سرمقاله

شورش علیه نظم موجود

محمدعلی وکیلی

EMS، به مجموعه‌ای از قطعات اطلاق می‌شود که از سال‌ها پیش در خودروهای با موتور احتراق داخلی به عنوان جایگزین سیستم کاربراتوری مورد استفاده قرار گرفته است.
ECU ، یک برد الکترونیکی است که با استفاده از میکروپروسسور مخصوص (دربردارنده لایه‌های مختلف نرم افزاری) و مدارات ورودی و خروجی متعدد، امکان دریافت، تحلیل ورودی‌ها و همچنین ارسال فرمان‌های لازم براساس شرایط تنظیم شده (کالیبراسیون) را دارا است.
از منظر قدرت پردازش میکروپروسسور استفاده شده در ECU می‌توان آن را به سه دسته ECU با میکروپروسسور 8 بیتی، ECU با میکروپروسسور 16 بیتی و ECU با میکروپروسسور 32 بیتی طبقه‌بندی کرد.
شرکت صنایع تولیدی کروز به عنوان پیشتاز در تولید قطعات الکترونیکی از حدود 12 سال پیش با تامین ECU با پردازنده 16 بیتی نیازهای خودروسازان را برآورده کرده است. با ارتقاء آپشن‌ها و اضافه شدن ویژگی‌های مختلف از قبیل کروز کنترل، ESC، سطوح آلایندگی بالا، استفاده از گیربکس اتوماتیک و‏... نسل ECU -32 بیتی را نیز از چند سال پیش طراحی کرده است. انواع‌ECU های 16 بیتی و 32 بیتی در شرکت کروز به صورت صد‏در‏صد داخلی‌سازی شده است.
وقتی خودروهای کاربراتوری جای خود را به خودروهای انژکتوری دادند، استفاده از قطعات الکترونیکی و الکترومکانیکی متعددی در سیستم کنترل موتور آغاز شد. یکی از این قطعات الکترونیکی ECU است که نقش اصلی را در سیستم مذکور بر عهده دارد. ECU‏مخففEngine Contro- Uni، واحد کنترل الکترونیکی موتور و مغز مدیریت این سیستم است.
سامانه مدیریت موتور (Engine ManagemenSystem) یا به اختصار EMS، به مجموعه‌ای از قطعات اطلاق می‌شود که از سال‌ها پیش در خودروهای با موتور احتراق داخلی به عنوان جایگزین سیستم کاربراتوری مورد استفاده قرار گرفته است. در اصل این سامانه با استفاده از حسگرهای متعدد، اطلاعات مربوط به شرایط عملکردی را برای تصمیم‌گیری مناسب به منظور بهینه‌سازی مصرف سوخت، کاهش آلایندگی، بهینه‌سازی توان و گشتاور و همچنین ارتقاء حس رانندگی در اختیار واحد کنترل الکترونیکی موتور یا ECU قرار می‌دهد تا این قطعه حیاتی با در نظر گرفتن شرایط متعدد محیطی، نیاز راننده و همچنین براساس استراتژی‌های کنترلی پیچیده و با استفاده از عملگرهای متعدد امکان دستیابی به اهداف موردنظر را فراهم آورد.
در اصل قطعه ECU به عنوان قلب تپنده سامانه مدیریت موتور یک برد الکترونیکی است که با استفاده از میکروپروسسور مخصوص (دربردارنده لایه‌های مختلف نرم‏افزاری) و مدارات ورودی و خروجی متعدد، امکان دریافت، تحلیل ورودی‌ها و همچنین ارسال فرمان‌های لازم براساس شرایط تنظیم شده (کالیبراسیون) را دارا است.
از منظر قدرت پردازش میکروپروسسور استفاده شده در ECU، می‌توان آن را به سه دسته ECU با میکروپروسسور 8 بیتی، ECU با میکروپروسسور 16 بیتی و ECU با میکروپروسسور 32 بیتی طبقه‌بندی کرد.
نخستین‌ECU های مورد استفاده در خودروها از میکروپروسسورهای ساده‏تر استفاده می‌شد که با افزایش نیاز به محاسبات بدون وقفه، افزایش متغیر‌ها، ورودی‌ها و همچنین بالا رفتن سطح استانداردها و نیاز خودروسازان و عموم مصرف‌کننده‌ها، نیاز به استفاده از‌ECU های پیشرفته‌تر بیش از پیش احساس می‌شد.
شرکت صنایع تولیدی کروز به عنوان پیشتاز در تولید قطعات الکترونیکی از آغاز تامین سامانه مدیریت موتور، از حدود 12 سال پیش با تامین ECU با پردازنده 16 بیتی، نیازهای خودروسازان را برآورده کرده و همزمان با ارتقاء آپشن‌ها و اضافه شدن ویژگی‌های مختلف از قبیل کروز کنترل، ESC، سطوح آلایندگی بالا، استفاده از گیربکس اتوماتیک و‏... طراحی نسل ECU‏ 32بیتی را نیز از چند سال پیش آغاز کرده و اکنون آماده تولید انبوه شده است که به زودی طی مراسمی از آن رونمایی خواهد شد.
انواع‌ECU های 16 و 32 بیتی در شرکت کروز به‌صورت صد‏در‏صد داخلی‌سازی شده است که شامل طراحی و صحه‌گذاری سخت‌افزار و نرم‌افزار، آزمون‌های متفاوت، کالیبراسیون سطح موتور و خودرو، تولید و آزمون نهایی است. همچنین با توجه به دانش موجود و برحسب درخواست خودروساز امکان اضافه کردن توابع جدید از قبیل خودروهای دوگانه‏سوز و آپشن‌های جدید از قبیل توربوشارژ و... به‌صورت کامل امکان‌پذیر است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام