EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 اسفند 1398   Saturday 22 February 2020

سرمقاله

این نیز بگذشت

محمدعلی وکیلی

خطیب موقت این هفته نمازجمعه تهران با اشاره به آغاز گام سوم کاهش تعهدات برجامی از سوی ایران تاکید کرد: دیگر ایران با مذاکرات کش‌دار، خود را متوقف نمی کند. ایران مرحله به مرحله جلو می‏رود و تنها چیزی که می‏تواند ایران را به تعهدات خود بازگرداند عمل اروپاییان به وعده‏هایشان است.
به گزارش ایسنا، حجت‏الاسلام‏و‏المسلمین حاج علی اکبری در خطبه اول نماز جمعه این هفته تهران بیان کرد: ابا‏عبدالله الحسین‏(ع) سخن آخر را درباره زندگی خدایی و مطلوب پروردگار به بشریت ارائه کرد. یک سبک زندگی برجسته و با‏طراوت که در این سبک زندگی هم انسان مومن به رشد مطلوب می‏رسد و هم جامعه بشری می‏تواند به کمال مطلوب دست یابد. راه امام حسین‏(ع)، یک مدرسه تمام‏عیار و یک دانشگاه عالی‏رتبه و یک مکتب بی‏نظیر است که در آن اصول و قواعد زیست پاکیزه به بشریت تقدیم شده است. نقطه مرکزی این سبک زندگی عبارت است از جهاد در راه خدا و سرمایه‏گذاری در راه خدا برای تحقق نقشه الهی و جریان سیره پیامبر اعظم.
وی در ادامه اظهار کرد: از هر منظری می‏نگریم در دستگاه حسینی و منظومه تربیتی حسینی همه شاخص‏ها ارتقا داده می‏شود. جوانمردی، ایثار، معرفت، زیبایی‏های اخلاقی، رسیدگی به مردم چه در عرصه حیات فردی و چه در عرصه زندگی اجتماعی همه این شاخص‏ها ارتقا می‏یابد. در مکتب اباعبدالله الحسین‏(ع) سیمای مومن و مجاهد در پیشگاه خدای متعال را می‏توان دید.
وی در ادامه تاکید کرد: ملت ایران با الهام از مکتب حسینی درس مقاومت را آموخته و به خوبی زیبایی‏های این مکتب را تجربه کرده است. بحمدالله مکتب حسینی هم کشور را حفظ کرد و هم در بخش‏های مختلف رشد داد. امروز شناسه ملت ایران در سراسر دنیا جمله معروف ابا‏عبدالله است که می‏فرمایند: «هیهات منا الذله». اباعبدالله دست ملت ما را گرفت و از ذلت به اوج عزت رساند و یک راه روشنی را برای همه ملت‏های عالم باز کرد.
حاج علی اکبری در ادامه با تاکید بر اینکه ملت ایران امروز ثمره روش حسینی در مقاومت فعال و هوشمندانه و پافشاری بر اهداف حسینی را می‏بیند گفت: امروز دشمن درجه یک ملت ایران که نمونه‏ای از تبار یزیدی است در وضعیت بدی است. در داخل آمریکا درمورد افول آن اجماع وجود دارد و جامعه‏شناسان می‏گویند که حتی آمریکا کشور ده سال پیش هم نیست. آمریکا نه دیگر قدرت سیاسی و نه قدرت اقتصادی قبل خود را ندارد. امروز دنیا به عصر پسا‏آمریکا می‏اندیشد.
وی در ادامه خاطر‏نشان کرد: هیئت حاکمه ایالات متحده آمریکا با گرفتار شدن به بیماری سرگشتگی استراتژیکی و راهبردی در حال تلاش برای حفظ چهره ابر‏قدرتی آمریکا است ولی دیگر امکان‏پذیر نیست.
اقتصاد آمریکا با ۲۰هزار میلیارد دلار بدهی این اجازه را به آن‏ها نمی‏دهد. زمانی آمریکا نیمی از اقتصاد دنیا را در دست داشت اما امروز حدود ۱۵ درصد بیشتر از اقتصاد جهانی را ندارد. از لحاظ فرهنگی و اجتماعی نیز همه شاخصه‏‏ها در آمریکا وضعیت بحرانی را نشان می‏دهد.
حاج علی اکبری افزود: گویا ترامپ که با شعار جلوگیری از افول آمریکا به میدان آمده است، آمده تا تیر خلاص را به حیثیت آمریکا بزند. حیثیتی برای آمریکا در سطح جهانی باقی نمانده است اما ایستادگی ملت ایران افول آمریکا را تسریع کرده و شکل‏گیری مقاومت در برابر آمریکا اعتبار جهانی و نفوذ منطقه‏ای آن را کاهش داده است. البته این افول حاصل تکبر و فساد است و قرآن کریم این را برای همه جوامع کودک‏کش و خونریز و مفسد بشارت داده است. انتقام خدا از آن‏ها شدید خواهد بود.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه ایستادگی ملت ایران افول آمریکا را تسریع کرده است، گفت: در منطقه نیز ثمرات ایستادگی قابل رویت است. جنگ هشت‏ساله نیابتی با تروریست‏ها که شش‏سال پیش با اشغال ۸۰ درصدی سوریه آغاز شد امروز با آن همه سرمایه‏گذاری آمریکایی به پایان رسیده و مقاومت پیروز میدان شده است. روحیه جدیدی در مردم سوریه ایجاد شده که توقع دارند بلندی‏های جولان آزاد شود.
وی در ادامه با اشاره به آثار جبهه مقاومت در لبنان بیان کرد: در لبنان مشاهده می‏کنیم نیرنگ آمریکایی‌ها در ایجاد اختلاف و جلوگیری از برگزاری انتخابات و تاسیس دولت به جایی نرسیده است. از طرف دیگر می‏بینیم در فلسطین راهپیمایی بازگشت به شکل هفتگی ادامه یافته، بین نیروهای جهاد و حماس وحدت برگزار شده و صدای مقاومت بلندتر از همیشه به گوش می‏رسد.
وی در ادامه با تاکید بر اینکه ایران قهرمان و سربلند با مقاومت به دستاوردهای مهمی رسیده است، گفت: بحمدالله ایران از میان همه توطئه‏های بزرگ، به برکت مقاومت و مجاهدت و مکتب حسینی با یک نظام و رهبر حسینی در حال بالیدن و شکفتن است. ملت بصیر و باهوش، با مقاومت و صبر خود تمام توطئه‌های آمریکایی را خنثی کردند. ملت ایران با مقاومت تمام توطئه‏های آمریکا را خنثی کرد. آن‏ها به خیال خام خود فکر می‏کردند ۲۲ بهمن سال پیش در تهران خواهند بود اما امروز دیپلماسی التماسی آمریکا را می‏بینیم که از هرکجا میانجی می‏فرستند. ظرفیت بازدارندگی فعال ایران با حضور مردم بصیر توطئه‏های آمریکا را خنثی کرده و دیگر از تابستان داغ و زمستان سرد خبری نیست و روسیاهی برای دشمنان و سربلندی برای جبهه مقاومت بر جای مانده است.
وی در ادامه با اشاره به گام‏های ایران در راستای کاهش تعهدات برجامی خود بیان کرد: از وقتی که این اقدام راهبردی در دستور کار مسئولان با توجه به تجربه تلخ برجام قرار گرفت و کاهش تعهدات در گام اول شروع شد عده ای ابتدا گفتند بازار ایران برهم می‏ریزد ولی دیدیم که اتفاقی نیفتاد و حتی بهتر نیز شد.
گام دوم نیز برداشته شد و الان در جریان مذاکره با اروپاییان گام سوم برداشته شد و از امروز اجرایی می‏شود. این تصمیم با صلابت ایرانی، میوه شیرین منطق مقاومت حسینی است که ثمره بهتری برای ما خواهد داشت. ملت ما دیگر به وعده‏های پوچ و خیالی توجهی نمی‏کند. ایران تنها به دنبال اجرایی شدن تعهدات اروپایی است.
وی در پایان گفت: ایران به مذاکرات خود با اروپا ادامه می‏دهد اما بدبینانه و بادقت. دیگر ایران با مذاکرات کش‏دار خود را متوقف نمی‏کند. ایران مرحله به مرحله جلو می‏رود و تنها چیزی که می‏تواند ایران را به تعهدات خود بازگرداند عمل است. اروپا باید به یازده تعهد برجامی خود عمل کند، هرگاه عمل کنند ایران نیز به تعهدات خود عمل خواهد کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام