سرمقاله

گمشده مجلس دهم

ژوبین صفاری

به تازگی بالغ بر ۴ هزار صفحه از اسناد محرمانه فیس‏بوک منتشر شد تا پرده از فعالیت‌های داخلی و بعضاً غیرقانونی این شبکه اجتماعی کنار رود.
دانکن کمپبل، گزارشگر شناخته شده، روز گذشته صدها ایمیل داخلی، گزارش و اسناد محرمانه فیسبوک در دهه ۲۰۱۰ میلادی را منتشر کرد که به رویکرد این شرکت نسبت به حریم خصوصی و سازوکار همکاری آن با توسعه‌دهندگان اپلیکیشن برای دسترسی به اطلاعات کاربران می‌پردازند.
این اسناد در اصل بخشی از پرونده شکایت استارت‏آپی به نام Six4Three علیه فیسبوک بودند که به خاطر قطع دسترسی یکی از اپ‌هایش به پلتفرم توسعه‌دهندگان فیس‏بوک در دادگاه گشوده است و قرار بر این بود که اسناد ارائه شده توسط این استارت‏آپ محرمانه باقی بمانند اما در نهایت به بیرون درز کردند.
البته اشاره کنیم برخی از این اسناد پیش‏تر لو رفته بودند؛ کمیته فرهنگ دیجیتال، رسانه و ورزش پارلمان بریتانیا قبلا صدها صفحه از این اطلاعات را در گزارشی جداگانه منتشر کرده بود. آنها این اطلاعات را در جریان دیدار تد کرامر موسس Six4Three از بریتانیا جمع‌آوری کرده بودند و چند ماه پیش از انتشار کامل این اسناد، کمپبل آنها را در اختیار جمعی از روزنامه‌نگاران NBC News و دیگر خبرگزاری‌ها قرار داد و آنها نیز خبرهای مختلفی را با تکیه بر این اطلاعات منتشر کردند.
فیس‏بوک اما مدت‌هاست که با انتشار اسناد محرمانه مقابله می‌کند و استدلالش هم این است که چنین اسنادی تصویر درستی را از فعالیت‌های آن به کاربران ارائه نمی‌کنند. یکی از نمایندگان این شرکت در بیانیه‌ای به بیزینس اینسایدر گفت: «این اسناد قدیمی توسط فردی که مخالف فیس‏بوک بوده به دست آمده‌اند و بدون در نظر داشتن قوانین آمریکا منتشر شده‌اند.»
منبع: دیجیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام