EBTEKAR NEWSPAPER
سه شنبه, 23 مهر 1398   Tuesday 15 October 2019

سرمقاله

این اعداد بی‏اثر

ژوبین صفاری

وزیر امور خارجه روسیه اعلام کرد: غنی‌سازی اورانیوم بیش از ۳.۶۷ درصد و تا پنج درصد توسط ایران، پیمان ان.پی.تی و توافقنامه پادمان‌های آژانس بین‌ا‌لمللی انرژی اتمی و پروتکل الحاقی را نقض نمی‌کند.
به گزارش ایرنا، سرگئی لاوروف روز گذشته در پایان نشست وزیران سازمان امنیت و همکاری اروپا در اسلواکی گفت: شرکای آمریکایی و اسرائیلی ما از جمله مسائلی درباره ایران و برنامه موشکی این کشور و اینکه چه سیاستی را در منطقه دنبال می‌کند، دارند؛ همه این مسائل قابل مذاکره است. وی یادآوری کرد: زمانی که برجام تنظیم شد، روسیه اصرار کرد که ضرورت گفت‌وگو درباره مسائل منطقه‌ای در آن قید شود.
لاوروف افزود: آنچه را که با زحمت فراوان به دست آمده و سهم بزرگی در تحکیم نظام منع انتشار سلاح هسته‌ای داشته را نباید درهم شکست و آن را باید حفظ کرد. وزیر خارجه روسیه گفت: مسکو علاقه‌مند نیست که وضعیت پیرامون ایران متشنج شود و امیدوار به خویشتنداری تهران در این وضعیت است.
وی ادامه داد: ما نمی‌توانیم حقایق واقعی را چشم‌پوشی کنیم، واقعیت این است که ایران که شروع به غنی‌سازی اورانیوم بیش از ۳.۶۷ درصد و تا پنج درصد کرد و به نظرم این سطح را نیز افزایش می‌دهد، پیمان ان.پی.تی و توافقنامه پادمان‌های آژانس بین‌المللی انرژی اتمی و پروتکل الحاقی را نقض نمی‌کند. وی افزود: ما تاکید داریم که ایران با اقدامات خود توافق‌های موجود را نقض نمی‌کند و باید وضعیت را باتوجه به این واقعیت بررسی کرد.
وزیر خارجه روسیه در بخش دیگری از سخنان خود گفت: روسیه آماده برای نشست وزیران پنج کشور و ایران درباره برجام است.
وی یادآوری کرد: نشست کمیسیون مشترک برجام روز ۲۸ ماه ژوئن برگزار شد و پس از آن پیشنهاد شده است که در سطح وزیران نشست دیگری برگزار شود و ما برای این آماده خواهیم بود اما در شرایطی که تا برگزاری این نشست به توافق‌های مشخصی برسیم.
وزیر امور خارجه روسیه در ادامه بر لزوم بازگشت همه شرکت‌کنندگان در برجام به تعهدات خود تاکید و اظهار کرد: ما در زمان حاضر هیچ راه خروجی از این وضعیت به جز اصرار بر بازگشت به اصول اساسی برجام و بازگشت همه شرکت‌کنندگان در این توافق به انجام تعهدات خود نمی‌بینیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام