EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 16 آذر 1398   Saturday 7 December 2019

سرمقاله

آمدم، اما با عرق شرم

محمدعلی وکیلی

رئیس فراکسیون امید با بیان اینکه صدا و سیما به جای آنکه کارخانه آدم‌سازی باشد، هنرش سرمایه‌سوزی شده است، از اصلاح اساسنامه صدا و سیما در مجلس خبر داد و گفت: باید اداره صدا و سیما به گونه‌ای باشد که در شان یک نهاد ملی باشد.
به گزارش ایسنا، محمدرضا عارف گفت: در شرایطی که شاهد برخی سوء‌تدبیرها و همینطور تلاش عده‌ای برای ناامیدکردن مردم هستیم، متاسفانه برخی آثار هنری هم در راستای تشدید این ناامیدی است. برخی از برنامه‌هایی که به ویژه از صدا و سیما پخش می‌شود فقط و فقط برای خالی کردن دل مردم است.
محمدرضا عارف با اشاره به نقش هنرمندان در تحولات مهم در تاریخ معاصر ایران گفت: معتقدم هنر یک نظام سیاسی باید حفظ سرمایه‌های معنوی خود باشد. هنرمندان در یک نظام سیاسی از جمله سرمایه‌های معنوی محسوب می‌شوند و باید حاکمیت و نهادهای متولی در حفظ و ارتقاء این سرمایه تلاش کنند.
وی با بیان اینکه اخلاف نظر در قشر نخبه بعضا باعث ایجاد تضاد می‌شود، تصریح کرد: دغدغه‌ها و گلایه‌هایی که از زبان شما مطرح شد و از بی‌توجهی به هنر و هنرمندان بحق انتقاد داشتید یکی از علت‌های آن این است که امورات هنری توسط کسانی اداره می‌شود که بعضا با هنر بیگانه هستند.
عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی ادامه داد: یکی از نهادهایی که باید در حفظ سرمایه‌های خود از جمله هنرمندان کوشا باشد صدا و سیما است. با کمال تاسف این رسانه به جای آنکه کارخانه آدم‌سازی باشد هنرش سرمایه‌سوزی است.
عارف تاکید کرد: در شورای عالی انقلاب فرهنگی هنوز ضوابط فعالیت‌های فرهنگی تعیین نشده، برای همین شاهد سانسور آثار فرهنگی توسط کسانی هستیم که بعضا شاید آشنایی با مقوله فرهنگ و هنر ندارند.
عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام در همین زمینه افزود: تجربه نشان داده سانسور آثار هنری آن هم به دلیل مسائل سلیقه‌ای جواب عکس می‌دهد، البته که آثار هنری از جمله موسیقی که در ایران قدمت طولانی دارد انتظار این است آثاری «فاخر» و در شان ملت هنردوست ایران باشد. نباید به گونه‌ای عمل شود که سطح سلیقه مردم تنزل پیدا کند.
وی در بخش دیگری از سخنان خود خاطرنشان کرد: در شرایطی که شاهد برخی سوء‌تدبیرها و همینطور تلاش عده‌ای برای ناامید کردن مردم هستیم، متاسفانه برخی آثار هنری هم در راستای تشدید این ناامیدی است. البته این سخن به مفهوم انتقاد نکردن نیست ولی برخی از برنامه‌هایی که به ویژه از صدا و سیما پخش می‌شود فقط و فقط برای خالی کردن دل مردم است.
رئیس فراکسیون امید از اصلاح اساسنامه صدا و سیما در مجلس خبر داد و گفت: باید اداره این رسانه به گونه‌ای باشد که در شان یک نهاد ملی باشد به همین دلیل اصلاح اساسنامه صدا و سیما در دستور کار مجلس است.
عارف گفت: در زمینه تاریخ معاصر ایران باید فیلم‌ها و سریال‌هایی در طراز آثاری همچون هزاردستان مرحوم علی حاتمی ساخته شود. متاسفانه برخی آثاری که در زمینه تاریخ معاصر ایران ساخته می‌شود با تحریف همراه است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام