EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 03 اسفند 1398   Saturday 22 February 2020

سرمقاله

این نیز بگذشت

محمدعلی وکیلی

از 14 بازیکن آخری که مقابل بیرانوند پشت ضربه پنالتی ایستاده‌اند، فقط 5 نفر سرنوشتی جز ناکامی داشتند.
به گزارش وب سایت نود، بیرانوند با مهار سومین پنالتی در جریان بازی‌های رسمی تیم ملی، در این زمینه رکورددار شد. او هر سه پنالتی را‌ در فاصله تقریبا 15 ماه مهار کرد. او ابتدا در جام جهانی پنالتی رونالدو را گرفت، سپس در جام ملت‌ها پنالتی احمد مبارک را دفع کرد و در برابر کامبوج، سوکپنگ را در گلزنی ناکام گذاشت. آمار پنالتی‌های بیرانوند در این مدت اما‌ از این رکورد هم عجیب‌تر بوده است.
تا قبل از جام جهانی 2018، بیرانوند یک دروازه‌بان بسیار خوب و یک پنالتی‌گیر معمولی بود. پس از پنالتی رونالدو اما ماجرا برای او عوض شد. بیرانوند هنوز هم دروازه‌بان بسیار خوبی است اما حالا یک پنالتی‌گیر فوق‌العاده به حساب می‌آید. از پنالتی رونالدو تا امروز، 14 نفر به بیرانوند پنالتی زده‌اند و 9 نفرشان در گلزنی ناکام بودند. آمار 35.7 درصد گل شدن پنالتی‌ها‌ که برای دروازه‌بان‌های مطرح جهان هم کم سابقه است و معمولا این عدد، برای بیشتر دروازه‌بان‌ها حتی آلیسون و ترشتگن به بالاتر از 70 درصد می‌رسد.
عمر السوما در جام ملت‌ها، لوسیانو پریرا و روح الله سیف اللهی در لیگ برتر، بهنام برزای در جام حذفی و یویا اوساکا در جام ملت‌های آسیا، بازیکنانی هستند که در این مدت پنالتی‌شان را مقابل بیرانوند گل کرده‌اند. در لیست کسانی که مقابل او پنالتی از دست دادند هم‌ نام‌های بزرگی دیده می‌شود. بیرانوند پس از رونالدو، پنالتی مبارک در جام ملت‌ها، علی کریمی در دربی تهران و سوکپنگ در بازی برابر کامبوج را گرفت. در بازی پرسپولیس و پدیده جام حذفی فصل پیش که به ضربات پنالتی کشید هم او با مهار پنالتی نعمتی، پرسپولیس را به مرحله بعدی فرستاد. حتی اگر قرار باشد فقط پنالتی‌هایی که توسط بیرانوند سیو شده‌اند را محاسبه کنیم، او توانسته نیمی از پنالتی‌هایش را مهار کند. علاوه بر این 5 نفر که پنالتی‌شان توسط بیرانوند مهار شده، 4 نفر هم خودشان پنالتی را بیرون زدند. موضوعی که نشان می‌دهد مهارت او در ضربات پنالتی‌ تا چه حد فشار روانی روی بازیکنان حریف ایجاد می‌کند. فرشید اسماعیلی در دربی تهران و مهدی کیانی در نیمه نهایی جام حذفی فصل پیش‌ مهم‌ترین نمونه‌ها بودند. پنالتی‌هایی که هر کدام گل می‌شد، شاید یک جام را از پرسپولیس دریغ می‌کرد. در ضربات پنالتی جام حذفی مقابل پدیده هم ریگی و مرادمند، آنقدر سعی کردند توپ را محکم و زاویه‌دار بزنند که ضربه‌شان به جایی غیر از چارچوب دروازه رفت.
جالب اینجاست پیش از این مدت، بیرانوند روی ضربات پنالتی آمار چندان خوبی نداشت. قبل از پنالتی رونالدو، آخرین بازی که او در جریان بازی پنالتی بازیکن حریف را مهار کرد به لیگ پانزدهم مربوط می‌شد که با پیراهن نفت تهران، پنالتی طارمی را گرفت. لیگ هفدهم، پرسپولیس در ضربات پنالتی به صنعت نفت باخت و لیگ چهاردهم در ضربات پنالتی نفت و پدیده، بیرانوند روی ضربه نهم توانست اولین پنالتی را مهار کند! تحول ناگهانی بیرانوند، از او ترسناک‌ترین دروازه‌بان قاره پشت ضربات پنالتی را ساخته است. مرد عنکبوتی یک متر و 94 سانتیمتری که انگار هیچ روزنه‌ای برای عبور توپ از دستانش وجود ندارد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام