EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 اسفند 1398   Saturday 22 February 2020

سرمقاله

این نیز بگذشت

محمدعلی وکیلی

اصلاح‌طلبان همیشه نگران رویکرد شورای نگهبان نسبت به کاندیداهای خود در انتخابات بوده‌اند. به همین خاطر برخی معتقدند باید با این نهاد نظارتی وارد رایزنی شد. در مقابل این دیدگاه اما برخی از فعالان و نخبگان سیاسی این جریان معتقدند با چنین رویکردی نمی‌توان نتیجه دلخواه را گرفت و حتی بحث مشارکت مشروط را پیش کشیدند. در همین راستا غلامرضا تاجگردون، معتقد است شرط گذاشتن برای شورای نگهبان نتیجه‌ای نخواهد داشت و باید وارد رایزنی و مذاکره شد. او عارف را گزینه مناسبی برای مذاکره می‌داند و البته نیم نگاهی نیز به حجت‌الاسلام ابوترابی فرد امام جمعه تهران و چهره شاخص اصولگرا دارد و معتقد است این عضو جامعه روحانیت مبارز نگاه منصف و میانه‌روی دارد و می‌تواند واسطه اصلاح‌طلبان و شورا باشد.
به گزارش خبرآنلاین، غلامرضا تاجگردون، رئیس اصلاح‌طلب کمیسیون برنامه و بودجه مجلس می‌گوید: اصلاح‌طلب‌ها متاسفانه نمی‌توانند ظرفیت‌ها را به درستی تشخیص دهند. تصور می‌کنند عارف چون سرلیست بوده باید حتما وارد ستیزهای سیاسی شود در صورتی که می‌توان از او برای صلح با طرف‌هایی به‌مانند شورای نگهبان استفاده کرد.
او می‌گوید: من معتقدم که اصلاح‌طلب‌ها باید در انتخابات حضور پیدا کنند. شرط گذاشتن برای شورای نگهبان اساسا موضوعیت ندارد؛ زمانی که شما ده بار به در بسته می‌خورید نباید باز هم اشتباه کنید(خنده). شورای نگهبان کار خود را انجام می‌دهد و تجربه نشان داده است که نه‌تنها تحت تاثیر این اظهارات قرار نمی‌گیرد بلکه با موضع تندتری نیز برخورد می‌کند. البته می‌توان با شورای نگهبان مذاکره کرد برای نمونه چند تن از اصلاح‌طلبانی را که شورای نگهبان به عنوان افراد منصف می‌شناسد با اعضای آن مذاکراتی را انجام بدهند. ولی اینکه بخواهند حضور در انتخابات را مشروط کنند اشتباه است. بنابراین یا باید در انتخابات بدون شرط شرکت کرد یا اینکه اصلا شرکت نکرد.
تاجگردون در پاسخ به این سوال که چه فردی قابلیت و وزنه مذاکره با شورای نگهبان را دارد، می‌گوید: مثلا شخص آقای عارف بهترین گزینه است. اصلاح‌طلب‌ها متاسفانه نمی‌توانند ظرفیت‌ها را به درستی تشخیص دهند. تصور می‌کنند عارف چون سرلیست بوده باید حتما وارد ستیزهای سیاسی شود درصورتی که می‌توان از او برای صلح با طرف‌هایی ‌مانند شورای نگهبان استفاده کرد. در مجلس دور پیش اگر اختلافات خیلی شدت پیدا می‌کرد، آقای لاریجانی پا درمیانی نمی‌کرد بلکه آقای ابوترابی بود که وساطت می‌کرد. خب چه اشکالی دارد که اصلاح‌طلبان فردی مانند ابوترابی که منصف است را به‌ عنوان نماینده مذاکره‌کننده با شورای نگهبان انتخاب کنند.
این نماینده مجلس احتمال ظهور و بروز یک جریان جدید در انتخابات پیش‌رو را رد نمی‌کند و می‌گوید: ظهور و بروز یک جریان جدید ممکن است. اغلب نماینده‌ها متعلق به شهرستان‌های کوچک‌ هستند و می‌توانند پوپولیست هم باشند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام