EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 اسفند 1398   Saturday 22 February 2020

سرمقاله

این نیز بگذشت

محمدعلی وکیلی

آیا کسی هستید که هیجانات را شدیدتر و عمیق‌تر از اطرافیان خود احساس می‌کنید؟ شاید هم به شما می‌گویند: «چقدر حساسی!» یا «چقدر زود احساساتی می‌شوی!». افرادی که هیجانات را شدیدتر از دیگران دریافت می‌کنند، مغزشان اطلاعات را به طور متفاوتی پردازش کرده و در سطح عمیق‌تری بازتاب می‌دهد، جوری که ممکن است حتی احساسات را به شیوه‌ای کاملا استثنایی دریافت کرده و بروز بدهد. چنین اشخاصی با امواج گوناگونی از احساسات و عواطف به راحتی آشفته می‌شوند و به شدت تحریک‏پذیرند.
برای اینکه بهتر بفهمید چه چیزی باعث می‌شود هیجانات شما احساسات قوی‌تری ایجاد کنند اول باید بدانید روانشناسان هیجان را چگونه تعریف می‌کنند. هیجانات شامل واکنش‌های شما نسبت به فاکتور‌های محیطی‌تان می‌شوند. خشم، نفرت، ترس، شادی، اندوه و تعجب برخی از هیجانات مهمی هستند که اساس احساسات یک انسان را در تجربیاتش شکل می‌دهند. این هیجانات در عمق وجود ما ریشه دارند و واکنش‌های ما وقتی که این هیجانات برانگیخته می‌شوند، معمولا خودکارند.
هیجانات پیچیده‌تر مانند ناکامی، تواضع و حسرت، ترکیبی از هیجانات اصلی و تفکرات و تخیلات هستند. مثلا احساس ناکامی و فرسودگی می‌تواند ترکیبی از خشم و این تفکر و قضاوت باشد که راهی برای خروج از یک موقعیت وجود ندارد. در این شرایط خیلی مهم است که درک کنیم تفکر ما چه قدرتی دارد و می‌تواند واکنش‌های ما نسبت به تجربیات بیرونی را تحت تاثیر قرار بدهد، حتی زمان‌هایی که احساس می‌کنیم هیجانات ما غیرقابل کنترل‌اند.
مغز افرادی که هیجانات را نسبت به سایرین عمیق‌تر احساس می‌کنند، اطلاعات را قوی‌تر پردازش کرده و شدیدتر هم بازتاب می‌دهد. شاید به چنین رفتاری برچسب «حساس»، «با ملاحظه» و یا «خیلی حواس جمع» بخورد، اما می‌تواند همراه با توانمندی‌های مطلوبی نیز باشد مانند تیزهوشی زیاد، شم قوی، و خیلی هوشیار و نکته سنج بودن. افرادی که هوش هیجانی بالایی دارند، وقتی که زندگی آشفته و نابسامان می‌شود، ممکن است با دریافت امواج مداوم و متلاطم از پیرامون و تحت تاثیر انرژی‌های منفی، دچار بهم ریختگی‌های عصبی و پریشانی قابل توجهی بشوند.
هشتاد درصد از افرادی که افسردگی دارند هرگز به دنبال درمان نمی‌روند، زیرا خیلی‌ها نمی‌دانند یا انکار می‌کنند که افسردگی بر سلامت هیجانی‌شان اثر می‌گذارد. افسردگی در کنار سایر احساسات شدید می‌تواند ناامیدی، حسرت و احساس تنهایی فرد را تشدید کند. تا دیروقت بیدار ماندن و شب‏نشینی می‌تواند مفرح باشد، اما اگر این اتفاق مکررا روی بدهد می‌تواند توانایی بدن برای عملکرد مناسب را مختل کند. هر وقت که می‌توانید، خواب کافی را از خود دریغ نکنید و هر شب هفت تا نه ساعت بخوابید، و هدف‌تان را روی به‏موقع به رختخواب رفتن بگذارید.
متاسفانه لحظات سخت زندگی می‌توانند برپاکننده‌‏ احساساتی باشند که علاوه بر حال، آینده را نیز تحت تاثیر قرار دهند. این لحظات شامل مرگ یک عزیز، تصادف، از دست دادن شغل و یا یک بیماری جدی می‌شوند که سیلی از هیجانات شدید را به راه می‌اندازند. هرچند هیجانات شدید می‌توانند واکنشی نسبت به فاکتور‌های محیطی و تجربیات زندگی باشند، اما هیجان شدید به خودی خود چیز بدی نیست، اما گاهی برخوردی که از سوی دیگران با این هیجانات می‌شود می‌تواند در فرد ایجاد حسی از خجالت و ضعف اعتماد بنفس کند. اما واقعیت این است که هیجانات شدید را می‌توان به عنوان منبعی از قدرت تلقی کرد. با همه‌ این تفاسیر اگر احساس می‌کنید دلایل پشت این هیجانات شدید، مانعی برای توانایی‌های شما در لذت بردن از زندگی هستند، و دوست دارید و واقعا احساس می‌کنید باید از شدت حساسیت‌های‌تان کم کنید تا زندگی بهتری داشته باشید وقتی خیلی حساسید، یعنی روی چیزی که واقعا نباید خیلی برای‌تان مهم باشد، زیاد تمرکز می‌کنید. گاهی بهتر است از شدت حساسیت‌تان کم کنید. مثلا ممکن است دوست‌تان به شما بگوید لباسی که خریده‌اید به شما نمی‌آید. احتمالا نمی‌توانید این نظر ناخوشایند را نادیده بگیرید و به آن فکر نکنید، با وجود اینکه می‌دانید این لباس را طبق سلیقه و خوشایند خودتان خریده‌اید و در آن احساس راحتی و زیبایی می‌کنید، اما باز هم به ابراز عقیده‌‏ دوست‌تان اهمیت می‌دهید. پیش خودتان روراست باشید؛ واقعا چقدر مهم است که دیگران در مورد لباس شما چه فکر می‌کنند؟! حساسیت زیاد می‌تواند مانع رسیدن شما به هدف‌های‌تان شود، زیرا آنقدر نگران این هستید که دیگران در مورد شما چه فکری می‌کنند که دیگر نمی‌توانید پیش خودتان هم راحت باشید و به خواسته‌های خودتان فکر کنید. بیشتر افراد موفق در زندگی، تا حدودی پوست‏کلفت‌اند و قضاوت‌های دیگران و اظهارنظر‌های آن‌ها اثری روی‌شان ندارد. در واقع هر چه شما موفق‌تر باشید، نقد و انتقاد‌های بیشتری را هم باید تحمل کنید. مطمئنا زمان‌هایی در زندگی وجود دارد که باید حساس و همدل باشید، اما زمان‌هایی نیز هستند که باید حساسیت‌ها را کنار بگذارید و به چیز‌های بی‌ارزش اهمیت ندهید.
منبع: برترین‌ها


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام