EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 22 مهر 1398   Monday 14 October 2019

سرمقاله

ردّ پای اندیشه سیاسی در اداره امور عمومی و توسعه جامعه ایران

جهانبخش محبی نیا

تکاپوی اروپا برای خروج از انفعال
گروه ایران و جهان- در حالی که امروز قرار است بنا به درخواست آمریکا جلسه‌ای در شورای حکام آژانس به منظور بررسی گام‌های هسته‌ای ایران برگزار شود، رسانه‌های داخلی از سفر امانوئل بن، مشاور رئیس‌جمهوری فرانسه به ایران خبر دادند. مشاور دیپلماتیک ماکرون در حالی به تهران سفر می‌کند که پیش از این در چهارم تیرماه جاری نیز به ایران آمده بود و طبق اعلام رسانه‌های فرانسوی قرار است طی دیدار با مقامات کشورمان از جمله علی شمخانی دبیر شورای عالی امنیت ملی، راهکارهای کاهش تنش در شرایط کنونی را بررسی و نتایج آن را به امانوئل ماکرون ارائه دهد.
این امر از نظر کارشناسان در حالی اهمیت می‌یابد که قرار است 24 تیرماه، سه قدرت اروپایی مذاکراتی را در‌خصوص موضوع برجام داشته باشند و گفته می‌شود که طرح‌هایی نیز در جهت متقاعد کردن ایران قرار است در این مذاکرات ارائه شود. امری که به گفته مسئولان کشورمان اقدامی دیرهنگام محسوب می‌شود‌ زیرا اروپایی‌ها در طول یک سال گذشته اقدام خاصی را جهت بهره‌مندی کامل ایران از مزایای توافق هسته‌ای صورت نداده و بعید به نظر می‌رسد که در طول چند روز باقی مانده بتوانند راهکاری قابل توجه ارائه دهند. به‌خصوص اینکه ماه گذشته و همزمان با سفر هایکو ماس وزیر خارجه آلمان به تهران، او تاکید کرده بود: هر چند برجام برای اروپا و امنیت جهان مسئله‌ای حیاتی محسوب می‌شود، اما اروپایی‌ها نمی‌توانند در قبال توافق هسته‌ای دست به معجزه بزنند.
ضرب‌الاجل برای ورود به گام سوم
با این حال ایران در حالی وارد گام دوم هسته‌ای یعنی عبور از غنی‌سازی 3.67 درصد شده که بنا به گفته عباس عراقچی معاون وزیر خارجه کشورمان، پس از شصت روز، گام سوم هسته‌ای نیز از سوی ایران برداشته می‌شود. هر‌چند هنوز به طور دقیق اعلام نشده که این گام سوم دقیقاً چه موضوعاتی را در‌بر خواهد گرفت، اما برخی از محافل کارشناسی با اشاره به راهبرد خروج تدریجی ایران از برجام، معقتدند که ممکن است گام‌های بعدی ایران غنی‌سازی بالای 20 درصد، خروج از برجام و حتی خروج از‌NPT باشد.
اروپایی‌ها در طول چند روز اخیر بارها و بارها نگرانی خود را از گام‌های هسته‌ای ایران اعلام کرده و از تهران خواسته‌اند تا به طور کامل به برجام بازگردد. همزمان با این مسئله آمریکا که خود با خروجش از برجام بزرگ‌ترین ناقض توافق هسته‌ای است، مدعی شده که قرار است امروز طی جلسه شورای حکام، موارد نقض برجام از سوی ایران را به بحث بگذارد. در همین راستا جان بولتون مشاور امنیت ملی ترامپ نیز روز گذشته اعلام کرده که هر‌چند برجام بدترین توافق دیپلماتیک تاریخ آمریکا بوده، اما ایران باید به تعهدات خود پایبند باشد؛ امری که مقامات کشورمان برداشته شدن تحریم‌ها از سوی ایالات متحده را شرط ورود مجدد آنها به مذاکرات پیرامون توافق هسته‌ای اعلام و تصریح کرده‌اند که جلسه امروز ارتباطی با شورای حکام و حتی پروتکل الحاقی نداشته و تنها در کمیسیون مشترک مربوط به برجام میان ایران و 1+4 قابل بررسی است.
اینستکس دردی را از ایران دوا نمی‌کند
در این شرایط اروپا معتقد است که وضعیت بحرانی است و لازم است موضوعات مشترکی برای کاستن از شدت تنش‌ها طی روزهای آینده پیدا شود. در همین رابطه یکی از مسائل مهم برای ایران فروش نفت و درآمدهای حاصل از فروش آن است؛ امری که تاکنون شرکای برجام به خصوص سه کشور اروپایی قادر به تحقق آن نبوده و مکانیسم اینستکس نیز نشان داده که چارچوب و توانایی لازم را برای تحقق این موضوع ندارد. به همین دلیل روز دوشنبه سید عباس موسوی سخنگوی وزارت خارجه کشورمان در نشست خبری مشترک با رسانه‌های داخلی و خارجی برای چندمین بار با بیان اینکه امیدی به اینستکس نبسته‌ و این موضوع را هم به سایر دستگاه‌ها اعلام کرده‌ایم، در‌خصوص سفرهای دیپلماتیک اروپایی‌ها به تهران تصریح کرد: ما براساس نامه رئیس‌جمهوری به سران کشورهای باقی مانده در برجام و بیانیه شورای عالی امینت ملی گام‌های‌مان را برمی‌داریم. اگر کشورهای اروپایی نگران حفظ برجام هستند، باید گام عملی بردارند، در غیر این صورت با سفر برای سفر و سفر برای عکس یادگاری گرفتن تنها به آنها خوش آمد می‌گوییم.
از سوی دیگر در حالی که برخی از محافل کارشناسی خارجی تاکید دارند که اقدامات ایران ناشی از ضعف اروپایی‌ها بوده و حتی روزنامه وال استریت ژورنال آمریکا طی گزارشی آورده بود که آخرین بیانیه ایران مبنی بر کنار زدن محدودیت‌های غنی‌سازی اورانیوم، نه تنها مرگ آرام برجام را اعلام می‌کند، بلکه برخی ناظران معتقدند این امر محدودیت‌های شرم‌آور سیاست خارجی اتحادیه اروپا برای گرفتن موضعی مستقل در مقابل آمریکا را هم به نمایش می‌گذارد، شبکه دویچه وله آلمان ضمن اشاره به جزئیات نامه روز یکشنبه محمدجواد ظریف به فدریکا موگرینی مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا، گزارش داد: محمد‌جواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران در نامه خود به فدریکا موگرینی، مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا که روز یک‌شنبه ارسال شد، از عبور ایران از حد تعیین ‌شده در برجام مبنی بر غنی‌سازی 3.67 درصدی اورانیوم خبر داده و تاکید کرده است که جمهوری اسلامی در‌صورتی به تعهدات برجامی خود عمل خواهد کرد که دیگر طرف‌ها، به ویژه آمریکا نیز به تعهدات خود پایبند باشند و آنها را به اجرا درآورند. دویچه وله در ادامه به نقل از خبرگزاری آلمان آورده است که در نامه ظریف به موگرینی نوشته شده: چنانچه امضاءکنندگان برجام ظرف ۶۰ روز به این شرط عمل نکنند، ایران از ماه سپتامبر (حدود دو ماه دیگر) مرحله سوم کاهش تعهدات برجامی خود را به اجرا در خواهد آورد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام