سرمقاله

آخرین روزنه امید

علیرضا صدقی

تیم ملی برزیل در بازی افتتاحیه خود در جام ملت‌های آمریکای 2019 بعد از 60 سال پیراهن سفید پوشید و با وجود تمام خرافاتی که پیراهن سفید را برای آنها بد یُمن می‌دانند، موفق شد با سه گل بولیوی را شکست دهد.
برزیلی‌ها در بازی افتتاحیه خود مقابل بولیوی در کوپا آمریکای سال ۲۰۱۹ پس از گذشت بیش از ۶۰ سال با پیراهن سفید به میدان رفتند.
در دنیایی که تیم‌های فوتبال هر ساله سه پیراهن متفاوت به تن می‌کنند و برخی از آنها رنگ‌هایی را که هیچ تناسبی با تاریخ و سنت آنان ندارد، برمی‌گزینند، برزیلی‌ها از سال ۱۹۵۷ عمداً و به طور کاملاً آگاهانه از پوشیدن پیراهن سفید در بازی‌های رسمی اجتناب کرده‌اند.
اما جزئیاتی که از نظر سایر کشورها شاید به چشم نیاید برای برزیل چالشی بزرگ است؛ برای سلسائو «سفید» معادل شکست است.
برزیلی‌ها زمانی که فینال جام جهانی ۱۹۵۰ مقابل اروگوئه را واگذار کردند، پیراهن سفید بر تن داشتند؛ این موضوع در مورد بازی این تیم مقابل پاراگوئه در فینال جام ملت‌های ۱۹۵۳ هم صدق می‌کند؛ آنها با پیراهن سفید باختند!
این اتفاقات مقامات را بر آن داشت تا رقابتی را برای طراحی یک پیراهن جدید به راه بیندازند و «زرد قناری» برنده شد.
از آن تاریخ به بعد، برزیلی‌ها با پیراهن زرد معروف یا آبی جایگزین، پنج بار (بیش از هر کشور دیگری) موفق به فتح عنوان قهرمانی جام جهانی شدند.
با این وجود، کنفدراسیون فوتبال برزیل اعلام کرد که این تیم برای ادای احترام و و یادبود نخستین قهرمانی برزیل در کوپا آمریکای سال ۱۹۱۹، در بازی مقابل بولیوی پیراهن سفید خواهد پوشید.
این انتخاب رنگ برای ملت خرافاتی برزیل ریسک بزرگی بود اما دست کم آنها می‌توانستند به «شگون» یک چیز تکیه کنند؛ برزیل چهار بار میزبان کوپا آمریکا بوده و در تمام این چهار مورد، فارغ از رنگ پیراهن، موفق به فتح عنوان قهرمانی شده است.
با این حال، شگون قهرمانی‌های برزیل در ادواری که میزبان این تورنمنت بودند به بدشگونی پیراهن سفید غالب شد و مقامات از ریسک بزرگ جان سالم به در بردند؛ برزیل افتتاحیه امیدوار کننده‌ای داشت و با سه گل بولیوی را از لب تیغ گذراند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام