EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 اسفند 1398   Saturday 22 February 2020

سرمقاله

این نیز بگذشت

محمدعلی وکیلی

عضو هیئت مدیره سندیکای صنایع کنسرو ایران گفت: از ابتدای امسال تاکنون به دلیل افزایش قیمت کنسرو تن ماهی، فروش اغلب کارخانه‌های تولیدی ۶۰ درصد کاهش یافت و همین امر به تعطیلی برخی کارخانه‌ها منجر شده است.
به گزارش ایرنا، محمد مختاریانی با بیان اینکه کنسرو تن ماهی در سراشیبی قیمت قرار دارد پیش‌بینی کرد: با کاهش قیمت دلار و شروع فصل صید، قیمت ماهی تن کاهش یابد که در نتیجه شاهد پایین آمدن قیمت کنسرو تن ماهی در بازار خواهیم شد.
عضو هیئت مدیره سندیکای صنایع کنسرو ایران تصریح کرد: بسیاری از خانواده‌ها کنسرو تن ماهی را به عنوان یک وعده غذایی به دلیل داشتن امگا و نداشتن هیچ‏گونه مواد افزودنی در سبد غذایی خود استفاده می‌کردند اما با بالا رفتن قیمت مجبور به حذف آن شده‌اند.
وی ادامه داد: سال گذشته به دلیل حذف ارز دولتی ماهی و خروج از گروه کالایی یک، قیمت ماهی داخلی از کیلویی ۱۰ هزار تومان به ۲۸ هزار تومان افزایش یافت و این موضوع دلیل اصلی افزایش قیمت هر قوطی کنسرو تن ماهی به ۱۵ تا ۱۸ هزار تومان شد. مختاریانی اظهار کرد: قیمت هر کیلوگرم ماهی تن اکنون در بازار ۲۱ هزارتومان است که این روند کاهشی استمرار خواهد داشت و قیمت به کمتر از ۱۵ هزارتومان می‌رسد.
وی گفت: برای حفظ فرهنگ مصرف کنسرو ماهی باید همه تولیدکنندگان و صیادان تلاش کنند تا با حمایت دولت قیمت‌ها کاهش یابد و قدرت خرید مصرف‌کننده بالا برود و تولید در این بخش پایدار باشد.
بر اساس این گزارش، در ابتدای سال جاری به دلیل حذف ارز دولتی ماهی تن و خروج آن از گروه کالایی یک، قیمت هر عدد کنسرو ماهی معمولی‏ ۱۸۰ گرمی ۱۲ هزار تا ۱۵ هزار و ۵۰۰ تومان و کنسرو تن ماهی با روغن زیتون ۱۸ هزار و ۴۰۰ تومان قیمت خورد که حدود ۶ هزار تومان افزایش یافت. در حالی که پیش از این، نرخ هر کنسرو ماهی تن معمولی بین ۶۵۰۰ تا ۹ هزار تومان بود. منتقدانِ بر این باورند که با توجه به داخلی بودن مواد اولیه این کالا، گران شدن آن منطقی نیست.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام