سرمقاله

بدن‫های یخ‫ زده از وعده‫های پوچ

ژوبین صفاری

در مورد مضرات قند بارها هشدار داده شده، اما آیا می‌دانید وقتی گازی به شیرینی یا شکلات مورد علاقه‌تان می‌زنید، دقیقاً چه اتفاقی در بدن‌تان می‌افتد؟ به‏خصوص اگر از آن دست کسانی هستید که زندگی بدون شیرینی‌جات برایشان غیر‌قابل تصور است، خوب است بدانید مصرف قند دقیقاً چه تاثیری بر بدن‌تان دارد.
می‏تواند سطح انسولین در بدن را بالا ببرد
یکی از آنی‌ترین آثار قند بر بدن، تولید بیشتر انسولین است، ماده‌ای که قند خون را تنظیم می‌کند. تحقیقات نشان داده، قند موجود در نوشیدنی‌ها به‏سرعت جذب بدن می‌شود، به همین دلیل گلوکز خون و سطح انسولین سریعاً بالا می‌رود. این مسئله به مرور می‌تواند باعث بروز مقاومت انسولینی (حالتی که در آن بدن برای کارا بودن به انسولین بیشتر و بیشتری نیاز پیدا می‌کند) شود و سلامت متابولیک فرد را به خطر اندازد. قندهای طبیعی مثل قند درون میوه‌ها، این تاثیر منفی را ندارند؛ چون با فیبر همراه هستند که به جذب آهسته قند کمک می‌کند.
باعث بالا‏رفتن وزن می‌شود
بدن برای تامین انرژی مورد نیاز خود به مقداری قند نیاز دارد، اما باقی قندی که مصرف کرده‌اید به شکل چربی در بدن شما ذخیره می‌شود. تحقیقات نشان داده میان مصرف قندهای افزودنی و افزایش وزن و چاقی ارتباط وجود دارد، مسئله‌ای که به افزایش ریسک بروز دیابت نوع دو منجر می‌شود. به علاوه، مصرف زیاد قندهای افزودنی با افزایش اندازه دور کمر و چاقی شکم مرتبط است. این مسئله خود‏ ریسک‏فاکتوری برای بیماری‌های قلبی محسوب می‌شود.
ممکن است در سیگنال‏های مغزی اختلال ایجاد کند
تحقیقات نشان داده قند به اندازه کافئین و نیکوتین اعتیاد‌آور است. مصرف این ماده ممکن است منجر به هوس‌های غذایی، افزایش سازگاری با مواد قندی و تجربه حالت ترک اعتیاد در صورت قطع مصرف شود. با خوردن مواد قندی ممکن است مصرف این نوع مواد غذایی در بخشی از مغز به نام دستگاه کناره‌ای ثبت شود. در اصل، ما مغز خود را اینگونه آموزش می‌دهیم که مواد قندی را دوست داشته باشد و آن‌ها را طلب کند، مسئله‌ای که ممکن است منجر به افزایش مصرف مواد قندی شود. قند ممکن است مانند مواد مخدر، مراکز لذت در مغز را تحریک کند.
می‌تواند شما را همچنان گرسنه باقی بگذارد
از آنجایی که هنگام خوردن مواد قندی، هیچ ماده واقعاً مغذی‌ای وارد بدن نمی‌شود، ممکن است کماکان احساس گرسنگی کنید. به علاوه، کالری‌های ناشی از قند در حالت مایع، مثل نوشیدنی‌های شیرین، سیر‌کننده نیستند، به همین دلیل نمی‌توانید روی این کالری‌ها حساب کنید که باعث شوند در وعده‌های غذایی بعدی‌تان غذای کمتری بخورید. در نتیجه ممکن است در نهایت به‏طور‏کلی کالری بیشتری دریافت کرده باشید.
ممکن است به مغز صدمه بزند
تحقیقات نشان داده مصرف نوشابه و دیگر قندهای افزودنی برای مغز مضر است. طبق تحقیقات، رژیم‌های غذایی‌ای که حاوی قند و چربی زیادی هستند، اختلالاتی در عملکرد حافظه از جمله حافظه کوتاه‌مدت ایجاد می‌کنند.
ممکن است باعث ابتلا به بیماری کبد چرب شود
یکی دیگر از آثار قند بر بدن، صدمه دیدن کبد است، به‏ویژه اگر در مقادیر زیادی مصرف شود. فراکتوز (شیرین‌‌کننده‌‌ای طبیعی که به صورت فراوان در میوه‌‌ها و عسل وجود دارد) در کبد سوخت و ساز می‌شود و افراط در مصرف مواد قندی می‌تواند منجر به تولید چربی در کبد شود که این مسئله هم سلامت متابولیک ما را به خطر می‌اندازد.
باعث پوسیدگی دندان‌ها می‌شود
باکتری‌های دهانی هم مانند ما شیفته مواد قندی هستند و وقتی از آن‌ها تغذیه می‌کنند، اسیدی تولید می‌شود که در‏ واقع محصول فرعی این فرآیند است. این اسید به مینای دندان‌ها حمله می‌برد و به باکتری‌ها اجازه نفوذ به لایه عمیق‌تر ساختار دندان را می‌دهد که به آن دنتین گفته می‌شود. هر‏چه مواد قندی بیشتری مصرف کنید، دهان شما اسیدی‌تر می‌شود و دندان‌هایتان سریع‌تر دچار پوسیدگی می‌شوند. به‏علاوه، ماده قند به رشد قارچ‌ها کمک می‌کند، مسئله‌ای که ممکن است باعث قرمز شدن گوشه‌های دهان یا زبان باشد. این مسئله ممکن است موجب احساس چسبندگی در دهان یا حساسیت به مواد غذایی تند هم شود.
منبع: روزیاتو


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام