سرمقاله

چالش مجلس با دولت

جلال خوش‫چهره

رشد پنج‏درصدی ساخت‏و‏ساز در تهران در شرایطی که معاملات مسکن ۴۱ درصد کاهش یافته، می‌تواند دوره تنفس کوتاه‏مدتی را برای بازار مسکن پایتخت ایجاد کند.
به گزارش ایسنا، مهرماه امسال برای ۵۵۲۴ واحد مسکونی در شهر تهران، مجوز ساخت صادر شده که نسبت به شهریور امسال و مهرماه پارسال به ترتیب ۲۸ و ۵.۱ درصد افزایش یافته است. به‏طور‏کلی در هفت‏ماهه نخست سال جاری ۳۷ هزار و ۲۲۶ واحد مسکونی بر اساس پروانه‌های ساختمانی در حال احداث بوده که نسبت به هفت‏‏ماهه نخست سال ۱۳۹۷ بالغ بر ۸.۴ درصد کاهش نشان می‌دهد.
آمار گویای رسیدن وضعیت ساخت‏و‏‏ساز مسکن در تهران به حدود یک‏سوم سال‌های ۱۳۹۱ و ۱۳۹۲ در زمان رونق بازار مسکن است، اما معاملات نیز تقریبا به همین مقدار کاهش نشان می‌دهد. لذا نگرانی از فشار تقاضا لااقل برای دوره کوتاه‏مدت وجود ندارد، اما قطعا این شرایط نمی‌تواند پایدار باشد.
وام ساخت افزایش یافته، هزینه‌ها نیز همین‏طور
امسال سقف تسهیلات پرداختی به سازندگان در شهر تهران از ۱۱۰ میلیون تومان برای هر واحد مسکونی به ۱۷۰ میلیون تومان افزایش پیدا کرده، هرچند سازندگان معتقدند این مبالغ جبران رشد هزینه‌ها را نمی‌کند.
محمدمهدی مافی، عضو هیئت مدیره انجمن انبوه‌سازان استان تهران با بیان این‌که سودهای تا ۴۰ درصدی بخش ساخت‏و‏ساز در واقع نوعی غلبه بر شرایط تورم عمومی محسوب می‌شود، گفت: معمولاً در ساخت‏و‏سازهای شهری، سود سازندگان از واحدهای مسکونی بین ۳۰ تا ۴۰ درصد در مدت زمان دو‏ساله است. بیش از ۴۰ درصد به ندرت اتفاق می‌افتد و کمتر از ۴۰ درصد رغبت سرمایه‌گذاری را پایین می‌آورد، ولی معمولاً از زمان شروع تا پایان پروژه به طور دائم تورم به سازندگان تحمیل می‌شود.
وی میانگین قیمت تمام‏شده یک واحد مسکونی در شهر تهران را ۸.۵ تا ۹ میلیون تومان دانست و افزود: با توجه به قیمت متوسط شهر تهران یعنی ۱۲.۴ میلیون تومان روی کاغذ، سازندگان ۳.۵ تا ۴ میلیون تومان سود می‌برند، اما به دلیل افزایش شدید قیمت زمین که مهم‌ترین مولفه در بخش ساخت‏و‏ساز محسوب می‌شود دیگر نمی‌توانند پروژه‌ای همانند آن‌چه در حال حاضر می‌فروشند را بسازند و معمولاً سازندگان مجبور به تعریف پروژه‌های کوچک‌تر می‌شوند.
مطابق طرح جامع مسکن، برای ایجاد تعادل در بازار مسکن باید سالیانه یک میلیون واحد مسکونی احداث شود، اما بر اساس پروانه‌های ساختمانی، این رقم به ۳۰۰ تا ۳۵۰ هزار واحد رسیده و کارشناسان از جمله دلایل جهش قیمت مسکن را به‏هم‏خوردن توازن بین عرضه و تقاضا عنوان می‌کنند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام