سرمقاله

جدال سیاسی-حقوقی اینستاگرامی ایران و آمریکا

محمدعلی وکیلی

معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش با اشاره به اظهارات حاجی بابایی نماینده همدان و فامنین در مجلس شورای اسلامی گفت: حقوق دانشجو معلمان دانشگاه‌های فرهنگیان و شهید رجایی بر اساس ماده (۶) قانون «متعهدین خدمت به وزارت آموزش‌وپرورش» تعیین می شود.
علی الهیار ترکمن با اشاره به اینکه وزارت آموزش‌وپرورش به ‌عنوان یک دستگاه اجرایی در جایگاه تفسیر قانون نیست و صرفاً اجراکننده قوانین و مقررات ابلاغی است، افزود: موضوع اعمال حداقل حقوق به دانشجو معلمان در سال‌های گذشته از سازمان اداری و استخدامی کشور استعلام شده است و سازمان مزبور با بیان اینکه حقوق دانشجو معلمان براساس قانون خاص تعیین می شود، اعمال حداقل حقوق را برای آنان وارد ندانسته است.
الهیار ترکمن افزود: نکته جالب این است که حاجی بابایی که اکنون معتقد به اعمال حداقل حقوق به احکام حقوق دانشجو معلمان هستند چرا در زمان وزارت خودشان قائل به این موضوع نبودند و در بخشنامه شماره ۲۷۱۶۹۶/۷۰۰ مورخ سال ۹۱ که در اجرای قانون احیای احکام قانون متعهدین خدمت به وزارت آموزش‌وپرورش صادر کرده‌اند به‌صراحت دانشجو معلمان را مشمول ماده (۶) قانون فوق‌الذکر دانسته‌اند. در بخشنامه صادره در زمان وزارت حاجی‌بابایی نه‌تنها دانشجو معلمان محق به دریافت حداقل حقوق شناخته ‌نشده‌اند، بلکه تصریح کرده‌اند که اداره کل آموزش‌وپرورش استان موظف است هزینه‌های شبانه‌روزی و هزینه خوابگاهی را از حقوق دانشجو معلمان کسر کند.
معاون برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌وپرورش تاکید کرد: دانشجو معلمان، همکاران جوان و سرمایه‌های آینده آموزش ‌و پرورش هستند و قرار است در سه دهه آینده سکان نظام تعلیم و تربیت را در دست داشته باشند. انتقال اطلاعات نادرست به آنان که موجب بدبینی به وزارت آموزش‌وپرورش و ناامیدی شغلی در آنان می‌شود، از سوی هرکس که باشد روا نیست و بر همه ما فرض است که از این سرمایه‌های ارزشمند نظام تعلیم و تربیت کشور دفاع کنیم. وی گفت: قضاوت درخصوص اظهارات حاجی ‌بابایی را برعهده خود همکاران دانشجو معلم می‌گذارم. کدام منطق می‌پذیرد که نماینده‌ای از قوه مقننه به ‌تنهایی داعیه‌دار دفاع از حقوق این عزیزان باشد اما مسئولان مستقیم در وزارت آموزش‌‌و‌پرورش که نمایندگان قوه مجریه محسوب می‌شوند، خلاف مصالح این عزیزان عمل کنند! قطعاً موفقیت مجموعه در ایجاد یک زمینه کاری مناسب برای دانشجو معلمان مرهون تشریک‌مساعی و تعامل همه عوامل دست‌اندرکار به‌ویژه دولت و مجلس است.
الهیار ترکمن با بیان روند اعمال افزایش حقوق دانشجو معلمان بر اساس مصوبات سال جاری افزود: پس از ابلاغ مصوبه افزایش حقوق سال ۱۳۹۸، این وزارت با سازمان اداری و استخدامی کشور مکاتبه و مجوز اعمال ۴۴۰ هزار تومان افزایش را برای حقوق دانشجو معلمان اخذ کرد. درخصوص اعمال حداقل حقوق نیز مکاتبات و پیگیری‌هایی در این زمینه انجام ‌شده است و همکاران من در اداره کل امور اداری پیگیر موضوع هستند تا درصورت صدور مجوز از سوی مراجع ذی‌ربط، حداقل حقوق را در احکام همکاران جوان وزارت آموزش‌وپرورش اعمال کنند.
به گزارش معاونت روابط عمومی و اطلاع‌رسانی آموزش‌وپرورش، الهیار ترکمن خطاب به دانشجو معلمان تاکید کرد: خدمتگزاران شما در معاونت برنامه‌ریزی و توسعه منابع وزارت آموزش‌‌و‌پرورش حامی شما هستند و بدون شک تمام تلاش خود را برای ایجاد زمینه کاری مناسب و احقاق حق شما عزیزان در چارچوب قوانین و مقررات ذی‌ربط به کار خواهند بست. از آنجا که وزارت آموزش‌وپرورش نمی‌تواند راساً قوانین و مقررات را تفسیر کند، در برخی موارد نیازمند اخذ نظر مراجع ذی‌ربط است و اگر این فرآیند اندکی طولانی می‌شود دلیلی بر نادیده گرفتن حقوق شما عزیزان نیست. پیگیری‌ها برای اخذ نظر مراجع ذی‌ربط در‌‌خصوص اعمال حداقل حقوق به دانشجو معلمان ادامه دارد و به ‌محض حصول نتیجه در این زمینه اطلاع‌رسانی خواهد شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام