EBTEKAR NEWSPAPER
شنبه, 16 فروردین 1399   Saturday 4 April 2020

سرمقاله

کرونا و دگرگونی ارزش‌ها!

محمدعلی وکیلی

یک کارشناس بانکی معتقد است که عدم دقت کافی مشتریان بانکی به اطلاع‌رسانی در خصوص استفاده از کارت‌های بانکی سبب افزایش حجم پرونده‌های فیشینگ شده و در همین راستا طرح رمز دوم پویا راه‌اندازی شده است.
به گزارش ایسنا، سید‏جعفر صدری با بیان اینکه رمز دوم کارت‌های بانکی قرار است از حالت ایستا به یکبارمصرف تغییر کند، اظهار کرد: برخی مردم فکر می‌کنند که این موضوع مربوط به رمز اول کارت هم می‌شود، اما چنین نیست و مشتریان می‌توانند از رمز اول ایستای خود استفاده کنند.
وی با اشاره به کاربرد رمز دوم کارت‌های بانکی برای انجام تراکنش‌های بدون حضور کارت، تصریح کرد: رمز دوم از زمانی که ایجاد شد یک رمز پنج تا ۱۲ رقمی بود که توسط مشتری با استفاده از دستگاه‌های خودپرداز انتخاب شده و مورد استفاده قرار می‌گرفت. سوءاستفاده از حساب‌های بانکی از طریق فیشینگ (سرقت اطلاعات کارت بانکی) افزایش یافته و تعداد پرونده‌های این حوزه اکنون زیاد است که عمده آن‌ها نیز به دلیل عدم آگاهی کافی مشتری اتفاق می‌افتد.
صدری اضافه کرد: با وجود تمام اطلاع‌رسانی‌ها نسبت به سایت‌های تاییدشده اما مشتری‌ها کماکان به این موارد دقت کافی را ندارند و همین امر موجب سوءاستفاده می‌شود.
وی با بیان اینکه در دنیا سبک و سیاق کسب و کارها متفاوت از ایران است، گفت: از رمز یکبار‏مصرف در دنیا استفاده شده و می‌شود، البته مشتریان بانکی همین الان نیز زیاد با رمزهای یکبار‏مصرف غریبه نیستند، چراکه مدت زمان زیادی است که از رمزهای یکبار مصرف در اینترنت بانک برای انتقال وجه استفاده می‌شود.


ارسال ديدگاه
نام: ايميل: ديدگاه:

ناحیه کاربری

آدرس ایمیل:
رمز عبور:
 
رمز عبورم را فراموش کرده‌ام

ثبت نام