سرمقاله

چالش مجلس با دولت

جلال خوش‫چهره

در جریان جلسه روز گذشته پارلمان عراق، استعفای نخست‌وزیر این کشور پذیرفته شد. محمد الحلبوسی،‌ رئیس پارلمان عراق دیروز ضمن قبول استعفای عادل عبدالمهدی، نخست وزیر عراق خطاب به برهم صالح‌،‌ رئیس‌جمهوری عراق از او خواست براساس ماده ۷۶ قانون اساسی این کشور نخست وزیر جدید معرفی کند.
جلسه فوق‌العاده روز گذشته پارلمان عراق برای بررسی استعفای عادل عبدالمهدی از سمت نخست‌وزیری،‌ قانون انتخابات و درگیری‌ها و کشته‌های استان‌های جنوبی به خصوص شهر ناصریه مرکز استان ذی‌قار تشکیل شد.
عادل عبدالمهدی درپی تظاهرات مردمی عراق و بعد از اظهارات مرجع عالیقدر شیعیان و درخواست برای کناره‌گیری، شنبه درخواست استعفای خود را تقدیم پارلمان کرد. ساز و کار قانون اساسی برای برکناری دولت در عراق اینگونه است که استعفا با موافقت اکثریت مطلق پارلمان و طبق ماده ۸۱ صورت گرفته و براساس این ماده رئیس‌جمهوری ریاست کابینه را برعهده می‌گیرد.
به گزارش ایسنا، بعد از آن رئیس‌جمهوری به مدت ۱۵ روز نامزدی را برای تشکیل دولت مکلف می‌کند. همچنین یک پنجم اعضای پارلمان می‌توانند خواستار استیضاح نخست وزیر شوند. در عین حال می‌توان با اکثریت مطلق تعداد اعضای پارلمان دولت را برکنار کرد و درصورت برکناری نخست وزیر،‌ دولت مستعفی قلمداد می‌شود.
از سوی دیگر یک منبع آگاه در پارلمان عراق، اسامی افراد جایگزین برای جانشینی عادل عبدالمهدی در پست نخست وزیری این کشور را فاش کرد.
به گزارش ایرنا، این منبع آگاه روز گذشته به خبرگزاری اسپوتنیک روسیه گفت: پس از تایید نهایی استعفای عبدالمهدی این افراد به صورت رسمی معرفی می‌شوند. این منبع که خواست نامش فاش نشود، افزود که چندین نامزد برای پست نخست وزیری عراق نام برده شده‌اند که منحصرا نام «حیدر العبادی» نخست وزیر پیشین، «عزت الشابندر» معاون اسبق پارلمان و «علی الشکری» مشاور حقوقی ارشد مطرح شده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام