EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 30 شهریور 1398   Saturday 21 September 2019

سرمقاله

شفافیت؛ رویه سکه پاسخگویی

محمدعلی وکیلی

یک مقام اسبق بانک مرکزی با اشاره به مشکلات ارزی کشور گفت: از تسهیلات ۱۸ میلیارد دلاری پرداخت شده از محل حساب ذخیره ارزی نهایتا ۲۵ درصد آن پرداخت و مابقی معوق ماند.
به گزارش خبرآنلاین، دو شوک پیاپی ارز در دهه نود، حالا دریافت‌کنندگان تسهیلات ارزی را با بحرانی ویژه مواجه کرده است. بحران تعیین نرخ تسویه تسهیلات ردیافتی. آنها که وام ارزی گرفتند، خواب دلار ۱۲ هزار تومانی و بالاتر را در سال‌های پیش رو نمی دیدند اما حالا این کابوس به وقوع پیوسته است.‌‌‌
آیا تسهیلات ارزی با نرخ امروز تسویه می‌شود یا با نرخ آن روز؟
بحران اقتصادهای متورم و غیر‌قابل پیش‌بینی را همین جا می‌توان دریافت. جایی که ارزش پول ملی عقب می‏رود و ارز تبدیل به کالایی با‏ارزش می‏شود. پدرام سلطانی یکی از اعضای اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران چندی پیش با انتشار یک توئیت پرده از طرحی برداشت که بر مبنای آن دولت و مجلس به بدهکاران تسهیلات ارزی اجازه می‌دهد تسویه حساب خود را با نرخ ارز در روز دریافت تسهیلات انجام دهند. آن زمان قیمت دلار حدود هزار تومان بود و اکنون این نرخ یازده برابر رشد کرده که همین نیز سبب هشدار این فعال اقتصادی شده که از افزایش رانت در اقتصاد ابراز نگرانی کرده است.
۲۵ درصد تسهیلات برگشت
سید‌ کمال سید‌علی، معاون ارزی اسبق بانک مرکزی در تشریح این موضوع گفت: در سال‌هایی که این منابع از سوی حساب ذخیره ارزی تامین می‌شد حدود هجده میلیارد دلار تسهیلات به فعالان اقتصادی پرداخت شد که نهایتا چیزی در حدود ۲۰ تا ۲۵ درصد آن پرداخت و مابقی نیز از سوی گیرندگان وام به تعویق افتادند. این در حالی است که پس از سال ۸۷ عملا حساب ذخیره ارزی تعطیل و پس از مدتی صندوق توسعه ملی جانشین آن شد و هنوز هم امور مربوطه را بر عهده دارد.
با بررسی ارقامی که سید‌علی مطرح کرد، می‌توان گفت حدود ۱۸ میلیارد دلار پرداخت شده و اگر ۲۰ درصد آن وصول شده باشد، تنها سه میلیارد و ۶۰۰ میلیون دلار آن کامل تسویه شده و مابقی وام گیرندگان هنوز موفق به بازپرداخت تسهیلات دریافتی نشده‌اند. حالا این بدهی تحت تاثیر دو شوک پیاپی رخ داده در دهه نود، رقمی سنگین را تشکیل می‌دهد. معوقات البته در حوزه تسهیلات تنها به وام‌های ارزی محدود نمی‌شود. تسهیلات معوق ریالی نیز بحرانی جدی برای اقتصاد ایران و ساختار بانک‌ها تلقی می‌شود.
امروز یکی از مهم‌ترین معضلات سیستم بانکی حجم بالای تسهیلات معوق مانده است، رقمی که بانک‌ها را در چاهی بزرگ گیر انداخته است اما داستان تسهیلات ارزی آنجا حساسیت بیشتری را متوجه خود می‌کند که منشا بحران امروز ارزی است و سختی تامین ارز در شرایط تحریم نفتی بحرانی جدی تلقی می‌شود.
فاصله ۱۱ برابری حداقل و حداکثر قیمت دلار
سیدعلی با اشاره به نحوه پرداخت این تسهیلات گفت: البته از همان آغاز و با وجود تاکید قانون بخش مهمی از این مطالبات به شکل ریالی پرداخت شد که البته یک چهارم این مبالغ در خوش‌بینانه‌ترین حالت به حساب ذخیره ارزی یا صندوق بازگشت. این در حالی است که دو سال قبل از بدهکاران خواسته شد که با دلار سه هزار و ۷۰۰ تومانی اقدام به تسویه کنند ولی در آن دوره نیز آنها خواهان پرداخت معوقات خود به قیمت هر دلار آمریکا هزار و ۲۰۰ بودند و هنوز هم بر این رقم پافشاری می‌کنند.
این کارشناس حوزه ارزی در بخشی دیگر از سخنانش تاکید کرد: در مقابل دولت نیز در شرایط خاصی قرار دارد و در حالی با تحریم‌ها دست و پنجه نرم می‌کند که هدف‌گیری اصلی آمریکا منابع ارزی کشور است و اگر دولت موفق شود به قیمت بالاتری دلار تسهیلاتی را از بخش خصوصی دریافت کند، عملا می‌تواند بر بخشی از مشکلات کشور فائق آید.
معاون اسبق بانک مرکزی با اشاره به ارقام متفاوت دلار در سال‌های گذشته گفت: از یک سو نرخ سامانه نیما و از سوی دیگر دلار ۱۱ هزار و ۲۰۰ تا ۱۱ هزار و ۵۰۰ تومانی کف بازار، همچنین دلار چهار هزار و ۲۰۰ تومانی کالاهای اساسی نیز به عنوان سه نرخ امروز کشور مورد تایید مقامات است.
وی در توضیح این مطلب افزود: با این همه بخش خصوصی بر پرداخت دلارهای وام گرفته شده به قیمت اواخر دهه ۷۰ و اوایل دهه ۸۰ که حدود هزار و ۲۰۰ تومان بود تکیه دارد. به نظر من شرایط اقتصادی کشور به گونه‌ای نیست که بتوان بر نرخ ۱۱ هزار و ۲۰۰ تومانی پافشاری کرد. ولی در هر حال فاصله میان پیشنهاد حداقلی که مورد تایید بخش خصوصی است و قیمت حداکثری که حتی از سوی دولت هم حمایت نمی‌شود چیزی بیش از ۱۰ برابر است. به نظر من قیمت سه هزار و ۷۰۰ تومانی برای هر دلار نهایت تخفیفی است که دولت می‌تواند به فعالانی که با این منابع تکنولوژی و ماشین آلات وارد کردند بدهد.
نهایتا ۵۰ درصد از ارز صادرات غیرنفتی ۹۸ به کشور باز می‌گردد
این مقام اسبق بانک مرکزی در پاسخ به پرسش دیگر مبنی بر تاثیری که طرح اخیر بانک مرکزی بر صادرکنندگان کالای کشور داشت، تصریح کرد: آن‌طور که رئیس کل بانک مرکزی در روزهای پایانی بهار امسال اشاره کرد، تنها ۳۰ درصد از ارز حاصل از صادرات غیرنفتی به کشور بازگشته بود که این امر خود بر کمبود ارزی دولت افزود. پس از آن که بانک مرکزی نیز تا حدودی انعطاف به خرج داد و صادرکنندگان را برای فروش بخشی از ارز خود در بازار آزاد گذاشت، به نظر می‌رسد تا حدودی صادرکنندگان نیز از موضع خود کوتاه آمدند.
این کارشناس اقتصادی با اشاره به بخش‌های اصلی صادرات غیرنفتی ایران به کشورهای دیگر، گفت: پتروشیمی‌ها با توجه به وابستگی به دولت با سخاوت بیشتری ارز خود را وارد می‌کنند و بخش خصوصی نیز کمتر به این کار متمایل است. با این حال به باور من تا پایان امسال از ۴۹ میلیارد دلار صادرات غیرنفتی کشور در سال گذشته، حدودا ۵۰ درصد آن تا پایان سال به کشور باز می‌گردد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام