سرمقاله

شورش علیه نظم موجود

محمدعلی وکیلی

بزرگ‏ترین باند سارقان مامورنما که با جعل عنوان مامور اقدام به سرقت از اتباع خارجی می‌کردند، منهدم شد.
سرهنگ داود فرد جانشین رئیس پلیس آگاهی تهران اظهار کرد: در ابتدای سال جاری گزارش‌های متعددی از اتباع خارجی با مراجعه به مراکز انتظامی داشتیم که عنوان می‌کردند توسط چند نفر مامورنما مورد سرقت قرار گرفتند. با توجه به افزایش این آمار ما بر آن شدیم یک تیم مامور برای رسیدگی به این اتفاق در نظر بگیریم. وی ادامه داد: با توجه به آمار بسیاری که از این تخلفات داده شده بود اکیپ ما با بررسی توانست این گروه متخلف را دستگیر کند. موفق شدیم ۳ باند شامل ۷ نفر را شناسایی و دستگیر کنیم. تعدادی از آنها در تهران و تعدادی دیگر در استان البرز بودند که با توجه به شناسایی ضمن اقرار به تمام اتهامات، اموال مال‌باختگان نیز از آنها ضبط و کشف شد. سرهنگ فرد درباره ارزش اموال کشف شده گفت: ما تا الان ۲۰ مورد از این سرقت‌ها را شناسایی کردیم که بالغ بر ۱۵ میلیارد ریال ارزش اموال سرقتی بوده است‌.
وی درتوضیح شگرد این متخلفان گفت: این افراد به بهانه بازرسی خودرو اقدام به خفت‌گیری کرده و یا به بهانه اینکه آن‌ها داعشی هستند شروع به بازرسی از آن‌ها و سپس سرقت از آن‌ها می‌کردند. مال‌باختگان اکثرا از کشورهای سوریه، عراق و ترکیه هستند اما احتمال می‌د‌هیم که از اتباع کشورهای دیگر هم سرقت شده باشد اما ما همه شکایت‌ها در این زمینه را بررسی کردیم. جانشین رئیس پلیس آگاهی تهران افزود: این افراد از  انواع خودروها که متعلق به خودشان بوده است استفاده می‌کردند، اما هر بار نوعی تغییرات در آنها ایجاد می‌کردند که شناسایی نشوند. آنها تجهیزات پلیسی هم داشته‌اند که همگی قلابی بوده است. این افراد همچنین یک سری کارت برای خود تهیه کرده ‌بودند که توسط آن‌ها افراد را فریب می‌دادند. این متخلفان با توجه به قومیتی که داشتند مسلط به زبان فرانسه، انگلیسی و عربی بوده‌اند و از این طریق اتباع مختلف را فریب می‌دادند.
وی اضافه کرد: افرادی که از آنها سرقت شده همه خارجی بوده و از مبلغ هزار دلار تا ۶ هزار دلار از آن‌ها سرقت شده است که مجموعا ۱۵ میلیارد ریال می‌شود. سرهنگ فرد با بیان اینکه متخلفان همگی سابقه‌دار بوده‌اند گفت: این افراد در فرصت مناسب در بازرسی، برخی اموال را سرقت می‌کردند و بلافاصله محل را ترک می‌کردند ، از این رو شخص قربانی متوجه می‌شد که او مامور نبوده و مامورنما بوده است.
جانشین رئیس پلیس آگاهی تهران در پایان اظهار کرد: یکی از شگرد‌های سرقت در کشور ما شگرد مامورنما است. افراد باید در این شرایط از مامور کارت شناسایی بخواهند و در صورتی که اقناع نشدند با پلیس تماس بگیرند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام