سرمقاله

گمشده مجلس دهم

ژوبین صفاری

عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق روز گذشته با انتشار بیانیه‌ای از انجام اصلاحات مهم در کابینه وزارتی در پاسخ به درخواست تظاهرکنندگان خبر داد.
به گزارش ایلنا به نقل از القدس العربی، عبدالمهدی تاکید کرد که مقام‌ها گاهی مجبور به محدود کردن اینترنت هستند آن هم در مواقعی که از اینترنت برای انتشار خشونت استفاده می‌شود. وی تاکید کرد که این اقدام‌ها محدود بوده و تا حد امکان موقتی خواهد بود.
عبدالمهدی گفت: «تظاهرات صلح‌آمیز از مهمترین رویدادهایی است که پس از سال ۲۰۰۳ بر کشور گذشته است اما باید این تظاهرات در راستای خدمت به بازگشت زندگی طبیعی باشد».
در ادامه این بیانیه آمده است: «تظاهرات در اعمال فشار بر قدرت‌های سیاسی و دولت و مقام‌های قانونگذار، اجرایی و قضایی برای تصحیح روش‌ها و پذیرش تغییرات کمک کرده و از این پس نیز کمک خواهد کرد».
عبدالمهدی در ادامه این بیانیه تاکید کرده است که دولت و مقامات قضائی به تحقیق در پرونده شهدا و مجروحان تظاهر کننده و یا از بین نیروهای امنیتی ادامه خواهد داد و هیچ یک از تظاهر کنندگان در بازداشت باقی نخواهند ماند و هر کس که جرمش ثابت شود از هر طرف و جبهه‌ای که باشد برای محاکمه معرفی می‌شوند. بنابراین هر کس که عملی خلاف قانون انجام داده باشد، تحت پیگرد قانونی قرار می‌گیرد.
عبدالمهدی روز جمعه نیز از معترضان خواست که بر صلح‌آمیز بودن تظاهرات خود پایدار باشند. وی به مخالفان هشدار داد که مجازات‌های سختی علیه آنها حتی تا حکم حبس ابد اعمال می‌شود. در این بیانیه همچنین تاکید شده بود که مجازات مرتکبین جنایت علیه شهروندان بی‌گناه و نیروهای امنیتی حبس است که دوره آن از هفت سال بیشتر نخواهد شد.
در ادامه این بیانیه آمده است: «جریمه آتش زدن منازل شهروندان و مقرهای نیروهای امنیتی و ادار‌های رسمی و شبه‌رسمی حبس ابد یا موقت و جریمه تخریب و یا اشغال ساختمان‌های و یا املاک عمومی بسیار سخت خواهد بود».


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام