EBTEKAR NEWSPAPER
چهارشنبه, 01 آبان 1398   Wednesday 23 October 2019

سرمقاله

نسل جوان خاورمیانه

جلال خوش‌چهره

جمهوری‌خواهان مجلس سنای آمریکا در پی تدوین قانونی هستند که مانع از صدور ویزا برای اعضای خانواده سلطنتی سعودی به علت مسائل حقوق بشری برای سفر به این کشور شود. قانونی که رئیس‌جمهوری آمریکا امکان وِتوی آن را نداشته باشد.
به گزارش فارس، نشریه تایم با انتشار این خبر نوشت که «جیم ریچ» رئیس کمیته روابط خارجی مجلس سنای آمریکا از ایالت «آیداهو» قصد دارد از این طرح رونمایی کند. طرحی که در صورت تبدیل‏شدن آن به قانون می‌تواند صدها نفر از اعضای خانواده پادشاهی سعودی را از سفر به آمریکا منع کند.
«جیم ریچ» نیز در بیانیه‌ای اعلام کرد که این قانون تلاش دارد تا روابط میان ایالات متحده آمریکا و عربستان سعودی را در ابعاد مختلف تغییر دهد و همچنین ابراز امیدواری کرد که باقی اعضای سنا نیز از آن حمایت کنند. او تاکید کرد: « همه ما در خصوص این که نیاز به چشم‌اندازی برای تغییر رفتار عربستان سعودی داریم؛ هم‏نظر هستیم و این قانون می‌تواند تاثیر واقعی در این مورد بر جای بگذارد.»
چند تن از دموکرات‌ها از جمله «جین شاهین» از ایالت «نیوهمپشایر» نیز از این طرح حمایت کرده‌اند و طبق برنامه‌ریزی کمیته روابط خارجی قرار است در همین ماه جاری این طرح در کنار طرح «باب مِنندز» برای ممنوعیت فروش سلاح به عربستان سعودی و اعمال تحریم‌ها علیه این کشور در رابطه با موضوع جمال خاشقچی، به رای گذاشته شود.
سناتور «لیندسی گراهام» از ایالت کارولینای جنوبی که هم‌پیمان ترامپ محسوب می‌شود نیز در این طرح مشارکت دارد. از سوی دیگر به نوشته پایگاه بلومبرگ، طبق طرح «جیم ریچ» قانون منع صدور ویزای برای اعضای خانواده پادشاهی سعودی تا زمانی که این کشور پیشرفتی در زمینه حقوق بشر نشان ندهد ادامه خواهد یافت و این پیشرفت می‌بایست از سوی تیمی به سرپرستی وزارت خارجه آمریکا تایید شود و احتمالا مستلزم آزادی ده‏ها نفر از زندانیان در عربستان است. همزمان با ارائه این طرح، «جیم ریچ» تلاش می‌کند که امضای ترامپ را برای قانونی شدن آن بگیرد و به نظر می‌رسد این طرح حمایت ضمنی کاخ سفید را نیز به همراه دارد و برخی اعضای کمیته روابط خارجی سنا گفت‌و‌گوهایی را با اعضای دولت ترامپ انجام داده‌اند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام