EBTEKAR NEWSPAPER
دوشنبه, 22 مهر 1398   Monday 14 October 2019

سرمقاله

ردّ پای اندیشه سیاسی در اداره امور عمومی و توسعه جامعه ایران

جهانبخش محبی نیا

دادگاه استیناف فدرال آمریکا پس از کش‌و‌قوس‌های فراوان اعلام کرد دونالد ترامپ حق ندارد کاربران منتقد را در توئیتر بلاک کند.
توئیتر ترامپ با حدود ۶۲ میلیون دنبال‌کننده بدون تردید یکی از پرمخاطب‌ترین و جنجالی‌ترین صفحات در شبکه‌های اجتماعی است. وی بر خلاف دیگر روسای‌جمهوری از این ابزار برای بیان بی‌پرده دیدگاه‌هایش در کلان‌ترین سطح مناسبات سیاسی استفاده می‌کند و همین عامل انتقاد شمار زیادی از مخاطبان را در پی داشته است.
واکنش ترامپ به این انتقادها گاهی بلاک کردن کاربران دیگر بوده، حالا اما دادگاه استیناف نیویورک اعلام کرده او حق انجام چنین کاری را ندارد. بر اساس حکم دادگاه استیناف نیویورک بلاک کردن کاربران از سوی ترامپ با متمم اول قانون اساسی در تضاد است و او نباید چنین کاری انجام دهد: «مقامات رسمی که به هر نحو از شبکه‌های اجتماعی برای فعالیت‌های رسمی استفاده می‌کنند، اجازه ساکت کردن افراد تنها به خاطر مخالفت با آنها را ندارند».
کاخ سفید و وزارت دادگستری هنوز به این حکم واکنش نشان نداده‌اند اما احتمال دارد برای تغییر حکم دست به‌کار شوند. پیش از این مقامات مدعی بودند که صفحه توئیتر ترامپ تنها برای انتشار دیدگاه‌های شخصی وی به کار می‌رود بنابراین نباید بر اساس متم اول قانون اساسی درباره آن قضاوت شود.
این پرونده در سال ۲۰۱۷ و توسط موسسه KnighFirsAmendme- که در دانشگاه کلمبیا فعالیت می‌کند، به راه افتاد. در آن زمان این موسسه به نیابت از ۷ کاربر توئیتر از دونالد ترامپ بابت بلاک شدن شکایت کرده بود.
منبع: دیجیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام