EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 01 آبان 1398   Wednesday 23 October 2019

سرمقاله

نسل جوان خاورمیانه

جلال خوش‌چهره

محمدجواد ظریف وزیر امور‏خارجه گفت: مشاور دیپلماتیک رئیس‏جمهوری فرانسه در سفر به تهران پیشنهادی برای جلوگیری از افزایش تنش ارائه کرده و گفته است که نمی‏خواهد نقش میانجی را ایفا کند.
وی روز پنجشنبه در حاشیه همایش فرمانداران سراسر کشور در جمع خبرنگاران و در پاسخ به این پرسش که آیا امانوئل بن مشاور دیپلماتیک رئیس‏جمهوری فرانسه در دیدار با شما، طرح توقف را مطرح کردند، گفت: نه. ایشان پیشنهادی آوردند برای اینکه از افزایش تنش جلوگیری شود.
وزیر امور‏خارجه تصریح کرد: آقای بن گفت میانجی نیستیم بلکه می‌خواهیم راجع به راه‌ها فکر کنیم و به آنها گفته شد تا زمانی که آمریکا در جنگ اقتصادی علیه ایران است نباید توقع داشته باشند ایران اقدامات خود را متوقف کند. یا باید اروپا اقدامات لازم را انجام دهد یا آمریکا این جنگ اقتصادی علیه ایران را پایان دهد.
ظریف در پاسخ به این پرسش که آیا به نشست نیویورک می‌رود یا نه، گفت: من هنوز روادید ندارم به آمریکا بروم.
وی افزود: این سفر برای شرکت در شورای اقتصادی و اجتماعی سازمان ملل است البته در کنارش با مجامع فکری رسانه‌ها برنامه خواهم داشت و بعد از آن به کاراکاس برای شرکت در نشست عدم تعهد و همچنین سفری دوجانبه خواهم رفت و به دو کشور دیگر آمریکای لاتین هم سفر می‌کنم. وزیر خارجه درباره اینکه آیا ایران چراغ سبزی به آمریکا برای حضور در مذاکرات داده است، اظهار کرد: ما هیچگاه میز مذاکره را ترک نکردیم تا اسفندماه ۹۶ آمریکا در جلسات کمیسیون مشترک ۱+۵ حضور می‏یافت و داخل مذاکره بود خودشان تصمیم گرفتند میز مذاکره را ترک کنند. حالا یک ادعای دروغی می‌کنند برای فریب که ما آماده مذاکره هستیم. وی افزود: اگر آماده مذاکره هستند، مذاکره با تروریسم جور درنمی‌آید. خودشان هم با تروریست‌ها مذاکره نمی‌کنند و ما هم با کسانی که علیه مردم ما دست به تروریسم اقتصادی زدند مذاکره نمی‌کنیم .
وزیر امورخارجه درباره توقیف نفتکش بریتانیایی توسط ایران گفت: ظاهراً نفتکش بریتانیایی عبور کرده آنچه خودشان مطرح کردند و ادعاهایی مطرح می‌شود تا ایجاد تنش کنند؛ این ادعاها هیچ ارزشی ندارد. وی با تکراری خواندن این ادعای آنها، ادامه داد: البته این را سپاه پاسداران انقلاب اسلامی رد کرد اما این حرف‌ها معمولاً برای پوشاندن نقاط ضعف آنها مطرح می‌شود.
گفته‌های ظریف در حالی مطرح می‌شود که عباس عراقچی معاون وزارت خارجه کشورمان نیز در این خصوص طی پیامی توئیتری اعلام کرد: گفت‏وگوی خوبی با امانوئل بن داشتم. با وی در مورد جنگ اقتصادی فعلی و اینکه آتش‏بسی متعادل و پایانی معقول چگونه است، صحبت کردیم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام