EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 اسفند 1398   Saturday 22 February 2020

سرمقاله

این نیز بگذشت

محمدعلی وکیلی

محمد‌جواد ظریف وزیر خارجه کشورمان که پس از بنگلادش به اندونزی سفر کرده بود،‌ پس از دیدار با وزیر خارجه این کشور در نشستی مشترک با اشاره به دیدگاه‌های مشترک دو کشور به موضوع فلسطین گفت: بیت‌المقدس قبله نخست مسلمین جهان است. دو کشور ایران و اندونزی در این زمینه هدف‌های مشترکی را دنبال می‌کنند.
ظریف در پاسخ به گفته وزیر خارجه اندونزی که راهکار دو کشور را در موضوع فلسطین مطرح کرد، بر سیاست ثابت ایران در‌این‌باره تاکید کرد و گفت: ما فقط فلسطینی‌ها را مشروع می‌دانیم. وی همچنین با اشاره به اقدامات آمریکا در خلیج فارس بار دیگر تاکید کرد که امنیت در منطقه خلیج فارس بدون تعامل و همکاری با کشورهای منطقه به دست نمی‌آید.
ظریف با اشاره به اینکه ما دغدغه‌ها و دیدگاه‌های مشترکی درباره بسیاری از مسائل از جمله لزوم همکاری برای توسعه کشورهای‌مان داریم گفت: امنیت جهانی و منطقه‌ای مورد بحث قرار گرفت. ما خواهان اتحاد در زمینه‌های گسترده‌تری هستیم و می‌توانیم به یکدیگر در راستای دستاوردهای‌مان و داشتن چشم‌اندازی بهتر برای پیشرفت کمک کنیم.
وی افزود: همچنین درباره مسائل منطقه‌ای و لزوم همکاری در منطقه خلیج فارس صحبت کردیم و من به فرصت‌هایی که برای مذاکره با همسایگان‌مان در خلیج فارس فراهم کرده‌ایم از جمله طرح گفتمان منطقه‌ای و طرح عدم تجاوز، اشاره کردم.
ظریف در این کنفرانس خبری، متحد شدن کشورهای حاشیه خلیج فارس را برای همکاری بیشتر لازم دانست و گفت: من به دوستان‌مان در منطقه و دوستان‌مان در خارج از منطقه تاکید کرده‌ام که امنیت این منطقه را نمی‌توان از خارج خرید و امینت این منطقه با زیان دیدن یکدیگر تامین نمی‌شود بلکه با همکاری و مشارکت به وجود می‌آید.
ظریف با اشاره به اینکه با همتای اندونزیایی خود درباره برجام رایزنی کرده است، گفت که اقداماتی که ایران راجع به برجام انجام داده است در چارچوب برجام به عنوان راهکاری برای خروج آمریکا از برجام و اعمال دوباره تحریم‌هایی تعریف شده‌اند که ما آن‌ها را تروریسم اقتصادی می‌خوانیم چرا که غیرنظامیان را مورد هدف قرار می‌دهند. وزیر امور خارجه ایران همچنین گفت که درباره عدم اجرای تعهدات شرکای اروپایی برجام نیز با وزیر امور خارجه اندونزی رایزنی کرده است. وی در آخر گفت: ما به همکاری دوجانبه با اندونزی ادامه خواهیم داد و امیدواریم توریست‌های بیشتری میان دو کشور تردد کنند تا مردم این کشور بتوانند مشترکات بیشتری بیابند و بیشتر یکدیگر را بشناسند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام