید از خانه فرهنگ آب اصفهان بر انتخاب مکانی مناسب برای راه اندازی گنجینه صنعت آبفای استان اصفهان تاکید کردو گفت: استان اصفهان ظرفیت داشتن موزه تخصصی آب و آبفا را دارد و گنجینه ملی آب ایران از این حرکت های سازنده فرهنگی حمایت می کند.
راعی گفت: هم اکنون کار احداث موزه یا پارک موزه آب در استان های مرکزی، آذربایجان شرقی(تبریز) و خوزستان در حال انجام است و در شهر شاهرود نیز بخش خصوصی اقدام به راه اندازی موزه آب کرده که ۷۰ درصد آن مربوط به صنعت آب و فاضلاب است.
وی با تاکید بر آموزش مصرف بهینه در خانه فرهنگ آب اعلام کرد:در حال حاضر اصفهان دارای مرکزی تحت عنوان خانه فرهنگ آب است و انتظار می رود در این مرکز که اقشار مختلف جامعه تحت آموزش مصرف بهینه قرار می‌گیرند این فعالیت مهم فرهنگی با قوت ادامه یابد و در این راستا موسسه گنجینه ملی آب نهایت همکاری را یا خانه فرهنگ آب در دستور کار قرار می دهد
وی تجهیزات و وسایل کمک آموزشی در خانه فرهنگ آب را قابل توجه دانست وعنوان کرد:شواهد حاکی است که در خانه فرهنگ آب با توجه به استقرار تجهیزات کاهنده مصرف و کارگاه‌های متنوع آموزشی در راستای مصرف بهینه آب این مرکزدر ترویج مصرف بهینه آب موفق عمل می کند.
رئیس گنجینه ملی آب ایران تاسیس موزه آب را در اصفهان ضروری دانست و خاطر نشان ساخت:با توجه به اینکه بیش از نیم قرن از فعالیت صنعت آب و فاضلاب در اصفهان می گذرد و قدمت صنعت آبفا در اصفهان بیش از سایر نقاط در کشور است به نظر می رسد تاسیس موزه آب در اصفهان بسیار حائز اهمیت است.
وی ادامه داد:تاسیس خانه فرهنگ آب و کارکرد آن نیز بعنوان الگوی مفید پیرامون ترویج مصر بهینه آب باید در سطح ملی اطلاع رسانی شود تا از این تجربه سایر استانهای دیگر بهره مند شوند.
راعی اعلام کرد: سازمان گنجینه ملی آب نهایت همکاری را با شرکت آبفا در راستای تاسیس موزه آب در اصفهان را در دستور کار قرار می دهد.
مدیر روابط عمومی و آموزش همگانی آبفای استان اصفهان نیز در این بازدید گفت: هدف شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان از راه اندازی این موزه، حفظ و نمایش اسناد، مدارک، تجهیزات، دستاوردها و پیشرفت های صنعت آب و فاضلاب در نیم قرن اخیر است.
وی افزود: با توجه به نقش موزه به عنوان یک واحد فرهنگی آموزشی، این مرکز می تواند نسبت به معرفی آثار و سوابق ارزشمند تاریخی- فنی مهندسی آب کشور و نیز ارائه پیشرفت های شگرف در شاخه های مختلف مهندسی آب بعد از انقلاب شکوهمند اسلامی ایران در این دوران و ایجاد خودباوری در نسل حاضر و آینده بسیار موثرباشد .اکبر بنی طباء افزود: در عین حال آبفای استان اصفهان به دنبال ارائه آموزش های عمومی و تخصصی به علاقه مندان در کنار بازدید از موزه است.
وی گفت: به همین دلیل شرکت آب و فاضلاب استان اصفهان در صدد استقرار و افتتاح گنجینه و مرکز آموزشی تخصصی نظیر خانه فرهنگ آب در یک مکان وسیع و در دسترس شهروندان است.
بنی طباء با بیان اینکه صرفه جویی یکی از عناصر بارز فرهنگی جامعه اصفهان است، گفت: به منظور پاسداشت آب و فرهنگ سازی مصرف، تاسیس و راه اندازی خانه فرهنگ آب را اصفهان دردستور کار قرار دادیم.
مدیرروابط عمومی و آموزش همگانی شرکت آبفا استان اصفهان با اشاره به راه اندازی کارگاه مدیریت مصرف آب درخانه فرهنگ گفت:کارگاه مدیریت مصرف آب راه اندازی شده تا در این کارگاه بازدید کنندگان به صورت عملی و مستقیم با لوازم و تجهیزات کم مصرف در محیط منزل و محل کار آشنا شوند و تفاوت مصرف را در شیرآلات قدیمی و شیرآلات کم مصرف مشاهده نمایند.کارگاه مجهز به نمایش اجزای مختلف مصرف مثل سرویس بهداشتی،حمام، روشویی، آشپزخانه و سایر (باغچه ،کولرهای آبی و گازی و وسایل آب بر مثل ماشین لباسشویی و ظرفشویی است. به این ترتیب مراجعه کنندگان با نحوه صحیح مصرف در بخشهای مختلف آشنا می شوند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام