سرمقاله

سوالات بی‫جواب در هیاهوی سوال از رئیس جمهوری

ژوبین صفاری

سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری اعلام کرد که درخواستی از سوی سعودی‌ها برای جابه‏جایی زائران حج تمتع در سال جاری به این سازمان ارائه نشده است و به نظر می‌رسد که جابه‏جایی تمامی ۸۶ هزار و ۴۰۰ زائر توسط طرف ایرانی انجام می‌شود.
به گزارش ایسنا، درحالی‌که هر سال حدود ۵۰ درصد از عملیات پروازی حج با مسئولیت و تعهد شرکت هواپیمایی عربستان سعودی انجام می‌شد، اما چندی پیش رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد که پروازهای حج امسال توسط شرکت‌های هواپیمایی ایران انجام می‌شود. ایران و عربستان یک توافق دیرینه دارند که هر سال در زمان حج ۵۰ درصد پروازهای حج را شرکت‌های هواپیمایی سعودی و ۵۰ درصد دیگر را ایرلاین‌های ایرانی انجام دهند. بعد از سال ۱۳۹۴ با تیره شدن روابط دو کشور، برخی تفاهم‌نامه‌ها و توافق‌ها تحت تاثیر قرار گرفته که حج از آن جمله بود. در سال ۱۳۹۶ با توافق دوباره دو کشور در موضوع حج و از سر گرفتن اعزام زائران ایرانی به عربستان، عملیات پروازی همچنان یکی از بحث‌های چالشی دو کشور بود.
در حالی که کمتر از یک ماه به آغاز عملیات حج باقی مانده است، علی‌رضا رشیدیان، رئیس سازمان حج و زیارت اعلام کرد که پروازهای حج امسال توسط هواپیمایی کشورمان انجام می‌شود. با این حال رضا جعفرزاده، سخنگوی سازمان هواپیمایی کشوری در ارتباط با محدودیت مطرح شده از سوی سعودی‌ها مبنی بر اینکه صرفاً جابه‏جایی زائران باید از سوی ایران‏ایر انجام شود، تصریح کرد: این موضوع از سوی سازمان هواپیمایی کشوری در حال پیگیری است تا علاوه بر این ایرلاین از ظرفیت سایر شرکت‌های هواپیمایی ایرانی نیز استفاده شود. جعفرزاده درباره این‌که گفته می‌شود در سال جاری عملیات پروازی حج به صورت کامل توسط طرف ایرانی انجام می‌شود و در عین حال سعودی‌ها اعلام کرده‌اند ایران‌ایر هم فقط می‌تواند با هواپیماهای ملکی خود، حجاج را به عربستان منتقل کند، اعلام کرد: این موضوع به سازمان حج و زیارت اعلام شده است و از سوی سازمان هواپیمایی کشوری نیز تایید می‌شود. هر ساله از سوی سعودی‌ها به سازمان هواپیمایی کشوری درخواستی برای انجام بخشی از جابه‏جایی زائران حج تمتع ارائه می‌شود اما با توجه به این‌که در سال جاری درخواستی برای جابه‏جایی زائران حج تمتع از سوی عربستانی‌ها به سازمان هواپیمایی کشوری ارائه نشده است، به نظر می‌رسد که ۸۶ هزار و ۴۰۰ زائر ایرانی از سوی طرف ایرانی جابه‏جا خواهند شد.
وی افزود: این‌که سعودی‌ها اعلام کرده‌اند ایران‌ایر برای پرواز انتقال حجاج به عربستان باید فقط از هواپیماهای ملکی خود استفاده کند و حق استفاده از هواپیماهای هیچ شرکت هواپیمایی داخلی و خارجی دیگری را ندارد، از سوی سازمان هواپیمایی کشوری در حال پیگیری است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام