سرمقاله

سوالات بی‫جواب در هیاهوی سوال از رئیس جمهوری

ژوبین صفاری

تعدادی از مواد لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور در جلسه دیروز هیئت دولت که در دو نوبت صبح و عصر به ریاست حجت‏الاسلام‏و‏المسلمین حسن روحانی رئیس‏جمهوری برگزار شد، مورد بررسی و تصویب قرار گرفت.
به گزارش پایگاه اطلاع‏رسانی دفتر هیئت دولت، در این جلسات، هیئت وزیران موادی از لایحه بودجه سال ۱۳۹۹ کل کشور را بررسی و به تصویب رساندند و ادامه رسیدگی به این لایحه را به جلسات آتی موکول کردند.
تصویب آیین‌نامه تشکیل ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‏سازی کشور برای معلولان
اعضای دولت همچنین، در راستای تکلیف مندرج در قانون حمایت از معلولان، آیین‌نامه اجرایی تشکیل ستاد هماهنگی و پیگیری مناسب‏سازی کشور برای افراد دارای معلولیت را به تصویب رساندند.
هدف از تشکیل ستاد مذکور، نظارت و هماهنگی به منظور مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری کشور برای معلولان است و کلیه دستگاه‏های مشمول موظفند از زمان تصویب و ابلاغ این آیین‌نامه، ضمن نظارت بر امر مناسب‌سازی ساختمان‏ها و اماکن عمومی، به‏گونه‌ای عمل کنند که مناسب‌سازی ساختمان‌های مربوط، حداکثر ظرف سه‏سال پس از ابلاغ این آیین‌نامه به‏طور‏کامل پایان پذیرد. دولت همچنین، سازمان ملی استاندارد ایران را موظف به تدوین استانداردهای طراحی درگاه‏ها و وبگاه‏های الکترونیکی (سامانه‏های ارائه خدمات الکترونیکی) کلیه دستگاه‏های مشمول جهت مناسب‌سازی و دسترس‌پذیری افراد دارای معلولیت، ظرف سه ماه پس از ابلاغ این آیین‌نامه، کرد. وزارت صمت نیز مکلف شد تمهیدات لازم را برای تامین خودروهای موردنیاز معلولان و خدمات پس از فروش آن از طریق شرکت‏های خودروساز داخلی یا شرکت‏های کاربری‏ساز (مناسب‏سازی خودرو) و یا واردات، به عمل آورد. تولید برنامه‏های آموزشی و آگاه‏‏سازی مرتبط با مناسب‏سازی و پخش رایگان حداقل یک‏ساعت در هفته، از دیگر اقداماتی است که سازمان صدا‏و‏سیما با همکاری وزارت فرهنگ و ارشاد اسلامی، بنیاد شهید و امور ایثارگران و سازمان بهزیستی کشور موظف به انجام آن هستند.
شهرداری‌ها و دهیاری‏های سراسرکشور نیز موظفند در جهت مناسب‏سازی و دسترس‏پذیری محیط، معابر، اماکن و وسایل حمل و نقل عمومی و مبلمان‏ شهری، اقدامات لازم را به عمل آورند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام