سرمقاله

ترامپ یا بایدن؟

جلال‌خو ‌ش چهره

رئیس مجلس شورای اسلامی گفت: آمریکایی‌ها در سطح بین‏الملل به بی‏نزاکتی‌هایی دامن می‏زنند و ناامنی و بهم‏ریختگی در نظامات بین‏المللی به وجود می‏آورند.
به گزارش مهر، علی لاریجانی رئیس مجلس شورای اسلامی شب گذشته (سه‌شنبه) در حاشیه برگزاری اجلاس IPU، در جمع کارکنان سفارت ایران در صربستان با بیان این موضوع که در این سفر شاهد علاقه‌مندی دولت و ملت صربستان به همکاری با ایران بوده است، گفت: سفر به صربستان بخش‌های مختلفی داشت، اولین بخش این سفر مربوط به شرکت در کنفرانس بین‌المجالس بود که موضوع مهم چگونگی صیانت از حقوق و نظامات بین‌المللی را در دستور کار داشت.
وی افزود: این دستورکار در شرایطی به بحث گذاشته شد که سیاست‌های آمریکا به یکی از لبه‌های پرتگاه برای حقوق و نظامات تبدیل شده است.
رئیس مجلس ادامه داد: رفتارهای آمریکا حاکی از آن است که این کشور وقعی به نظام‌های بین‌المللی نمی‌نهد و تعهدات بین‌المللی را اجرایی نمی‌کند. نتیجه این رفتارها در صحنه بین‌المللی آشفتگی ایجاد کرده که فقط به ایران نیز منحصر نمی‌شود. لاریجانی تصریح کرد: آمریکا بسیاری از گفت‏وگوها و معاهدات را زیرپا می‌گذارد. اگر این بی‌تعهدی از سوی دیگر کشورها نیز ادامه پیدا کند، چه سرنوشتی در انتظار بشریت خواهد بود.
وی گفت: آمریکا از معاهده موشکی با روس‌ها که با هدف جلوگیری از مسابقه تسلیحاتی پس از سال‌ها مذاکره به ‌دست آمده بود، به راحتی خارج شد و آن را زیرپا گذاشت. نتیجه این اقدام را می‌توان در آغاز یک مسابقه تسلیحاتی بسیار خشن در سطح دنیا دید. همچنین واشنگتن توافق با اروپا و چین را نیز برهم زدند و از توافق هسته‌ای با ایران خارج شدند.
رئیس مجلس با بیان اینکه توافق هسته‌ای با ایران پس از سال‌ها ماجراجویی علیه کشورمان به امضا رسید، خاطرنشان کرد: باراک اوباما دو نامه به ایران فرستاد و از تمایل خود برای مذاکره در زمینه اتمی صحبت کرد. در همین رابطه بحث بسیاری درباره اینکه با آنها مذاکره کنیم در داخل صورت گرفت و درنهایت با شروطی که گذاشته شده، آنها پذیرفتند غنی‌سازی در ایران انجام شود و تحریم‌ها را بردارند. لاریجانی تاکید کرد: پس از دو سال مذاکره با ۱+۵ به توافقاتی رسیدیم که با تایید شورای امنیت و سازمان ملل متحد این توافق تثبیت شد؛ آمریکا از این توافق نیز به‌راحتی خارج شد و تحریم‌ها را علیه ایران اعمال کرد. تمام این موارد نمونه‌هایی از بی‌نزاکتی در سطح بین‌الملل است که آمریکایی‌ها به آن دامن می‌زنند و ناامنی و بهم‌ریختگی در نظامات بین‌المللی به وجود می‌آورند.
وی با تشریح بخش دوم سفر خود به بلگراد که شامل مذاکرات دوجانبه میان ایران و صربستان می‌شود، اضافه کرد: یا توجه به وجود علاقه بین دو کشور، اقتضا می‌کرد در زمینه‌های مختلف بسترهای گسترش روابط را فراهم کنیم و برداشت من از مذاکرات با نخست‏وزیر و رئیس‏جمهوری صربستان این است که علاقه‌مند به همکاری با ایران در مسائل اقتصادی، علمی و فرهنگی هستند به همین جهت زمینه‌های این همکاری را باید دوطرف فراهم کنند. رئیس قوه مقننه با تحسین تلاش‌های کارکنان سفارت ایران در صربستان برای نزدیک شدن بیشتر روابط دو کشور، ادامه داد: امنیت در کشورمان به دلیل آن است که دشمنان می‌دانند که درگیری با ایران بسیار پرهزینه برای آنها خواهد بود و این موضوع دستاورد انقلاب اسلامی، دفاع مقدس و پایداری‌های ملت ایران است.
لاریجانی بیان کرد: ایران پای توافق هسته‌ای ایستاده بود، اما قصد آمریکا از برهم زدن توافق با هدف به دست آوردن منافع بیشتر از آن و البته غلبه بر کشورمان است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام