سرمقاله

چالش مجلس با دولت

جلال خوش‫چهره

رئیس مجلس شورای اسلامی تاکید کرد که شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا امری موقتی است و هرگز نمی‌خواهد جایگزین مجلس شود.
به گزارش خبرگزاری‌ها، علی لاریجانی در نشست خبری روز یکشنبه خود گفت: ممکن است نگاهی به شورای هماهنگی اقتصادی سران قوا وجود داشته باشد که این شورا امری موقتی است و رهبری خواستند برای شرایط فعلی سازوکاری در نظر گرفته شود. در آنجا ما مراقبیم که قانونگذاری نشود، مگر این‌که ضرورتی وجود داشته باشد. مثلا بحران ارز باید مهار می‌شد و سازوکاری در نظر گرفته می‌شد اما این موضوع موقت است و این شورا هرگز نمی‌خواهد جایگزین مجلس شود و نباید هم بشود.
رئیس مجلس تاکید کرد: نگهبانی از جایگاه مجلس مهم است و جایگاه مجلس نباید تهدید شود.
لاریجانی درباره سیاست‌های کلی نظام قانونگذاری و هماهنگی امر قانونگذاری با این سیاست‌ها گفت: یک بخش‌هایی از سیاست‌های ابلاغی رهبری مانند تنقیح قوانین و مکانیزم‌های نظارتی بیشتر در حال انجام است، برخی هم نیاز به مشخص کردن حد و مرزها و یا نظام‌های ارزیابی قوانین است که بعد از ابلاغ سیاست‌های کلی جلسه‌ای با معاونت حقوقی دولت و قوه قضائیه و شورای نگهبان و مجمع تشخیص مصلحت نظام و کمیته کاری تشکیل شد و منتظر نتایج کارشناسی آن هستیم تا جلسات بعدی را بگذاریم که نحوه اجرا را نیز مشخص کنیم که هر بخشی در سیستم خود کارها را سامان‌دهی کند.
وی ضمن گلایه از استفاده از کلمه لابی دستگاه‌ها با مجلس گفت: عنوان می‌شود که برخی از دستگاه‌ها با مجلس و کمیسیون‌هایش لابی می‌کنند. این کلمه اشتباهی است چرا که آنها مشکلاتشان با دولت حل نمی‌شود و برای حل آن به مجلس و کمیسیون‌های تخصصی مراجعه می‌کنند.
وی تصریح کرد: بهتر است که از این کلمه استفاده نشود چرا که برداشت‌های دیگری از آن می‌شود. البته این موضوع اشکالی ندارد که آنها برای حل مشکلاتشان به مجلس روی می‌آورد، در کلان باید شاهد اصلاحات ساختاری معقول و سنجیده بودجه باشیم.
لاریجانی با بیان این‌که پرونده‌های تخلفات مسئولان اجرایی قبل و حال در دیوان محاسبات باز است، گفت:‌ الان پرونده‌های زیادی در دیوان محاسبات از تخلفات مسئولان اجرایی قبل و حال وجود دارد و بعضی از این موارد نیز براساس تحقیق و تفحص‌هایی است که مجلس انجام داده و یا دیوان محاسبات کمک کرده و با هم انجام داده‌ایم و این طور نیست که این تحقیق و تفحص‌ها هدر رود.
وی در پاسخ به سوالی درباره عملکرد مجلس دهم درباره تحقق شعار سال گفت: از مسائلی که مجلس به طور فوری روی آن کار کرد این بود که کمیسیونی را برای این کار مشخص کرد که آقای فولادگر مسئول آن است و قانون رفع موانع تولید توسط این کمیسیون ارائه شد و در مجلس مورد تصویب قرار گرفت که یکی از قوانین مترقی کشور است. البته همه زوایای آن اجرا نشده و من این را قبول دارم اما کار مجلس قانونگذاری است.
رئیس مجلس اظهار کرد: علاوه بر این همین کمیسیون چندین گزارش به مجلس درمورد نواقص در اجرای حمایت از قانون حمایت از تولید ملی به مجلس ارائه داد و هم در نظارت برای تحقق شعار سال کار شده و ما پیگیر این موضوع هستیم.
رئیس مجلس درباره مشورت با نمایندگان مجلس درباره اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت اظهار کرد: در جلسات مختلف بحث یارانه‌ها در مجلس جدا از جلسات سران قوا مطرح شد، این طرح هم دو سال پیش مطرح بود و هم در مهرماه ۹۸ مطرح شد. سازمان برنامه بودجه و مرکز پژوهش‌های مجلس نیز گزارشاتی را به نمایندگان ارائه کردند.
وی گفت: هیئت رئیسه مجلس نیز سازوکاری را تعیین کرد و یکی از نواب رئیس نیز طرح را بررسی و گزارشی را نیز ارائه کرد بنابراین این طرح در مجلس مطرح بود.
لاریجانی خاطرنشان کرد: اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت تصمیم مجلس نبود، چون مجلس قبلا در سال ۱۳۸۸ قانونگذار بود.
وی گفت: البته ممکن است درباره زمان و روش اجرای طرح مدیریت مصرف سوخت اختلاف نظر وجود داشته باشد، چون اختیار به دولت واگذار شده بود دولت آن را اجرا کرد.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام