سرمقاله

چالش مجلس با دولت

جلال خوش‫چهره

پس از ماه‌ها انتظار و انتشار تیزرهای گوناگون سرانجام پیکاپ الکتریکی تسلا سایبرتراک معرفی شد، اما طراحی تیز و علمی-تخیلی سریعاً مخالفان زیادی پیدا کرد. سایبرتراک در عرض چندساعت، کل اخبار خودرویی را به خود اختصاص داد و البته کمپانی‌های سازنده بازی‌های ویدئویی طراحی جعبه‌ای و تیز این پیکاپ را به سخره گرفته و آن را با بازی‌های ویدئویی دهه 90 میلادی مقایسه کردند.
و حالا حتی لگو هم تسلا را دست می‌اندازد! این کمپانی سازنده اسباب‌بازی در توئیتر تصویری از یک آجر لگوی ساده منتشر کرده که روی چرخ‌ها قرار گرفته است. لگو با حالتی خنده‌دار گفته است: «تکامل پیکاپ اینجاست. ضد آبِ تضمین‏شده»!
واضح است که این جملات به لحظه‌ای شرم‌آور مربوط می‌شود که ایلان ماسک به طراح تسلا گفت توپ فلزی بزرگی را به شیشه‌ سایبرتراک بزند. این لحظات که به‌صورت زنده پخش می‌شد بر شیشه‌های ضدگلوله‌ این پیکاپ تاکید کرد، اما هر دو شیشه فوراً شکسته شد که سورپرایز شدن ماسک را در پی داشت.
ماسک بعداً ادعا کرد شیشه به خاطر آسیب‏دیدن پایه‌اش شکسته است. دلیل آن نیز کوبیدن پتکی روی درِ فولادی ضدزنگ خودرو برای نشان‏دادن میزان استحکام این پیکاپ اعلام شده است.
اگرچه تسلا سایبرتراک فضای مجازی را درنوردیده، اما از طرف دیگر طرفداران زیادی هم پیدا کرده است. ایلان ماسک می‌گوید بیش از 250 هزار سفارش خرید این خودرو با سپرده‌ی 100 دلاری دریافت کرده است.
با قیمت آغازین 39900 دلاری، سایبرتراک پایه دارای یک پیشرانه بوده و شتاب صفر تا 100 کیلومتر در ساعت 6.5 ثانیه‌ای دارد. مدل‌های بعدی که گران‌تر بوده از دو و سه پیشرانه الکتریکی استفاده کرده و شتاب دیوانه‌واری دارند. پرچم‌دار سایبرتراک قیمت 69900 دلاری داشته، ولی فکر می‌کنیم نسخه‌ لگوی آن بسیار ارزان‌تر خواهد بود!
منبع: پدال (pedal.ir)


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام