EBTEKAR NEWSPAPER
پنج شنبه, 03 بهمن 1398   Thursday 23 January 2020

سرمقاله

انتقام سپهسالار، خروج آمریکا از خاورمیانه

کورش الماسی

فصل تابستان هم مانند دیگر فصل‌ها خوبی‌ها و جذابیت‌های خاص خودش را دارد، اما اگر دمای هوا خیلی بالا برود، خطر گرمازدگی را به دنبال خواهد داشت. حالا از کجا باید مرز بین بی‏حالی و کلافه‏شدن از گرما و عرق و یک گرما‏زدگی خطرناک را تشخیص دهیم؟
گرما‏زدگی یک عارضه‌ مرتبط با دماست که وقتی مکانیسم‌های معمول خنک‌کننده‌ بدن نمی‌توانند دمای بدن را پایین بیاورند روی می‌دهد. در نتیجه بدن آنقدر داغ می‌شود که اگر فورا اقداماتی برای پایین آوردن دمای بدن صورت نگیرد، بسیار خطرناک خواهد بود.
بدن شما برای اینکه دمای مرکزی‌اش را چیزی حدود ۳۷ درجه سانتیگراد نگه دارد، وقتی لازم بشود مکانیسم‌هایی برای این کار دارد که از آن‌ها برای خنک نگه‏داشتن شما استفاده می‌کند. اما در گرمای بسیار زیاد، مخصوصا اگر ساعت‌های طولانی در گرما قرار بگیرید، بدن شما ممکن است تا حدی داغ بشود که نتواند با این مکانیسم‌ها دمایش را پایین بیاورد.
قابل توجه‌ترین شیوه‌ بدن برای واکنش نشان دادن نسبت به گرما، عرق کردن است. عرق، سطح پوست را مرطوب می‌کند تا با تبخیر آن، خنک شوید و در نتیجه دمای بدن‌تان تنظیم شود. اما مشکل اینجاست که اگر بدن شما عرق بسیار زیادی تولید کند تا شما را خنک کند، ممکن است دهیدراته شوید. یعنی آنقدر مایعات بدن‌تان کم شود و از دست برود که بدن نتواند عملکرد طبیعی داشته باشد.
شیوه‌ دیگر بدن برای دفع گرمای زیادی این است که خون را به سمت دست‌ها و پاهای‌تان می‌فرستد، جایی که رگ‌های خونی به سطح پوست نزدیک‌ترند و سریع‌تر می‌توانند بدن را خنک کنند. مشکل این روش هم اینجاست که خون کمتری برای پمپاژ شدن به سمت قلب می‌رود.
در اثر این دو شیوه‌ بدن برای خنک کردن شما که نتیجه‌اش دهیدراسیون و مشکل جریان خون است، شما دچار علائمی از گرمازدگی خواهید شد. ممکن است برخی از این علائم را واکنش‌های نرمال نسبت به یک روز گرم و داغ بدانید، اما قطعا خیلی از آن‌ها هر باری که احساس کنید گرم‌تان شده روی نمی‌دهند.
نکته‌ای که در مورد گرمازدگی وجود دارد این است که علائم آن، ناگهانی بروز نمی‌کنند. گرمازدگی در ادامه‌ طیفی از عوارض مرتبط با گرما وجود دارد. اگر شما بتوانید این علائم را به‏موقع کنترل کنید، دچار گرمازدگی نخواهید شد؛ بنابراین مهم است که اول این علائم را بشناسید، علائمی مثل تعریق بسیار زیاد، گرفتگی‌های عضلانی، خستگی و بی‌حالی و تشنگی.
خوشبختانه شما می‌توانید با رفتن به یک مکان خنک‌تر و نوشیدن آب، جلوی گرمازدگی را بگیرید یا آن را فورا درمان کنید. شاید وسوسه شوید در اولین فرصت ممکن، کلی آب بنوشید، اما یادتان باشد که آب‌رسانی به بدن شامل جبران الکترولیت‌های از دست رفته نیز می‌شود. این مواد معدنی که اساسا سدیم، پتاسیم، کلسیم، کلر، منیزیم و فسفات هستند باعث می‌شود عصب‌ها، عضلات، قلب و مغزتان عملکرد درست خود را داشته باشند. بیشترین ماده معدنی که از طریق عرق از دست می‌دهید، سدیم است، خوردن یک خوراکی شور همراه با نوشیدن آب می‌تواند کمک‌تان کند سدیم از دست رفته را جبران کنید. البته می‌توانید نوشیدنی ورزشی بنوشید. مصرف نوشیدنی‌های ورزشی به طور مرتب، کار سالمی نیست، زیرا ممکن است حاوی قند زیادی باشند، اما اگر این تنها چیزی است که هنگام گرمازدگی در دسترس‌تان دارید، حتما از آن استفاده کنید.‌
می‌توانید با آب زدن به پوست‌تان نیز بدن‌تان را خنک کنید. بهتر است این کار را جایی دور از آفتاب انجام دهید، مثلا به سایه یا جایی سرپوشیده بروید، به بدن‌تان آب بزنید و خودتان را در معرض جریان هوا قرار دهید. این کار، تقلیدی از تعریق بدن است. اگر واقعا داغ و بی‌حال شده‌اید و نمی‌توانید به جای خنک‌تری بروید، سعی کنید همان جایی که هستید بدن‌تان را در برابر نور خورشید بپوشانید، البته بدون اینکه گرم‌تر شوید، مثلا می‌توانید یک حوله خیس روی بدن‌تان بیندازید.
اگر بعد از یک ساعت حال‌تان بهتر نشد یا علائم‌تان بدتر شدند، توصیه می‌کنیم فورا خودتان را به یک مرکز درمانی برسانید. ضمنا اگر به دلیل استفراغ، قادر به نوشیدن آب و مایعات نیستید و احساس می‌کنید دارید از هوش می‌روید، باز هم باید زودتر به پزشک مراجعه کنید.
منبع: برترین‌ها


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام