EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 01 آبان 1398   Wednesday 23 October 2019

سرمقاله

نسل جوان خاورمیانه

جلال خوش‌چهره

رئیس سازمان امور مالیاتی با بیان اینکه کمتر از ۵۰ درصد هزینه‌های جاری کشور از مالیات تامین می‌شود، گفت: فرارهای مالیاتی گسترده‌ای در بخش‌های غیردولتی و حتی گاه در بخش‌های دولتی رخ می‌دهد که موجب ناتمام ماندن برخی اقدامات در کشور می‌شود.
به گزارش ایرنا، امید‏علی ‌پارسا در سخنرانی پیش از خطبه‌های نماز‏جمعه تهران اضافه کرد: تمام اسناد بالادستی توسعه کشور، سیاست‌های کلی رهبر انقلاب و برنامه‌های توسعه‌ای تاکید دارند که کشور باید مبتنی بر درآمدهای مالیاتی اداره شود و وابستگی به نفت به حداقل برسد. مسائل فشارها و تحریم‌های ظالمانه حل نمی‌شود، مگر با اینکه کشور مبتنی بر درآمدهای مالیاتی و عدالت مالیاتی اداره شود.
رئیس سازمان امور مالیاتی اظهار کرد: تردیدی نیست که لازمه زندگی شخصی و اجتماعی، پرداخت هزینه‌های شخصی و اجتماعی است، اما هزینه‌های اجتماعی که شامل حفظ نظم، امنیت داخلی و خارجی و روابط مردم، آموزش و پرورش و بهداشت و پروژه‌های مختلف در اقصی نقاط کشور است چگونه باید تامین شود؟
معاون وزیر اقتصاد افزود: دو راه وجود دارد، یا مالیات عادلانه متناسب با ثروت و درآمد و مصرف که همان عدالت مالیاتی است اخذ شود و یا پول چاپ شود که نتیجه آن تورم است و تورم نوعی مالیاتی است که فشار آن بیشتر به طبقات متوسط، پایین، بازنشسته و طبقات ضعیف جامعه است. در تمام کشورهای دنیا، همه هزینه‌های عمومی دولت از مالیات یا قرض مختصر دولت تامین می‌شود. در کشور ما تنها ۳۷ درصد بودجه، از مالیات تامین می‌شود. زیر ۵۰ درصد هزینه‌های جاری کشور از مالیات تامین می‌شود و مردم ما نیز انتظار مالیات عادلانه را دارند. پارسا بیان کرد: در کشورهای پیشرفته ۲۵ درصد کل درآمدهای مردم به شکل مالیات در اختیار دولت قرار می‌گیرد و دولت‌ها کشور را اداره می‌کنند. در ایران این رقم تقریباً ۸.۵ درصد است و بنابراین با این عدد پایین بسیاری از کارهای کشور ناتمام می‌ماند و خیلی از کارها آنگونه که شایسته است انجام نمی‌شود. نظام مالیاتی کشور حرکت جدیدی را به سمت نوین‌سازی نظام مالیاتی کشور و تشخیص‌های مبتنی بر اطلاعات واقعی و قطعی مردم آغاز کرده است.
رئیس سازمان امور مالیاتی تصریح کرد: اگر مانند همه کشورهای دنیا قرار است عادلانه‌ترین شکل مالیات در کشور را مستقر کنیم راهش این است که نظام مالیاتی کشور دسترسی کامل به گردش‌های مالی کشور و اطلاعات مربوط به املاک و دارایی‌های مردم داشته باشد. در تمام کشورها این موضوع است و در قانون ما نیز قانون ۱۶۹ مکرر قانون مالیات‌های مستقیم به صراحت گفته است. در این زمینه دستگاه‌های اجرایی این فعالیت را شروع کردند و نظام مالیاتی در حال تجمیع اطلاعات در همه زمینه‏هاست و با این تجمیع و کارهای عالمانه، کارشناسانه و عادلانه به پیش‏نویس اظهارنامه‌هایی برای مودیان برسیم که واقعیت توان آنها را نشان می‌دهد. اگر مردم متناسب با توان واقعی در توسعه و ساخت کشور مشارکت نداشته باشد مسائل زیادی پیش می‌آید.
وی گفت: در کشور ما فرارهای مالیاتی و معوقات مالیاتی بالاست. برای جمع کردن این موضوع برنامه‌های عملیاتی مشخص و مدونی در سازمان امور مالیاتی کشور شروع کردیم که تصمیم عالمانه، عادلانه و سالم مبنای آن این است که همچون همه کشورهای دنیا ریزداده‌های اطلاعاتی مربوط به تراکنش‌های مالی و ملک و املاک مردم در اختیار سازمان مالیاتی باشد. فرار مالیاتی، عنوان شیک و ظاهر‏فریب برای واقعیتی است که نام آن دروغ پردازی، جعل اسناد و دست کردن در جیب مردم و خوردن حق مردم است. اگر افراد متناسب با درآمد و ثروت و مصرفشان پرداخت کنند اداره کشور مبتنی بر مالیات‌ها مقدور است.
رئیس سازمان مالیاتی با طرح این سوال که چرا هنوز حدود ۵۰ درصد از هزینه‌های کشور از مالیات تامین می‌شود؟ گفت: فرارهای مالیاتی بزرگ حتی گاهی در بخش دولتی و خیلی از بخش‌های غیردولتی داریم. مطمئنم کسانی که راجع به کسانی که فرار مالیاتی بالا دارند توصیه، سفارش، پیگیری می‌کنند، اگر می‌دانستند در پشت صحنه این فرارها چه واقعیت‌هایی نهفته است به هیچ وجه حمایت و همراهی نمی‌کردند. سازمان امور مالیاتی با قوت نوین‌سازی مالیاتی را در کشور شروع کرده و ادامه می‌دهد و می‌خواهیم به جای تشخیص‌های علی‏الراس که مبتنی بر اطلاعات ناقص و تصمیمات غلط است به سمت تشخیص‌های جامع، قابل اعتماد مبتنی بر واقعیت‌های زندگی مردم برویم که اسم آن مدرن‏سازی نظام مالیاتی کشور است.
حمایت سازمان مالیاتی از افرادی که کار سالم می‌کنند
وی با بیان اینکه مالیات عادلانه باید متناسب با ثروت، درآمد و مصرف باشد، گفت: درنظام مالیاتی دنیا افراد متناسب با هر نوع درآمد و سود مشمول مالیات می‌شوند مگر اینکه قانون‌گذار معافیت در نظر بگیرد. حمایت محدود، مشروط، کاهنده و تضمین‌دار از کسانی که کار سالم دارند وظیفه حکومت است. اما این برای کسانی است که سالم کار می‌کنند. سازمان امور مالیاتی نهایت همکاری و همدلی با کسانی که سالم کار کردند و می‌کنند را انجام می‌دهد اما کسانی که فرار مالیاتی و بدهی معوق دارند که مبتنی بر کارهای غیرقانونی است را به شدت برخورد می‌کنیم.
اخذ مالیات از خریداران بالای ۵ هزار سکه با قوت انجام می‌شود
پارسا گفت: در تمام دنیا بر درآمدهای بادآورده و درآمدهایی که به هر شکل عاید آمده مالیات تعیین می‌کنند. سیاستی را به عنوان فروش سکه انجام شد و سال ۱۳۹۷، پنج میلیون و ۸۹۰ هزار سکه توسط ۱۰۲ هزار نفر خریداری شد. ۵۸ هزار نفر از این تعداد زیر ۲۰ سکه خریدند و بنابراین مشمول مالیات نیستند. ۴۹۰ نفر بیش از هزار سکه خریدند، ۳۸ نفر بیش از پنج هزار سکه خریدند و یک نفر ۳۸ هزار سکه خریده است. سکه را با قیمت یک میلیون و ۳۰۰ هزار خریدند که امروز با قیمت حدود چهار میلیون است. بنابراین باید مالیات این ثروت بادآورده پرداخت شود و قانون نیز این را می‌گوید و تکلیف ما نیز این است. معلوم است تعداد ۳۸ نفری که بالای پنچ هزار سکه خریدند مخالف هستند و در فضای مجازی جوی را به وجود آورند و اعتراض می‌کنند درحالی‏که این حداقل عدالت است و با قوت انجام می‌دهیم.
باید بر درآمدهای بادآورده مالیات تعیین شود
رئیس سازمان امور مالیاتی بیان کرد: در زمینه مالیات بر عایدی ثروت که شامل املاک، خودرو، سکه و عرضه است و لایحه آن در وزات امور اقتصادی دارایی نهایی شده و در حال ارائه به دولت است، می‌گوید بر همه اشکال درآمدهای بادآورده بایستی مالیات تعیین شود. آیا در بحث املاک، منظور مالیات بر کسانی است که خانه شخصی برای زندگی خودشان می‌خواهند؟ به هیچ وجه آیا منظور مالیات بر تولید مسکن است؟ به هیچ وجه. تولیدکنندگان مسکن به هر تعداد انبوه و ملک شخصی که افراد بخرند معاف از مالیات هستند، اما اگر کسی بعد از مرحله تولید به خرید و فروش سوداگرانه می‌پردازد و بازار مسکن، سکه، ارز و خودرو را بالا و پایین می‌کند حداقلش این است که مالیات حقه خود را بپردازد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام