EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 اسفند 1398   Saturday 22 February 2020

سرمقاله

این نیز بگذشت

محمدعلی وکیلی

گروه جامعه: «دارو گران می‌شود.»؛ این خبری است که بسیاری از بیماران و خانواده‌های آنها را نگران می‌کند. خبری که اغلب‌ آنها منتظر شنیدن آن هستند. حداقل طی 2 سال گذشته آن را با پوست و استخوان‌شان لمس کرده‌اند و همچنان با زمزمه‌های پیوستن واردات دارو به ارز نیمایی بیش از گذشته در انتظار بالا رفتن قیمت‌ داروها به خصوص داروهای نادر در ایران هستند. حالا اما با اظهارات اخیر رئیس سازمان غذا و دارو که گفته است «امسال قیمت دارو با تغییرات عمده‌ای روبه‌رو نخواهد بود»، بیماران باید در انتظار بالا رفتن قیمت دارو البته با شیب ملایم باشند؛ شیبی که شاید برای مسئولان ملایم و برای بیماران و خانواده‌هایشان ناملایم باشد.
«دارو» مهم‌ترین چالش وزارت بهداشت و حوزه سلامت در ایران است. ماده‌ای که بهبود، درمان و حتی ادامه زندگی برخی بیماران به آن وابسته است. تامین دارو اما وابستگی مستقیمی به ارز و تحولات اقتصادی و بعضا سیاسی در ایران دارد. بالا رفتن نرخ ارزهای خارجی در ایران و به دنبال آن تحریم‌های اقتصادی روند تامین برخی داروها را با مشکلاتی مواجه کرده و از سوی دیگر اختصاص ارز دولتی برای تامین داروهای وارداتی نیز زمینه‌های فساد مالی را در وزارت بهداشت رقم زده است. فسادی که داد وزیر بهداشت را در آورده است و چندی است که هر جا که امکان بیان آن فراهم می‌شود از شبکه انحصار و احتکار در واردات دارو سخن می‌گوید. او چندی پیش از مشخص نبودن سرنوشت یک میلیارد و ۳۰۰ میلیون دلار ارز تجهیزات پزشکی سخن گفت و از توزیع داروی تقلبی نیز پرده برداشته است. این سخنان وزیر بهداشت در دو جلسه با محوریت فساد، در دیدار با نمایندگان مجلس مطرح شد. او جزئیات تکان دهنده از این شبکه فساد را مطرح کرد. سعید نمکی پس از این دو نشست، در اینستاگرام خود نوشت: «شبکه‌های رانت، فساد و انحصار به هزار و یک رنگ از جیب ملت ارتزاق و داروی مورد نیاز مردم را در بازار سیاه عرضه می‌کنند، در انبار‌های پیدا و پنهان احتکار می‌کنند و داروی تقلبی در بازار توزیع می‌کنند.» نمکی اعلام کرد که شبکه فساد اقتصادی برای تخریب او و وزارت تحت امرش، میلیارد‌ها هزینه می‌کند، اما او از پیگیری، شناسایی و افشاگری علیه این شبکه عقب نخواهد نشست و همین هم شد. چندین روز بعد از این پیام اینستاگرامی، وزیر بهداشت برای بار دیگر در سومین جلسه هیئت امنای موسسه بهداری رزمی دفاع مقدس و مقاومت، مصادیقی دیگر از فساد در این وزارتخانه را فاش کرد. او ضمن اعلام ورود داروهای تاریخ مصرف گذشته به کشور گفت: «با ۲ میلیون یورو ارز دریافتی، به جای استنت قلب، کابل برق وارد شده است. مواردی نیز وجود دارد که با دریافت ارز دولتی، تجهیزات وارد شده و به بخش خصوصی منتقل شده است.»
اظهارات وزیر بهداشت اما سبب شد تا ناصر ریاحی، رئیس اتحادیه واردکنندگان دارو واکنش نشان دهد. او ضمن اشاره به پروسه واردات دارو به کشور، تاکید کرد که در این پروسه امکان تخلف، تقلب، گران‏فروشی و ورود دارو به بازار سیاه وجود ندارد، مگر اینکه یک کار مافیایی انجام شود. وی با تاکید بر اینکه در سراسر فرآیند واردات دارو از مرحله اول تا مرحله نهایی، نظارت دائمی روی کار واردکنندگان دارو وجود دارد و به همین دلیل امکان تخلف و انحراف ارزی در این حوزه بسیار کم و حتی نزدیک به صفر است، گفت: در هر صورت هم اگر تخلفی در واردات دارو رخ داده باشد، باید جلوی آن گرفته شود و باید تاکید کرد که تمام این سیستم نظارتی در اختیار سازمان غذا و دارو است. بنابراین بحث گران‌فروشی یا احتکار دارو از سوی واردکنندگان منتفی است، مگر اینکه فرد متخلفی باشد که زمانی که دارو را از گمرک ترخیص کرد، آن را به پخش ارسال نکند و خودش هم در جایی قایم شود. بنابراین شرکت‌های رسمی که امتیازشان میلیاردها می‌ارزد و سال‌ها سابقه دارند، از این اقدامات انجام نمی‌دهند. البته تاکید می‌کنم که اگر کسی تخلف کرد، باید با او برخورد شود.
او اما راهکار مقابله با فساد در واردات دارو را قرار دادن ارز نیمایی، اساس صنعت دارو دانسته و گفته است: با این اقدام ارز کشور صرفه‌جویی شده و قابل مدیریت است. از طرفی ما هم می‌گوییم مشکل نقدینگی‌مان را حل می‌کنیم. در حال حاضر با تخصیص ارز دولتی هم بازارمان کوچک شده، هم نمی‌توانیم گردش سرمایه داشته باشیم. این در حالی است که واردکنندگان دارو در ایران آنقدر اعتبار در کمپانی‌های خارجی دارند که بتوانند پول‌شان را شش ماه دیرتر به کمپانی بدهند. وقتی ارزمان ارز نیمایی باشد، ریسک تغییر نرخ ارز هم محدود است. اما وقتی ارز دولتی باشد، هم در ایران آن را به واردکنندگان به صورت نقدی می‌فروشند و هم اجازه نمی‌دهند تا زمانی که پول ارز را نداده‌اند، ‌کالای وارداتی از گمرک ترخیص شود. از طرفی هم خارجی‌ها ارز دولتی ما را قبول نمی‌کنند. حال وقتی ارز آزاد نیمایی مبنای کار قرار گیرد، واردکننده با اعتباری که دارد، دارو را دریافت می‌کند. همانطور که قبلا اینطور بود. ریاحی تاکید کرد: همه واردکنندگان حاضرند تعهد دهند که درصورت نیمایی شدن ارز دارو، در حوزه تامین دارو بهتر از شرایط کنونی عمل شود و چیزی هم از دولت نمی‌خواهند. از طرفی قیمت دارو هم برای بیمار تفاوتی نمی‌کند زیرا بیمه مابه‌التفاوت نرخ ارز را جبران می‌کند.
اظهارات رئیس اتحادیه دارو اما سبب شد که صدای شرکت‌های بیمه هم دربیاید و نسبت به وضعیت مالی که طرح‌های مختلف سلامت خرج روی دست آنها گذاشته و آنها را با ورشکستگی روبه‌رو کرده اعتراض کنند. حالا از آن زمان چند ماهی می‌گذرد و به نظر می‌رسد دولت و متولیان واردات دارو به پیشنهاد رئیس اتحادیه دارو نظر مثبت نشان داده‌اند. رئیس سازمان غذا و دارو در اظهارات اخیر خود از اختصاص ارز نیمایی برای واردات برخی داروها خبر داده است. خبری که به نظر می‌رسد به افزایش ملایم قیمت داروها منجر شود.
امسال قیمت دارو تغییر عمده‌ای نخواهد داشت
محمدرضا شانه‌ساز، رئیس سازمان غذا و دارو ضمن تاکید بر اینکه متوسط افزایش قیمت دارو از متوسط نرخ تورم پایین‌تر است، گفت: در سال جاری افزایش قابل توجهی در قیمت دارو نخواهیم داشت. او در گفت‌وگو با ایسنا،‌ با اشاره به آغاز تغییرات اصلاح قیمت دارو طی دو سال اخیر‌ گفت: در دو سال گذشته به دنبال تغییرات نرخ ارز به ویژه در اقلام وارداتی حدود ۳۰ تا ۴۰ درصد دارو، نرخ ارز مرجع گرفته و مابقی با ارز نیمایی یا آزاد وارد می‌شود. وی با تاکید بر اینکه عمده تغییرات قیمتی در حوزه دارو در یک سال گذشته انجام شده است،‌ تصریح کرد: اینکه خوشبختانه امروز دیگر کمبود نگران‌کننده‌ای در حوزه دارو وجود ندارد به این دلیل است که تغییر قیمت را پشت سر گذاشته‌ایم و در سال جاری تغییرات قیمتی نسبت به سال گذشته بسیار کمتر خواهد بود. معاون وزیر بهداشت با اشاره به اینکه متوسط افزایش قیمت دارو از متوسط نرخ تورم پایین‌تر است، ادامه داد: از آنجایی که داروهای خارجی ارزبری دارند، تغییر قیمت بر آنها لحاظ شده تا دچار مشکل در تامین دارو نشویم.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام