سرمقاله

چالش مجلس با دولت

جلال خوش‫چهره

رئیس پلیس پایتخت اعلام کرد: پلیس پیشگیری در جریان وقایع و ناآرامی‌های اخیر 24 نفر از عاملان اصلی تخریب و آتش‏زدن بانک‌ها، 22 نفر از عوامل تخریب و آتش‏زدن جایگاه سوخت و پنج نفر از عوامل غارت فروشگاه‌ها را دستگیر کردند.
سردار حسین رحیمی در اجرای سی‏و‏یکمین مرحله از طرح رعد که صبح دیروز در مقر مرکزی پلیس پیشگیری پایتخت برگزار شد، گفت: در این مرحله از طرح رعد 375 حکم قضایی اخذ شد و به وسیله آن 779 زورگیر، مالخر و سارق (سارق به عنف، سارق منزل، سارق لوازم خودرو موبایل قاپ و ...) و 273 خرده‏فروش را دستگیر کردیم. وی ادامه داد: در اجرای این طرح بیش از 8000 قلم انواع اموال مسروقه کشف و ضبط شد و 1148 پرونده سرقت به نتیجه رسید.
به گفته سردار رحیمی، در سی‏‏و‏یکمین مرحله از طرح رعد، 30 باند منهدم شد و 85 درصد اموال مسروقه نیز به مالکان‏شان تحویل داده شد. همچنین در اجرای این مرحله از طرح رعد، در مجموع شش قبضه سلاح جنگی و گرم به همراه 170 عدد فشنگ و 51 قبضه سلاح سرد شامل چاقو و قمه و‏... کشف و ضبط شده است.
فرمانده انتظامی تهران بزرگ همچنین درمورد تعداد سارقان سابقه‌دار نیز گفت: از کل سارقان 376 نفر دارای سابقه جرم هستند که از دو سه بار و تا تعدادی زیاد دستگیر شده‌اند. سردار رحیمی با اشاره به اقدامات پلیس در مبارزه با قاچاق کالا در طرح رعد ادامه داد: در حوزه مبارزه با قاچاق کالا 38 قاچاقچی عمده کالا دستگیر و بالغ بر 220 هزار قلم انواع و اقسام کالای قاچاق کشف و ضبط شده است، هفت باند منهدم شد و ارزش ریالی اقلام مکشوفه 204 میلیارد تومان برآورد شده است. وی از دستگیری 273 خرده‏فروش مواد مخدر نیز خبر داد و گفت: از این افراد 16 کیلوگرم موادمخدر کشف شده است.
سردار رحیمی با اشاره به ناآرامی‏های اخیر در تهران که در پی افزایش قیمت و سهمیه‏بندی بنزین رخ داد، گفت: ماموران پلیس پیشگیری در جریان این وقایع 24 نفر از عاملان اصلی تخریب و آتش‏زدن بانک‌ها، 22 نفر از عوامل تخریب و آتش‏زدن جایگاه سوخت و پنج نفر از عوامل غارت فروشگاه‌ها را دستگیر کردند که سه چهار نفر از دستگیرشدگان در همین طرح هم بودند. وی آماری از شمار کلی دستگیرشدگان ارائه نکرد و گفت: این موارد تنها درحوزه پلیس پیشگیری بود. رحیمی تاکید کرد که طرح های رعد پلیس با تمام توان ادامه خواهد داشت.
فرمانده انتظامی تهران بزرگ در حاشیه اجرای طرح رعد نیز اعلام کرد که برای برخورد با دلالان بازار ارز که از چند روز پیش دوباره وارد این بازار شده و با برخی از صرافی‌ها نیز همکاری کرده‏اند، دستور ویژه صادر کرده است.
سردار رحیمی درباره بازگشت برخی از دلالان ارز، گفت: متاسفانه در چند روز اخیر بعضی از دلالان ارز بازگشته‌اند که از روز دوشنبه دستور ویژه‏ای را به پلیس امنیت و پلیس امنیت اقتصادی برای برخورد با این افراد صادر کردم. وی با بیان اینکه پلیس اجازه نخواهد داد تا این افراد امنیت اقتصادی کشور را به مخاطره بیندازند، گفت: به این افراد و نیز صرافی‌هایی که با این افراد کار می‏کنند هشدار جدی می‏دهم که با هرگونه تخلف برخورد خواهیم کرد.
سردار رحیمی همچنین با اشاره آلودگی هوای شهر تهران گفت: امروز پس از چند روز آلودگی هوا، بالاخره باد و باران به داد ما رسید و هوا کمی بهتر شد. وی در مورد اقدامات پلیس در برخورد با خودروهای آلاینده و کاهش آلودگی هوا نیز گفت: در این ایام پلیس با تمام توان پای کار آمد. طبق آمارهای ما از ابتدای سال 29 هزار خودروی دودزا در تهران جریمه شدند. 1200 خودرو هم فک پلاک شدند و به تعمیرگاه اعزام شدند. به گفته رئیس پلیس پایتخت، در مورد معاینه فنی هم از ابتدای امسال تا کنون بالغ بر سه میلیون بوده که این هم برای تهران است و هم برای شهرهای دیگر.
به گفته فرمانده انتظامی تهران بزرگ حدود 60 تا 70 درصد آلودگی هوا بر‏می‌گردد به خودروهایی که دودزا هستند و در همین راستا نیز پلیس خود را موظف به برخورد با خودروهای آلاینده می‌کند. وی با اشاره به تداوم اجرای طرح ساماندهی رانندگی با موتورسیکلت‌ها در تهران گفت: این طرح را با جدیت و حساسیت دنبال خواهیم کرد. در این میان بعضی از موتورسیکلت‌ها در آلودگی هوا نیز نقش ویژه‌ای دارند و در همین راستا برخورد با موتورسیکلت‌های دودزا نیز در دستور کار پلیس است.
رحیمی درپاسخ به پرسشی در مورد انتقاد یکی از اعضای شورای شهر تهران از طرح کاهش آلودگی هوا و تاکید بر ناکارآمد بودن آن گفت: جلسات مشترکی با شهرداری داریم و معایب طرح کاهش آلودگی هوا را تا قبل از پایان سال آماده خواهیم کرد تا ان‌شاءالله آن‌ها را برطرف کنیم و سال آینده اجرا شود. رئیس پلیس تهران بزرگ در مورد معاینه فنی اتوبوس‌های شرکت واحد و مراکز نظامی نیز گفت: همین فشارهایی که وجود داشت باعث شده که خیلی از این اتوبوس‌ها و ناوگان نوسازی شوند و بخش زیادی از اتوبوس‌های نظامی نو شده، اتوبوس‌های شرکت واحد هم که دچار مشکل بودند اصلاح شدند. سردار رحیمی در عین حال تاکید کرد: همه دستگاه‌هایی که روی بحث آلودگی نقشی دارند باید وظیفه‌شان را به درستی انجام دهند.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام