EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 اسفند 1398   Saturday 22 February 2020

سرمقاله

این نیز بگذشت

محمدعلی وکیلی

تونی رابینز یک بار از هزاران نفر خواست تا تصور کنند کسی پشت در خانه‌شان در می‌زند. آنها در را باز می‌کنند و یک «فرد افسرده» پشت در است. سپس از حاضرین خواست تا ظاهر این فرد افسرده را توصیف کنند. تقریبا همه افراد توصیف مشترکی داشتند: شانه‌های آویزان، موهای شلخته و به‌هم‌ریخته، سر‏به‏زیر، اخم‌کرده، صدای پایین و ضعیف، بدون هیچ‌گونه تماس چشمی.
تونی رابینز دوباره از مردم خواست تا یک «فرد شاد» را در پشت در خانه خود تصور کنند. از آنها پرسید این فرد چه شکلی است؟ همه توضیح دادند که خنده‌ی بزرگی روی لب‌هایش دارد، نگاهش دوستانه است، صمیمی و محکم دست می‌دهد، چانه‌اش رو به بالاست، صاف و بدون قوز ایستاده و تماس چشمی برقرار می‌کند. سپس رابینز از همه خواست تا به مدت یک دقیقه تظاهر به افسردگی و تظاهر به شادی کنند. پس از این فعالیت از آنها در مورد احساس‌شان سوال پرسید. پاسخ بسیار جالب بود: «همه گفته بودند که حتی یک دقیقه تظاهر کردن به افسردگی هم حس تنهایی و غم به دل‏شان منتقل کرده است».
این را به یاد داشته باشید که کارها و فعالیت‌های شما مشخص می‌کند که شما چه کسی هستید. اگر دوست دارید فرد خاصی باشید، شبیه آن رفتار کنید. اگر دوست ندارید افسرده باشید، آن کار را انجام ندهید.
یکی از قدرتمندترین و تاثیرگذارترین نقل‌قول‌های «جیمز آلن» در کتابش با عنوان «همان‌طور که مرد فکر می‌کند»، جمله زیر است: «یک مرد به چیزی که فکر می‌کند، همان است. وقتی به فکر کردن ادامه می‌دهد، همان باقی می‌ماند».
به هر آنچه که فکر کنید رنگ واقعیت خواهد گرفت. دنیای ظاهری شما بازتاب‏دهنده دنیای درونی شماست. برای تغییر باید رفتارتان با خود را تغییر دهید. به طور مثال اگر نویسنده هستید و دستاورد مهمی تاکنون نداشته‌اید، بهتر است با خود همچون یک نویسنده حرفه‌ای و موفق رفتار کنید؛ تا همان بشوید. برای موفق بودن باید روی توانایی‌های خود سرمایه‌گذاری کنید و مهارت‌های تازه بیاموزید. باید بدانید پس از هر شکست چگونه بلند شوید و قوی‌تر از قبل شروع کنید. به طور مثال یک نویسنده باید دائما کتاب‌های مختلف مطالعه کند و بی‌وقفه بنویسد و بنویسد. تمرکز خود را روی یادگیری و خلق بگذارد نه سرگرمی. این فعالیت‌ها و تلاش‌ها کمک می‌کند تا به یک نویسنده حرفه‌ای و مشهور تبدیل شوید.
زندگی شما محصول مستقیم استانداردهایی است که در زندگی دارید. همان را برداشت می‌کنید که می‌کارید. واقعیت این است که بیشتر مردم به طور متوسط تحمل می‌کنند. آنها رابطه‌ها، درآمد و سلامت سطح پایین را تحمل می‌کنند. بیشتر مردم همیشه احساس خستگی، افسردگی و عدم پیشرفت دارند.
اما انسان‌های خارق‌العاده، متوسط بودن را تحمل نمی‌کنند. آنها از قبول انسان‌های سطح پایین یا رویدادهایی که آنها را مجبور به انجام کارهای سطح پایین می‌کند، سر باز می‌زنند. انسان‌های غیرعادی چه کسانی هستند؟ مثبت‌اندیش‌ها، برنده‌ها، اهل عمل‌ها و آنهایی که به کار خود ایمان دارند. افراد موفق همیشه دوستان خود را از میان چنین افرادی انتخاب می‌کنند. انسان‌های موفق همیشه گروه‌های خاصی از دوستان دارند. یعنی اگر شما عادت‌های بدی داشته باشید، غرغرو باشید، همیشه اعتراض کنید و بدبین و منفی‌گرا باشید در میان انسان‌های موفق هیچ جایگاهی نخواهید داشت.
شاید متوجه این امر نشوید، اما افراد موفق همیشه سعی می‌کنند از افرادی دوری کنند که ویژگی‌های رفتاری بالا را دارند. انسان‌های موفق و پیروز همیشه برای همه چیز زندگی خود سپاسگزار هستند. حتی کمبودها و موانع را نیز فرصتی برای پیشرفت و بهبود می‌دانند. افراد موفق کاملا دست‌ودل‌باز هستند و در کمک به دیگران از هیچ تلاشی فروگذار نمی‌کنند. آنها اتفاقات را به آن صورت که هست نمی‌بینند، بلکه به صورتی می‌بینند که باید باشد.
همیشه اطراف خود را با افرادی پر کنید که شما را مجبور می‌کنند پیشرفت کنید و به جایگاهی بالاتر از وضعیت کنونی خود برسید. همیشه مسائل بسیار زیادی برای آموختن وجود دارد. شما مجبور نیستید برای کسی دلسوزی کنید که در جا زدن و ثابت بودن زندگی را به ناراحتی و مشکلات پیشرفت کردن ترجیح می‌دهد. در این راه همچنین انتخاب دوست و همدم هم بسیار مهم است. باید حواس‌تان باشد چه کسانی را وارد زندگی خود می‌کنید.
بزرگ فکر کنید تا بزرگ شوید. تصور کنید که مجبور هستید در عرض ۳ ماه یکصد میلیون پول به‏ دست بیاورید در غیر این صورت مجبورید به زندان بروید (قانون: حق ندارید کار غیرقانونی انجام دهید) چه کار می‌کنید؟ چگونه این رقم بسیار زیاد را به دست می‌آورید؟ مجبورید تعداد زیادی چیزهای کوچک را بفروشید یا تعداد اندکی چیزهای بزرگ را. شما چه می‌فروشید؟ تخصص خود را، مهارت رهبری خود را، خِرد، دانش و مهارت مشاوره‌ای خود را، وسایل و اجناس اوراق خود را؟
شما می‌توانید چیزهای زیادی بفروشید و یک بیزینس موفق راه‌اندازی کنید. می‌توانید در عرض یک ماه خیلی بیشتر از آنچه در تمام عمر کسب کرده‌اید، عایدی داشته باشید. اما اغلب مردم بسیار کوچک و ضعیف فکر می‌کنند. آنها مسائل و دستاوردهای بزرگ را حتی نمی‌توانند تصور کنند، چه برسد به رسیدن به آن. به همین خاطر است که همیشه در حد متوسط زندگی خود می‌مانند و پیشرفتی نمی‌کنند. شما بسیار قوی‌تر و باهوش‌تر از آنچه هستید که تصور می‌کنید.
منبع: روزیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام