EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 اسفند 1398   Saturday 22 February 2020

سرمقاله

این نیز بگذشت

محمدعلی وکیلی

اولین همایش سراسری بازرسان و حسابرسان داخلی بانک قرض‏الحسنه مهر ایران با حضور رئیس و اعضای هیئت مدیره در ساختمان ستاد ادارات مرکزی برگزار شد.
به گزارش روابط‏عمومی بانک قرض‏الحسنه مهر ایران، محسن پدرام رئیس هیئت مدیره بانک در ابتدای این همایش با اشاره به دستاوردهای اخیر بیان کرد: کسب مجوز فعالیت دائمی بانک، برگزاری مجمع عمومی شفاف و بدون هیچ بند حسابرسی و کسب دو موفقیت در عرصه بین‏المللی از جمله افتخارات بانک درسال جاری است.
وی افزود: خوشبختانه بانک قرض‏الحسنه مهر ایران جایگاه واقعی خود در شبکه بانکی کشور را پیدا کرده است و در تصمیمات مهم مورد توجه وزیر‏ امور اقتصادی و دارایی، رئیس کل بانک مرکزی و سایر مسئولان نظام است. رئیس هیئت مدیره بانک قرض‏الحسنه مهر ایران ضمن تاکید به اهمیت بازرسی و حسابرسی داخلی در روند فعالیت بانک اظهار کرد: با بزرگ شدن سطح فعالیت بانک و بالا رفتن حجم کار به طبع اهمیت نظارت بیشتر می‏شود.
وی تصریح کرد: بازرسان در برقراری صحت، ثبات و امنیت پایدار عملیات بانکی جایگاه ویژه و نقش بسزایی دارند و همکاران ما در این اداره‏کل باید با عشق و علاقه به شناسایی مشکلات احتمالی بپردازند.
محسن پدرام، اعتماد و نظارت را دو مبحث متفاوت و متمایز در بازرسی‏ها دانست و اظهار کرد: دقت در کار بازرسی خدمت به بانک و جامعه محسوب می‏شود. بازرسان باید چشم تیز‏بین سازمان باشند و تمامی ابعاد فعالیت ها را رصد کنند.
بدون نظارت و بازرسی، جامعه به انحراف کشیده می‏شود
عیسی امامی عضو هیئت مدیره بانک نیز در ادامه بیان کرد: بازرسی وظیفه خطیری در هر جامعه و حکومتی است و مختص تنها جامعه ما نیست و در همه کشورها به‏ویژه کشورهای اسلامی اهمیت پیدا می‏کند. وی تاکید کرد: بدون نظارت و بازرسی قطعاً جامعه به انحراف کشیده می‏شود و لازم است تا تلاش بیشتری در این زمینه صورت پذیرد. عیسی امامی با اشاره به اهمیت بازرسی در ساختار بانکی بیان کرد: کارمندان این بانک، دیگر تجربه، آموزش و تسلط لازم را دارند و اخلاق درونی و تقوا تنها عاملی است که انسان‏ها را از گناه و تخلف بازمی‏دارد. عضو هیئت مدیره بانک قرض‏الحسنه مهر ایران خاطرنشان کرد: فلسفه بازرسی، نظارت بر اجرای صحیح ضوابط و مقررات و جلوگیری از هرگونه تخلف است و اصلاح ساختار، سالم‏سازی سازمان و استحکام‏بخشی از اهداف اصلی آن به شمار می‏رود.
بازرسان بازوی توانمند مدیریت هستند
در ادامه، حسن تلیکانی عضو دیگر هیئت مدیره بانک قرض‏الحسنه مهر ایران نیز بیان کرد: بازرسان بازوی توانمند مدیریت هستند و سازمان بزرگ، بازرس‏های مسلط و توانمند می‏خواهد.
وی ضمن اشاره به عملکرد ۱۲ ساله بانک، افزود: در این مدت گام‏های موثری برداشته شده و دستاوردهای شایسته‏ای به ارمغان آمده است که باعث مباهات و افتخار کارکنان بانک است.
حسن تلیکانی در رابطه با جنس فعالیت‏های بانک قرض‏الحسنه مهر ایران اظهار کرد: کمک به معیشت مردم و حمایت از اشتغال، بخشی از وظایف بانکداری خرد و اسلامی است، به همین منظور بسیاری از فعالیت‏های بانک در استان‏ها متمرکز شده است.
وی با تاکید بر اهمیت و حساسیت عملکرد اداره‏کل بازرسی و حسابرسی بانک تصریح کرد: بازرسان وظایف نظارتی و حراستی دارند و باید برنامه‏ای دقیق و هدفی مشخص داشته باشند.
کنترل و نظارت وظیفه اصلی بازرسان است
سلیمان توکلی عضو دیگر هیئت مدیره بانک قرض‏الحسنه مهر ایران نیز در جمع بازرسان و حسابرسان داخلی بانک اظهار کرد: کنترل و نظارت وظیفه اصلی شما است. پیشگیری بهتر از درمان است زیرا درمان همیشه هزینه دارد.
وی افزود: کشف تخلف تا قبل از وقوع ارزشمند است و در این خصوص بازرسان باید آموزش‏های کامل دیده باشند به‏نحوی که سایر همکاران بتوانند برای کسب اطلاعات بیشتر به آنها مراجعه کنند.
عضو هیئت مدیره بانک قرض‏الحسنه مهر ایران اظهار کرد: وظیفه بازرسان صیانت از سازمان و منابع بانک است و در این راستا باید اهتمام کافی داشته باشند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام