EBTEKAR NEWSPAPER
یکشنبه, 03 شهریور 1398   Sunday 25 August 2019

سرمقاله

طرحی نو دراندازیم

جهانبخش محبی‏نیا

بدون مقدمه، نتیجه پایانی را همین اول درس می‌گوییم: «هر که را دوست دارید، به کرات و مستمر به آغوش بفشارید.» این فقط یک توصیه اخلاقی یا اجتماعی نیست بلکه نتیجه سال‌ها تحقیقات علمی در معتبرترین مراکز دانشگاهی و پروهشی دنیاست.
دیتا آغوش
در مطالعه‌ای که در سری مجلات SAGE چاپ شده است، بیش از 400 داوطلب بزرگسال مورد بررسی قرار گرفتند و نتایج حاکی از آن بود که احتمال ابتلا به امراض مختلف در شرکت‌کنندگانی که به صورت مکرر شریک زندگی خود را آغوش می‌گیرند، به شدت کاهش می‌یابد. آنهایی که از حمایت روانی بیشتری برخوردار هستند، کمتر از دیگران درگیر بیماری خواهند شد. حتی در صورت ابتلا به بیماری نیز شدت بروز علائم در این دسته از افراد به مراتب خفیف‌تر خواهد بود. در مطالعه‌ای 404 داوطلب بزرگسال سالم برای بررسی تاثیر حمایت اجتماعی و در آغوش کشیدن شریک زندگی بر حساسیت ابتلا به بیماری‌های عفونی مورد بررسی قرار گرفتند. شرکت‌کنندگان در معرض ویروس عامل سرماخوردگی ساده قرار داشتند و به منظور بررسی دقیق نشانه‌های بیماری در شرایط قرنطینه بودند. آنهایی که بیشتر از داوطلبان دیگر توسط شریک زندگی خود در آغوش گرفته شده بودند و همچنین احساس قوی‌تری از حمایت اجتماعی داشتند، علائم خفیف‌تری از ابتلا به سرماخوردگی را نشان دادند که حکایت از تاثیر کاهنده 32 درصدی حمایت شخصی- اجتماعی دارد. مطالعه‌ای سال 2015 در مجله علمی علوم روانشناختی به چاپ رسیده است که در آن ارتباط میان آغوش گرفتن شخص مورد علاقه با احتمال ابتلا به بیماری‌های مختلف روی 404 داوطلب از منطقه پیتسبرگ (شهری در ایالت پنسیلوانیا کشور آمریکا) مورد بررسی قرار گرفته است.
شرکت‏کنندگان هر بعدازظهر برای مدت زمان 14 روز به مرکز فرا خوانده می‌شدند تا در مورد روابط اجتماعی خود در همان روز صحبت کنند. همچنین داوطلبان توضیح می‌دادند که در آن روز فردی که عاشقش هستند را در آغوش گرفته‌اند یا خیر. شواهد به دست آمده از این تحقیق نشان داد که شرکت‌کنندگان به طور میانگین در 68 درصد از روزها شخص مورد علاقه‌شان را در آغوش گرفته‌اند و این افراد در مقایسه با گروه مقابل، احساس حمایت اجتماعی قوی‌تری داشتند و همچنین ریسک ابتلای آنها به امراض مختلف نیز کمتر بوده است. همچنین در آغوش کشیدن شریک زندگی، تاثیر قابل توجهی بر کاهش فشار خون خواهد داشت. شواهد تایید‌کننده این اثر در مطالعه‌ای به سال 2005 در مجله علمی روانشناسی زیستی به چاپ رسیده است. در آغوش گرفتن شریک زندگی به‏ویژه در موقعیت‌های دردناک و دشوار، نشانه‌ای قوی از حمایت همه‏جانبه فرد است. محققان معتقد هستند که پشتیبانی از کسی که دوستش داریم به واسطه استفاده از احساس لامسه، می‌تواند استرس را تا اندازه زیادی کاهش دهد.
مطالعه‌ای در تایید این موضوع انجام گرفته که در مجله علمی- پژوهشی پاب مد سنترال به چاپ رسیده است. در این بررسی 20 زوج شرکت کردند و به آقایان یک شوک الکتریکی ضعیف وارد شد. طی شوک، برخی بانوان بازوی شریک زندگی خود را در دست گرفته بود. نتایج نشان داد مردانی که همسران‌شان بازویشان را در بغل گرفته بودند، استرس و درد کمتری را تجربه کردند. اتفاقی مشابه این حالت نیز هنگام در آغوش کشیدن شخصی که دوستش داریم رخ می‌دهد.
در آغوش گرفتن شریک زندگی برای سیستم قلبی- عروقی هم مزایای متعددی دارد. در این زمینه نیز تحقیقی در پاب مد سنترال وجود دارد که در آن مجموعه‌ای متشکل از 200 داوطلب بزرگسال به دو گروه زیر تقسیم‌بندی شدند: الف. گروهی که دست شریک زندگی خود را برای مدت زمان 10 دقیقه گرفتند و پس از آن 20 ثانیه وی را در آغوش کشیدند. ب. گروهی که همراه شریک زندگی خود به مدت 10 دقیقه و 20 ثانیه در سکوت مطلق نشستند. پس از آزمایش‌های مختلف مشخص شد که افراد گروه نخست به طرز قابل‏توجهی فشار خون و ضربان قلب کمتری داشتند. بدین ترتیب می‌توان گفت که ارتباط لمسی میان یک زوج نقش موثری در سلامت جسمانی هر کدام از آنها خواهد داشت.
منبع: سواد زندگی


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام