سرمقاله

چالش مجلس با دولت

جلال خوش‫چهره

سخنگوی قوه قضائیه گفت: ما کسانی را که در مقام اعتراض به خیابان آمدند و علی رغم اینکه فاقد مجوز قانونی بود آنها را اراذل و اوباش و اغتشاشگر نمی‌دانیم.
به گزارش ایسنا، غلامحسین اسماعیلی در پانزدهمین نشست خبری خود گفت: اکثریت بازداشت‌شدگان حوادث اخیر که در روزهای اغتشاشات بازداشت بودند آزاد شدند و امروز عدد بازداشتی‌های ما به حداقل رسیده و در تهران تعداد بازداشتی‌ها ۳۰۰ نفر است که درمورد آنها تاکید شده که مقامات قضایی با بررسی دقیق وضعیت بازداشت‌شدگان را روشن کنند. کسانی که در زمره خرابکاران هستند در اسرع وقت پرونده‌شان به دادگاه ارسال شود و باقی مانده آنها نیز آزاد خواهند شد.
وی درباره آخرین وضعیت پرونده آمدنیوز گفت: پرونده گسترده‌ای است و تا امروز اطلاعات خوبی از این پرونده به دست آمده است. هم در دستگیری این متهم اقدام اطلاعاتی بی‌نظیر اتفاق افتاد و هم در جمع‌آوری اطلاعات این پرونده. اسماعیلی افزود: انبوهی از اطلاعات در اختیار ما است. عزیزانمان در سازمان اطلاعات سپاه که کاشف و ضابط پرونده هست مشغول بررسی و انطباق محتویات به دست آمده هستند. در زمانی که پایگاه فعال بود اخبار جعلی زیاد داشت و تشخیص سره از ناسره نیازمند کار کارشناسی دقیق است که در حال انجام است.
وی درباره این‌که آیا عنوان محاربه و افساد فی‌الارض در‌مورد بازداشت‌شدگان صادق است؟ گفت: ما به عنوان دستگاه قضا پیش داوری نمی‌کنیم و اعمال مجرمانه منتسب به هر فرد را ابتدا رکن مادی آن را بررسی می‌کنیم و اگر انتساب داشت رکن معنوی و بعد رکن قانونی را بررسی می‌کنیم تا ببینیم اقدام شخص با کدام عناوین مجرمانه قانون ما انطباق دارد. ما براساس اسناد و مدارک و دلایل در پرونده و ادله جمع آوری شده در چارچوب ضوابط به اتهامات رسیدگی می‌کنیم و برای ما رسیدگی عادلانه برمبنای قانون موضوعیت دارد. پیش داوری نمی‌کنیم که مفسد فی‌الارض و یا محارب‌اند یا اقدامشان تخریب بوده یا اقدام علیه امنیت ملی بوده است‌. پرونده را قاضی بررسی می‌کند و او مشخص می‌کند. باید صبر کرد دید تحت چه عنوانی برای آنها کیفرخواست صادر و مجازات می‌شوند؟
اسماعیلی در پاسخ به سوالی در‌‌مورد دستور اخیر رئیسی در رابطه با طرح اصلاح افزایش قیمت بنزین و موظف کردن سازمان بازرسی کل کشور به نظارت دقیق بر محل هزینه کرد درآمدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین، گفت: تکلیفی که به سازمان بازرسی کل کشور شده این بود که نظارت کند. رقمی که در جلسه سران قوا تصویب شده این بود که درآمد افزایش ناشی از سوخت به دهک‌های نیازمند پرداخت شود. در جهت تحقق این امر کارگروهی در سازمان بازرسی کل تشکیل شده و محاسبه شده درآمد روزانه ناشی از افزایش سوخت به چه میزان بوده و گزارش گیری از دولت و راستی آزمایی گزارش‌ها در رابطه با طرح معیشتی و حمایتی انجام می‌شود. این‌که فردی انتقاد داشته باشد در این چرخه قرار نگرفته است. اقدام ما مربوط به میزان درآمد ناشی از این افزایش است که سازمان بازرسی به آن ورود کرده است.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام