EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 اسفند 1398   Saturday 22 February 2020

سرمقاله

این نیز بگذشت

محمدعلی وکیلی

همزمان با نخستین جمعه ماه محرم، عظیم‌ترین و بی‌بدیل‌ترین اجتماع مادران و شیرخوارگان حسینی(ع) همراه با نوای لالایی علی‏اصغر‏(ع) درهمایشی جهانی، امسال در هفدهمین سال برگزاری در بیش از ۶ هزار نقطه ایران و ۴۵ کشور جهان برگزار شد.
همایش شیرخوارگان حسینی‏(ع) در‏حالی‏که تعدادی از مادران کودکان خود را در آغوش داشتند به یاد طفل شهید کربلا در حسینیه‌ها ، تکایا و مصلی‌ها برگزار شد‏، مادران اطفال سوگوار با بستن سربندهای سبز و قرمز‏رنگ با عنوان «یا حسین» بر پیشانی شیرخوارگان خود به عزاداری برای سرور و سالار شهیدان‏، اهل بیت عصمت و طهارت (ع) و شهدای کربلا پرداختند و در مظلومیت شیرخوار ۶ ماهه امام حسین (ع) اشک ماتم ریختند.
به گزارش ایرنا، مادران عزادار حسینی کودکان خردسال شیرخوار خود را بر روی دستان پرمهر خود گرفته و به یاد حضرت علی‏اصغر(ع) و مادر گرامی‏شان حضرت رباب (س) گریه کردند.
این مادران امروز با چشمانی اشکبار و فریاد یاحسین، شیرخوار خود را تقدیم امام حسین (ع) کردند و از آن بزرگوار شفای دوعالم فرزند خود را تقاضا کردند.
مداحان اهل‌بیت (ع) نیز امروز دربرنامه‏های همایش شیرخوارگان حسینی (ع) در مظلومیت سرور و سالار شهیدان و عزای طفل ۶‌ ماهه این امام مظلوم، مرثیه‌‏سرایی کردند و مردم نیز به یاد حضرت علی‏‌‏اصغر (ع) اشک ماتم ریختند و مادران عزادار حسینی نیز با خواندن لالایی یاد شهید خردسال مظلوم دشت کربلا حضرت علی‌‏اصغر (ع) را گرامی داشتند.
ذکر مصیبت‏های وارده بر حضرت علی‏اصغر و رباب (ع) ، برپایی ایستگاه های صلواتی‏، خیمه‏های معرفت‏، بصیرت عاشورایی‏، نمایش تعزیه شهادت علی‏اصغر (ع) و قرائت نذرنامه‌ شیرخوارگان از دیگر برنامه‏‏های این همایش معنوی در سراسر کشور بود.
برگزاری اجتماع بزرگ شیرخوارگان حسینی در حرم امام رضا‏(ع)
اجتماع بزرگ شیرخوارگان حسینی در صحن جامع رضوی حرم امام رضا‏(ع) مشهد برگزار شد. یکی از مدرسان حوزه علمیه در این اجتماع بزرگ گفت: شعار «لبیک یا حسین» یعنی لبیک به مرام سیدالشهدا(ع) و مرام آن حضرت اخلاق و گذشت است.
همنوایی شیرخوارگان استان مرکزی با کوچک‏ترین سرباز امام حسین(ع)
شیرخوارگان استان مرکزی و شهرستان اراک همزمان با سراسر کشور در ششمین روز از ماه محرم و در همنوایی با شهید شش‏ماهه دشت کربلا، گردهم آمدند.
این آیین به منظور پاسداشت مقام حضرت علی‏اصغر (ع) شهید شش‏ماهه واقعه دشت کربلا، بیان مظلومیت‏، فداکاری‏ها و جانبازی‏های امام حسین (ع) و اهل بیت آن حضرت در نقاط مختلف استان مرکزی برگزار شد. در مصلای بزرگ اراک، مادران عزادار حسین‏(ع) با پوشاندن لباس‌های محرم و بستن سربندهای سبز یا حضرت علی‌اصغر (ع) و یا حضرت علی‌اکبر (ع) به پیشانی نوزادان خود به سوگواری پرداختند و یاد و نام حضرت سیدالشهدا و یاران باوفایش را زنده گرامی داشتند.
برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی در استان یزد
در نخستین جمعه ماه محرم و همزمان با سراسر کشور، همایش بین‌المللی شیرخوارگان حسینی در ۳۰۰ نقطه استان یزد شامل مساجد، امامزادگان، تکایا و حسینیه‌ها برگزار شد. مادران حاضر در این همایش در فضای معنوی در حالی که برخی فرزندان خردسال خود را در آغوش و تعدادی بالای سر گرفته بودند به یاد طفل شش‌ماهه امام‌حسین (ع)، حضرت علی‏اصغر(ع) به عزاداری پرداختند.
مداحان و ذاکران اهل بیت عصمت و طهارت (ع) در رثای مظلومیت حضرت علی‌اصغر (ع) به مرثیه‏خوانی پرداختند و سخنرانان به فلسفه قیام امام حسین‏(ع) و اهمیت ترویج فرهنگ عاشورا اشاره کردند.
برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی در سراسر آذربایجان‌غربی
همایش شیرخوارگان حسینی همزمان با سراسر میهن اسلامی و در ششمین روز از ماه محرم با حضور گسترده مردم و مادران شیفته اهل‌بیت عصمت و طهارت (ع) در بیش از ۷۰ نقطه آذربایجان‌غربی برگزار شد.
در این آیین که علاوه بر بسیاری از شهر ارومیه و دیگر شهرهای آذربایجان‌غربی، در مصلای امام خمینی (ره) ارومیه با حضور پرشور مادران عزادار حسینی برگزار شد، مادران سیاه‌پوش درحالی‌که کودکان خود را با لباس‌های سبز و سفید در آغوش داشتند و سربندهایی با مضامین یا حسین (ع) و یا ابوالفضل (ع) بسته بودند، در شهادت کودک شیرخوار امام حسین (ع) در کربلا، اشک ماتم ریختند.
همایش بزرگ شیرخوارگان حسینی در مصلای بزرگ شهرری برگزار شد
همایش بزرگ شیرخوارگان حسینی همزمان با سراسر کشور در مصلای آستان مقدس حضرت عبدالعظیم حسنی(ع) در شهرری برگزار شد.
همایش شیرخوارگان حسینی در بیان مظلومیت شهدای دشت کربلا به ‌ویژه حضرت علی‏اصغر(ع) و با حضور گسترده مادران و نوزادان این شهرستان در مصلای بزرگ آستان مقدس حضرت عبدالعظیم الحسنی(ع) برگزار شد.
شرکت‏کنندگان در این مراسم که با حال و هوایی خاص و همنوا با شهدای دشت کربلا در میان حزن و اندوه و گریه و ناله مادران شیرخوارگان برگزار شد، بار دیگر بر مظلومیت شهدای اسلام و کربلا و پیروی از آرمان‌های سیدالشهدا(ع) تاکید کردند.
همنوایی مادران کرمانشاهی با طفل ۶ ماهه دشت کربلا
همایش شیرخوارگان حسینی همزمان با سراسر کشور و در ششمین روز از ماه محرم در کرمانشاه برگزار و مادران این دیار همراه کودکان‏شان با طفل ۶ ماهه دشت کربلا همنوا شدند. در این مراسم معنوی که با حضور هزاران مادر و کودک کرمانشاهی در سالن امام خمینی (ره) شهر کرمانشاه برگزار شد، مادران با بلندکردن نوزادان خود بر روی دستان‏شان، به یاد مظلومیت حضرت علی‏اصغر(ع) لالایی سر داده و کودکان نیز با بی‏قراری‏هایشان با طفل ۶ماهه امام حسین (ع) همنوا شدند.
گریه‏های مادران سوگوار و بی‏تابی نوزادان در زمان اجرای مراسم، لحظه عطش علی‏اصغر(ع)، بی‏تابی مادرش و درخواست آب از سوی سیدالشهدا (ع) برای طفل شیرخوارش را به یاد آورده، لحظاتی که دل هر بیننده‏ای را به درد می‏‏آورد.
همایش شیرخوارگان حسینی در خوزستان برگزار شد
همایش شیرخوارگان حسینی همزمان با سراسر کشور در نقاط مختلف خوزستان با حضور پرشور عزاداران حسینی برگزار شد. این مراسم معنوی در حسینیه‏ها، بقاع متبرکه و مصلا‏های هر شهرستان با حضور پرشور ‏مادران و کودکان عزادار حسینی برگزار شد. این آیین در نقاط مختلف اهواز از جمله حرم علی بن مهزیار اهوازی، مساجد و مصلای مهدیه امام خمینی (ره) و در حسینیه ثارالله دزفول رگزار شد.
در مراسم حزن و اندوه شهادت حضرت علی‏اصغر (ع) مادران و کودکان با پوشیدن لباس عزا و پیشانی‏بندی به نام علی‏اصغر (ع) و با در آغوش گرفتن کودکان خود به یاد کودک شش‏ماهه شهید امام حسین (ع) اشک ماتم می‏ریزند و ارادت و همدردی و سوگ خود را در روز شهادت کوچکترین شهید کربلا به تصویر می‏کشند.
طنین لالایی جانسوز علی اصغر (ع) در حسینیه ثارالله یاسوج
حسینیه ثارالله یاسوج در نخستین جمعه از ماه محرم همزمان با سراسر کشور صحنه دلدادگی محبان و عاشقان حسینی و مادرانی بود که آمده بوند تا فرزندان خردسال و طفلان شیرخوارشان را زائر ضریح گهواره حضرت علی‏اصغر (ع) کنند.
حسینیه ثارالله یاسوج بار دیگر شاهد حضور شیرخوارگان ، مادران داغدار و طفلان معصومی بود که با سربندهای منقش به نام زیبای یا زهرا (س) یا علی‏اصغر(ع) و ملبس به لباس های سبز و سیاه به یاد کوچکترین شهید کربلا ناله می‏کردند. حسینیه ثارالله میدان اشک‏ها و عشق و حسرت و هراس مادران داغداری بود که به عشق طفل شیرخوار دشت کربلا، نوای دلنشین و جانسوز لالایی علی‏اصغر (ع) می‏سرودند. در این میدان عشق امروز هر کس به طریقی دل در گرو معبود و مولای خود می داد مادری که گونه‏های پراشکش را بر سیمای خاموش و گریان فرزند کوچکش می‏گذاشت و آن یکی مادر پریشانی که فرزند معلول شیرخوارش را برای شفا در حرم امن مکتب حسین (ع) آورده بود و آرزوی شفایش می‏کرد.
زمزمه لالایی حضرت علی‌اصغر(ع) در قم طنین‌انداز شد
هم‌زمان با نخستین جمعه ماه محرم، مادران در حرم مطهر حضرت فاطمه معصومه(س) با در آغوش گرفتن فرزندان خود به یاد کوچک‌ترین سرباز ۶ ماهه کربلا، با سوگواری و مرثیه‌سرایی زمزمه لالایی حضرت علی‌اصغر(ع) سر دادند.
شبستان امام خمینی(ره) بارگاه ملکوتی کریمه اهل‌بیت(ع) در ششمین روز از ماه محرم‌الحرام میزبان دل‌سوختگان و عاشقان ائمه اطهار(ع) شد و مادران با در آغوش گرفتن شیرخوارگان خویش به یاد کوچک‌ترین شهید کربلا اشک ماتم ریختند.
برگزاری همایش شیرخوارگان حسینی در جنوب‏شرق استان تهران
همزمان با ایام سوگواری سیدو سالار شهیدان حضرت امام حسین (ع) و یاران باوفای ایشان و در روز متعلق به حضرت علی‏اصغر(ع)، همایش بزرگ شیرخوارگان حسینی در شهرستان‌های جنوب‏شرق استان تهران برگزار شد.
در این همایش معنوی که روز جمعه و باحضور بسیاری از زنان همراه با فرزندان شیرخوار در مساجد، حسینیه ها و آستان امامزادگان مدفون در شهرستان‏های ورامین، قرچک، پیشوا و پاکدشت برگزار شد، شرکت‏کنندگان به یاد مظلومیت شهادت حضرت علی‏اصغر(ع)،عزاداری کردند. مادران عزادار شرکت‏کننده در این مراسم معنوی، در حالی که سربندهایی با نام علی اصغر(ع) بر پیشانی طفل شیرخوار خود بسته بودند، این واقعیت را بار دیگر به اثبات رساندند که مردم ایران اسلامی غم و مهر حسین(ع) را با شیر از مادر گرفتند.
ناله‏های مادران البرزی در سوگ شیرخواره کربلا
البرز در ششمین روز از ماه محرم درسوگ طفل ۶ ماهه حضرت سیدالشهدا(ع) گریست، مادران همراه با کودکان شیرخواره خود در ۲۱۰ مکان این استان اجتماع عزاداری و سوگواری برپا کردند.
البرز غرق در عزا و ماتم است، مادران کودکان شیرخواره را به مجالس عزاداری حضرت علی‏اصغر(ع) آوردند تا همنوا با کاروان کربلا در سوگ طفل شهید کربلا ناله و گریه سر دهند.
در هیئت‏های رزمندگان اسلام استان البرز از جمله نورالشهدای رزمندگان کرج واقع در مصلای نماز جمعه کرج، فاطمیون رزمندگان غرب کرج واقع در حسینیه فاطمیون ابتدای خیابان شهید رجایی حصارک کرج و عاشقان ثارالله رزمندگان شرق کرج واقع درآستان مقدس امامزاده حیدر(ع) کلاک آیین‏های عزاداری و سوگواری برگزار شد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام