EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 اسفند 1398   Saturday 22 February 2020

سرمقاله

این نیز بگذشت

محمدعلی وکیلی

محسن پاک آیین، سفیر سابق ایران در جمهوری آذربایجان و رئیس پیشین ستاد افغانستان در وزارت امور خارجه کشورمان طی گفت‌و‌گویی با بیان اینکه در افغانستان چند موضوع و تحول مهم در حال حادث شدن است، گفت: دولت و رئیس جمهوری این کشور خود را برای برگزاری انتخابات آماده می‌کنند و ظاهرا هم مصمم به برگزاری آن در موعد مقرر هستند و معتقدند اگر انتخابات برگزار نشود با خدشه‌دار شدن دموکراسی، مشروعیت حاکمیت این کشور زیر سوال می‌رود.
وی افزود: برخی احزاب و گروه‌ها هم با این نظر دولت موافق‌ و معتقدند باید عزم ملی در افغانستان ایجاد شود که ماهیت و هویت استقلال و دموکراسی در این کشور زیر سوال نرود. از سوی دیگر طالبان معتقدند با توجه به حضور خارجی‌ها و نیروهای بیگانه که البته نظرشان بیشتر آمریکایی‌ها هستند، انتخابات در افغانستان معنی ندارد و تا زمانی که نیروهای خارجی در کشور هستند، نباید برگزار شود و اعلام کرده‌اند تلاش خود را برای برگزار نشدن انتخابات انجام خواهند داد. پاک آیین اضافه کرد: در عین حال هم طالبان و هم آمریکایی‌ها مصمم هستند که مذاکرات خود را به نتیجه برسانند و بر سر یک زمانبندی تفاهم کنند که مطلوب هر دو طرف باشد.
وی با بیان اینکه یکی از مقامات طالبان اعلام کرده این گروه برای زمانبندی با آمریکا به جمع‌بندی رسیده است، گفت: خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان یکی از شعارهای انتخاباتی ترامپ بوده و او برای انتخابات ریاست جمهوری آینده به تحقق آن نیاز دارد. اگر این اتفاق بیفتد و آمریکایی‌ها با رسیدن به جمع‌بندی اعلام کنند که حاضرند از افغانستان خارج شوند، آن زمان باید ببینیم که آیا این اتفاق قبل از مهر ماه می‌افتد یا خیر؟
پاک آیین خاطرنشان کرد: خیلی بعید است که آمریکایی‌ها ظرف کمتر از یک ماه آینده بتوانند نیروهای خود را از افغانستان خارج کنند؛ مگر اینکه بتوانند به نحوی اعتماد طالبان را جلب کنند تا انتخابات در مهرماه برگزار شود. مثلا بدین صورت که بخشی از نیروها را تا مهر از این کشور بیرون ببرند و بخشی دیگر را طبق زمانبندی مورد تائید هر دو طرف از افغانستان خارج کنند. اینها مباحثی غیر قابل پیش‌بینی است. وی با بیان اینکه بعید است مذاکرات آمریکا و طالبان به موفقیت نهایی منجر شود، افزود: ممکن است تفاهم‌هایی ایجاد شود و قول‌هایی بدهند، اما در مسیر با مشکلاتی مواجه می‌شوند که نخواهند توانست آن را اجرا کنند. پاک آیین توضیح داد: علت اصلی نرسیدن به توافقی برای خروج از افغانستان خود آمریکایی‌ها هستند. آمریکایی‌ها نمی‌توانند به سرعت نیروهای‌شان را خارج کنند، مگر اینکه با طالبان به جمع‌بندی و ضمانتی برسند که این نیروها در چند نوبت خارج شوند؛ باید دید که آیا طالبان این شرایط را می‌پذیرد یا خیر؟ از سویی در داخل آمریکا هم اختلاف‌نظر زیادی درباره خروج نظامی از افغانستان وجود دارد و طیف بزرگی از مقامات و سیاستمداران این کشور مخالف خروج آمریکا از افغانستان هستند، چرا‌که آن‌ها معتقدند با خروج از افغانستان محیط برای تروریسم آماده می‌شود و شاهد بی‌ثباتی و ناامنی در افغانستان خواهیم بود و این در جهت منافع آمریکا نیست. بنابراین علت اصلی این وضعیت در درون خود آمریکا است.
وی درباره امکان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری در افغانستان در موعد مقرر گفت: پیش‌بینی‌ای که می‌توانیم داشته باشیم این است که در‌نهایت انتخابات در این کشور برگزار می‌شود؛ اما به دلیل همین تحولاتی که در‌مورد زمانش مطرح است، تعویق انتخابات را محتمل می‌دانم. وی توضیح داد: طالبان خودش هم می‌خواهد در انتخابات شرکت کند و سعی نمی‌کند خود را به عنوان یک گروه شبه نظامی و تروریستی معرفی کند و به این موضوع که عدم برگزاری انتخابات مشروعیت نظام را زیر سوال می‌برد، اعتقاد دارد؛ اما به دلیل نرسیدن به جمع‌بندی نهایی مذاکرات با آمریکا و از طرفی اینکه طالبان برگزاری انتخابات را مشروط به خروج آمریکا کرده تا موعد مقرر شده در مهرماه، امکان برگزاری انتخابات فراهم نمی‌شود. از طرفی دولت اشرف غنی هم بدش نمی‌آید که انتخابات به تعویق بیفتد و مدت بیشتری در قدرت باقی بماند.
وی با اشاره به انفجارهای اخیر در افغانستان که منجر به کشته و زخمی شدن تعدادی از مردم این کشور شد، گفت: طالبان اعلام کرده نمی‌گذارد انتخابات برگزار شود، چون تا زمانی که خارجی‌ها در افغانستان هستند، انتخابات معنایی ندارد؛ اما اگر شرایطی ایجاد شود که آن‌ها با آمریکایی‌ها به توافق برسند که البته احتمال آن را ضعیف می‌دانم، آن زمان ممکن است با تغییر شرایط، مواضع طالبان هم تغییر کند. پاک آیین تاکید کرد: بنابراین طالبان از اهرم برگزاری انتخابات برای تحقق یکی از نیات اصلی‌اش که خروج نیروهای نظامی آمریکا از افغانستان است استفاده می‌کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام